Американська зброя для України: Як використовується вже отримане озброєння, - експерти

Американська військова допомога, яка вже є в Україні, здатна змінити ситуацію на Донбасі.

Контрбатарейні радари Сполучені Штати Америки передавали українській армії тричі. Система може обчислити, звідки б’є артилерія, навіть якщо снаряд, наприклад, летить із закритих житлових кварталів. Але чи є необхідна зброя на фронті і як волонтери допомагають ЗСУ боротися з обстрілами бойовиків? Про це – матеріал журналістів проекту Радіо Свобода Донбас.Реалії, передають Патріоти України.

Вантажні літаки вже тричі доправляли зі США в Україну військову допомогу. Серед поставок – системи виявлення, що дозволяють артилерії в рази поліпшити точність стрільби.

Контрбатарейний радар обчислює за траєкторією польоту снаряда, ракети або міни місцезнаходження противника і в реальному часі передає координати артилерії для вогню.

Так де ж зараз американські радари, призначені для української армії?

«Використовувати ці радари можна було б. Але на сьогоднішній день це вважається недоцільним», – саме такі слова прозвучали від представника Міністерства оборони України Андрія Лисенка в ефірі радіо Донбас.Реалії у грудні минулого року.

«Востаннє ці радари використовували в АТО під час Дебальцевської операції. З того моменту після виходу наших військ з Дебальцева ці радари знаходяться на складі», – каже військовий експерт Олег Жданов.

Замість американських радарів – саморобні пристрої

Тим часом системи відеоспостереження на передовій встановлюють волонтери. І таким чином у військових з’являється можливість бачити, звідки ж стріляють бойовики.

«Це може бути за кілометр чи півтора. А може – і за 100 метрів», – зазначає волонтер Юрій Москаленко.

Його волонтерська група поставила на фронті вже 16 таких конструкцій. Деталі купують самі. В середньому ціна однієї системи спостереження становить близько 50 тисяч гривень. Хоч і дорого, але того варте, каже волонтер.

«На одній з позицій промки стояла камера, яку ми ставили, знаючи, що на тиждень чи два. Вона стільки й прожила. Але завдяки їй було знищено 22 бойовики. Ця камера коригувала вогонь», – зауважує Москаленко.

Волонтерські вежі бойовики обстрілюють постійно. Кожна з таких систем тут – на вагу золота. Волонтери передали журналістам Донбас.Реалії ексклюзивне відео. На кадрах видно як камера помітила противника за кілометр від українських військових.

Але українським саморобним пристроям далеко до американських контрбатарейних радарів. Ці системи обчислюють місце, звідки стріляє «Град», з похибкою не більше шести метрів.

Що вже отримала Україна від США?

Україна отримала три типи радарів: AN/TPQ–36, його вартість – півтора мільйона доларів, дальність виявлення – 24 кілометри; також –
AN/ PQ–48 і AN/ PQ–49, ціна кожного – по півмільйона доларів, дальність – до 10 кілометрів.

Скільки ж всього американських радарів доставили зі США, в Міністерстві оборони України Донбас.Реалії так і не відповіли. Послалися на те, що ця інформація не підлягає розголосу.

«В кількості – це десь близько до 50 станцій. Але, на жаль, з цих 50 тільки 6 були радари 36-ті, потужні, далекої дії», – зазначив військовий експерт Юрій Бутусов.

Радари ТPQ-36 перевозять за допомогою автомобіля Hummer. А ТPQ-48 солдати можуть вручну зібрати на позиції. Так чому ж цих систем не видно на передовій?

«Їхня функція для того, щоб визначати, звідки відбувається постріл артилерійської системи. Справа в тому, що артилерійська система знаходиться за кілька кілометрів і нам просто туди немає чим відповідати», – сказав у грудні минулого року Андрій Лисенко.

Згідно з мінськими домовленостями, важке озброєння відведено від лінії розмежування.

«За великим рахунком, якщо брати ту задачу, яку ставить президент, то ці радари немає сенсу використовувати. Тому що ми відповідаємо. Вогонь у відповідь відкриваємо тільки з дозволеного озброєння – стрілецького», – зазначив військовий експерт Олег Жданов.

Є ще один важливий момент: у радарах, які США передали Україні, від самого початку відключена функція наведення своєї артилерії.

«Адміністрація Обами внесла таке недолуге обмеження. Ця функція фактично перетворює артилерійські радари на моніторингове обладнання. Це не зброя. Ми за допомогою цього можемо бачити, звідки летить. Звідки по українських військах б’ють російські батареї, але, наприклад, корегувати вогонь туди, куди ми хочемо, визначати цілі – ми не можемо», – зауважує військовий експерт Юрій Бутусов.

Зброя Україні від США: перспективи

Військова допомога для України з Америки буде надходити і наступного року.

«У бюджеті дійсно прописано дозвіл на виділення 350 мільйонів доларів на зброю для України. Окремо існує запит, і він на столі у президента, на продаж озброєнь Україні – окремо від цього бюджету. І поки не зрозуміло, що отримає Україна, і чи продадуть Штати озброєння. Зараз рішення незрозуміле. Вся Адміністрація висловлюється «за». Але президент – єдина людина, у якого є право санкціонувати цю угоду», – наголошує експерт American foreign policy council Стівен Бланк.

Американські військові експерти вважають: радари для української армії набагато важливіші, ніж, наприклад, «Джавеліни».

«Мені здається, що головна загроза на сході України – зовсім не обов’язково вторгнення танків, яке, мовляв, може статися. З чим насправді військові зараз стикаються, так це з прицільним артилерійським вогнем – тими ж ударами «Градів» – які, зокрема, відбуваються з території Росії. І для того, щоб протистояти цій загрозі, потрібна високоточна артилерія», – зауважив зауважив оглядач The Washington Times Тодд Вуд.

У свою чергу, на поставку летальної зброї Україні дала добро Канада. Міноборони України тепер може закуповувати у канадців легке озброєння. Це міномети, автоматична зброя і далекострільні снайперські гвинтівки.

Опублікував: Олег Устименко
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

14 вересня - Воздвиження Хреста Господнього: Що категорично не можна робити в цей святковий день

субота, 14 вересень 2024, 0:10

14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...

Різдво Пресвятої Богородиці: Ця сильна молитва, прочитана з чистою душею, допоможе здійснити найзаповітніші бажання

неділя, 8 вересень 2024, 5:00

Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...