Андронний колайдер неймовірних розмірів побудують у Китаї

Китайський інститут фізики високих енергій опублікував проект Кільцевого електрон-позитронного колайдера розміром сто кілометрів. У світі це сприйняли як заявку на лідерство в галузі фізики частинок.

Підземна мегаустановка стане фабрикою з виробництва бозонів Хіггса. Головна мета - довести існування нової фізики і розкрити таємницю темної матерії, передають Патріоти України з посиланням на іноземні ЗМІ.

Фізику мікросвіту досліджують за допомогою прискорювачів частинок - лінійних або кільцевих установок розміром сотні метрів і десятки кілометрів. Без них важко розкрити всі таємниці навколишнього нас матерії, але вартість їх створення, як правило, перевищує можливості окремих країн.

На початку 1990-х проекти протонних суперколайдера згорнули в США (витративши два мільярди доларів) і в Росії (проклавши 20-кілометровий тунель в Протвино). Після чого міжнародні зусилля зосередилися на будівництві Великого адронного коллайдера (БАК) в ЦЕРН з метою експериментально підтвердити існування бозона Хіггса, передбаченого в 1960-і.

У 2012 році «частинку бога» виявили, що стало черговим підтвердженням Стандартної моделі - теорії, яка описує мікросвіт. На той час уже накопичувалися дані про якусь темну сторону світобудови, недоступною для спостереження навіть найдосконалішими методами. Вчені називають це «новою фізикою» і намагаються придумати експерименти на нинішніх прискорювачах, які допомогли б її «намацати». Але без принципово більш потужних установок не обійтися.

Китайські вчені активно включилися в гонку за новою фізикою. Спочатку вони припускали побудувати прискорювач розміром п'ятдесят кілометрів, в результаті ж запроектували Стокілометрова кільце.
Нещодавно в інтернет-архіві Корнельського університету були опубліковані два томи фізобгрунтування, так званого Conceptual design report. Ці документи призначені для обговорення міжнародним співтовариством. Після доопрацювання на їх основі складуть бюджет проекту і внесуть на затвердження уряду країни.

Кільцевій електрон-позитронний колайдер (Circular electron positron collider, CEPC) являє собою три установки, поміщені в один тунель. Бустер - це кільце, де розганяються народжені в лінійному прискорювачі згустки частинок. Далі згустки електронів і позитронів будуть накопичуватися кожен в своєму кільці, збиратися в пучки і стикатися. Проектом передбачено дві точки взаємодії зустрічних пучків електронів і позитронів, там встановлять детектори для реєстрації фізичних процесів.

Місце споруди CEPC ще не вибрано, але вже попередньо підраховано, що прискорювач обійдеться майже в п'ять мільярдів доларів США. Основне навантаження ляже на китайський уряд, проте і міжнародних інвесторів не скидають з рахунків. Дати споруди - 2022-2030 роки.
Перші десять років головним завданням CEPC стане детальне вимірювання параметрів бозона Хіггса. Відповідно до стандартної моделі, поле Хіггса (воно ж частка) пронизує весь простір і наділяє масою кварки, електрони і інші цеглинки світобудови.
Після цього прискорювач перероблять для протонів на енергію в сто тераелектронвольт.

Нобелівський лауреат китайського походження фізик Янг Чженьнін розкритикував проект, який, на його думку, занадто дорогий і тому ризикує повторити долю суперколайдера в США і СРСР.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

Провідна неділя 2924 року: Прикмети та традиції, що треба знати про радоницю

неділя, 12 травень 2024, 6:23

Провідна або поминальна неділя, проводи, провідки, гробки, опроводи, радониця, дарна неділя, радниця, Томина неділя – все це назви однієї і тої ж традиції – згадувати душі померлих в першій після Великодня недільний день. Провідна неділя 2024 року у хр...

Один з найважливіших для християн днів року. Благовіщення Пресвятої Богородиці: Історія і заборони свята

понеділок, 25 березень 2024, 6:15

25 березня за новим стилем (7 квітня - за старим) - Благовіщення Пресвятої Богородиці, яке належить до числа дванадесятих свят, тобто, найбільш значущих у житті Ісуса Христа і Богородиці. За Біблією, саме в цей день Архангел Гавриїл повідомив Діві Марі...