Андронний колайдер неймовірних розмірів побудують у Китаї

Китайський інститут фізики високих енергій опублікував проект Кільцевого електрон-позитронного колайдера розміром сто кілометрів. У світі це сприйняли як заявку на лідерство в галузі фізики частинок.

Підземна мегаустановка стане фабрикою з виробництва бозонів Хіггса. Головна мета - довести існування нової фізики і розкрити таємницю темної матерії, передають Патріоти України з посиланням на іноземні ЗМІ.

Фізику мікросвіту досліджують за допомогою прискорювачів частинок - лінійних або кільцевих установок розміром сотні метрів і десятки кілометрів. Без них важко розкрити всі таємниці навколишнього нас матерії, але вартість їх створення, як правило, перевищує можливості окремих країн.

На початку 1990-х проекти протонних суперколайдера згорнули в США (витративши два мільярди доларів) і в Росії (проклавши 20-кілометровий тунель в Протвино). Після чого міжнародні зусилля зосередилися на будівництві Великого адронного коллайдера (БАК) в ЦЕРН з метою експериментально підтвердити існування бозона Хіггса, передбаченого в 1960-і.

У 2012 році «частинку бога» виявили, що стало черговим підтвердженням Стандартної моделі - теорії, яка описує мікросвіт. На той час уже накопичувалися дані про якусь темну сторону світобудови, недоступною для спостереження навіть найдосконалішими методами. Вчені називають це «новою фізикою» і намагаються придумати експерименти на нинішніх прискорювачах, які допомогли б її «намацати». Але без принципово більш потужних установок не обійтися.

Китайські вчені активно включилися в гонку за новою фізикою. Спочатку вони припускали побудувати прискорювач розміром п'ятдесят кілометрів, в результаті ж запроектували Стокілометрова кільце.
Нещодавно в інтернет-архіві Корнельського університету були опубліковані два томи фізобгрунтування, так званого Conceptual design report. Ці документи призначені для обговорення міжнародним співтовариством. Після доопрацювання на їх основі складуть бюджет проекту і внесуть на затвердження уряду країни.

Кільцевій електрон-позитронний колайдер (Circular electron positron collider, CEPC) являє собою три установки, поміщені в один тунель. Бустер - це кільце, де розганяються народжені в лінійному прискорювачі згустки частинок. Далі згустки електронів і позитронів будуть накопичуватися кожен в своєму кільці, збиратися в пучки і стикатися. Проектом передбачено дві точки взаємодії зустрічних пучків електронів і позитронів, там встановлять детектори для реєстрації фізичних процесів.

Місце споруди CEPC ще не вибрано, але вже попередньо підраховано, що прискорювач обійдеться майже в п'ять мільярдів доларів США. Основне навантаження ляже на китайський уряд, проте і міжнародних інвесторів не скидають з рахунків. Дати споруди - 2022-2030 роки.
Перші десять років головним завданням CEPC стане детальне вимірювання параметрів бозона Хіггса. Відповідно до стандартної моделі, поле Хіггса (воно ж частка) пронизує весь простір і наділяє масою кварки, електрони і інші цеглинки світобудови.
Після цього прискорювач перероблять для протонів на енергію в сто тераелектронвольт.

Нобелівський лауреат китайського походження фізик Янг Чженьнін розкритикував проект, який, на його думку, занадто дорогий і тому ризикує повторити долю суперколайдера в США і СРСР.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

З архіву ПУ. Кухня літа: Рецепти швидких, смачних та простих страв з кабачків

п’ятниця, 15 липень 2022, 23:55

Страви з кабачків – це те, без чого важко уявити собі літо! Цей овоч дуже універсальний – з кабачків можна готувати перші, другі страви та закуски. Рецепти з кабачками дуже прості у приготуванні, то ж з ними впорається будь-хто. Окрім своїх корисних вл...

З архіву ПУ. "Потому что нельзя быть красивой такой": На сервісі знайомств заблокували акаунт моделі через "занадто привабливі" фото

понеділок, 7 березень 2022, 23:55

Додаток Tinder знову опинився в центрі скандалу через свою занадто жорстку політику щодо розміщуваних знімків.