Ви можете зменшити ризики, якщо знаєте про заходи, яких потрібно вжити, та про деякі тривожні знаки, - пише УП.Життя, передають Патріоти України.
Знайте свої родимки
Родимки – це кластери клітин, що містять пігмент меланін і зазвичай є безпечними.
Втім, меланома – найменш поширений, але найбільш небезпечний тип шкірного раку може виникати саме у вже існуючих родимках. Тож увагу слід звертати, якщо родимки починають швидко рости, змінювати колір та форму. Кровотеча, свербіж, збільшення у розмірах, виразки потребують термінової медичної допомоги.
Також корисно знати, що є нормальним явищем. Зазвичай всі нешкідливі родимки з'являються до 25 років. З віком вони, як правило, зникають, але часто стають темнішими під час вагітності.
Дерматолог Говард Стівенс каже, що меланома може виглядати як звичайна родимка. Тож, якщо ви помітите одну велику родимку діаметром більше, ніж 6 мм, яка росте та змінюється, обов'язково покажіть себе лікарю.
Виявляйте зміни
Якщо ви маєте багато родимок, може бути важко слідкувати за кожною з них.
Але існують програми, які можуть допомогти вам у цьому.
У них ви можете фотографувати родимки через регулярні проміжки часу, а програми самостійно аналізують зміни.
Але ви можете робити це самостійно, аналізуючи родимки за наступними показниками:
Спостерігайте за очима та вухами
Особливо турбуйтеся про такі зони шкіи, які часто не захищені від сонця, легко загоряють та довго загоюються – наприклад, кінчики вух та зони навколо очей.
Базально-клітинний рак – найпоширеніший і найменш руйнівний тип раку шкіри – часто виникає біля очей та носа.
Плоскоклітинний рак – менш поширений, але більш агресивний – може з'являтися на кінчиках вух та губ і часто виглядає як нерівна ділянка, яка не загоюється.
Меланома ж може з'являтися будь-де на тілі або в уже існуючій родимці, або у новій, або у місці, що виглядає, як родимка.
Знайте про ризики
Будь-хто може захворіти на рак шкіри, але ризик зростає з віком.
Люди, у яких найбільший ризик розвитку меланоми, зазвичай мають бліду шкіру та біляве волосся, блакитні очі, більше, ніж 20 родимок, мали сонячні опіки (особливо у дитинстві) та мають близьких родичів, які мали меланому.
Будьте обізнані щодо ультрафіолетового випромінювання
Вплив ультрафіолетового випромінювання підвищує ризик розвитку будь-якого типу раку. УФ-промені викликають ушкодження шкіри, появу зморшок, сонячні опіки та пряме пошкодження клітин шкіри.
Рівень ультрафіолету може бути високим навіть у хмарні дні. Найбільш агресивні промені з 10 ранку до 4 вечора.
Пам'ятайте про відповідні запобіжні заходи
Дивіться за дітьми. Розвиток раку шкіри часто пов'язаний саме з дитячими сонячними опіками. Маленьким дітям слід уникати перебування під прямими променями сонця.
Використовуйте якісний сонцезахисний крем
Вам потрібен сонцезахисний крем ступеню захисту SPF 30 і вище. Дорослим необхідно дві столових ложки крему для усього тіла, включаючи вуха, шию, обличчя, руки та ноги. Наносити його необхідно за 15 хвилин до виходу із дому, бо шкірі потрібен час його поглинути. Повторювати процедуру потрібно раз на дві години або одразу після плавання чи сильного потовідділення.
Для губ слід використовувати бальзам SPF 15.
14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...
Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...