Одним із ключових доказів у справі одіозного політика є його лист до лідера РФ Володимиру Путіну з проханням ввести війська на території країни. На думку звинувачення, цей лист — єдиний документ, який, як вирішили у Кремлі, "дав правові підстави" для використання російських військ. В результаті цього Автономна Республіка Крим була окупована.
Водночас у ході судового засідання в Оболонському суді Києва адвокат Януковича Олександр Горошинський заявив, що Крим був приречений на анексію з боку РФ навіть у разі відсутності скандального листа президента-втікача. Чи це правда — з'ясовували журналісти, передають Патріоти України.
Вперше про лист Януковича Путіну згадав постійний представник Росії при ООН Віталій Чуркін на позачерговому засіданні Ради Безпеки ООН 3 березня 2014 року. Саме він повідомив про отримання президентом Росії звернення президента України з проханням про використання збройних сил для "відновлення законності, миру, правопорядку, стабільності та захисту населення України", датований 1 березня 2014 року.
Того ж дня Путін вніс до Ради Федерації звернення про використання Збройних Сил Росії на території України "до нормалізації суспільно-політичної обстановки в цій країні". Рада Федерації дала згоду на використання російських військ в Україні.
Але "зелені чоловічки" з'явилися на півострові набагато раніше, ніж лист надійшов Путіну. Приховане вторгнення Російської Федерації на територію України у 2014 році почалося саме 20 лютого, в день розстрілу Небесної сотні. Беззаперечним доказом цього факту є медаль "За повернення Криму", на якій датою початку операції з захоплення Кримського півострова вказане 20 лютого.
То чи став лист Януковича приводом для РФ анексувати Крим? "РФ пішла на Крим набагато раніше, ніж з'явився лист Януковича щодо військової підтримки. Тож чи був той лист, чи не було... Можливо, таким чином Росія намагалася легітимізувати свою військову присутність. Хоча у березні 2014 року Сергій Шойгу (міністр оборони РФ. — ред.) стверджував, що присутність російських військ на півострові — це маячня", — повідомив екс-спікер Генштабу України Владислав Селезньов.
Такої ж думки дотримується і український дипломат, експерт фонду "Майдан закордонних справ" Олександр Хара. На його думку, РФ скористалася моментом ще до того, як Янукович попросив військової допомоги у Путіна.
"Їм здавалося, що є такий зручний момент, коли у Києві влада фактично валялася, вона не була підхоплена, і вони використали цей момент для того, щоб анексувати Крим. Вони готувалися, і це було видно. Ще до рішення Ради Федерації про введення військ до Криму у 20-х числах лютого 2014 року, ще коли Янукович був президентом і вів переговори з "майданівцями", вже тоді до Криму були введені близько 10 тис. військових, тобто це вже було запущено ще до того як Янукович втік", — сказав дипломат.
Він також нагадав, що перша спроба анексії Криму була здійснена ще у 1994 році. Тоді обраний за допомогою російських політиків президент Криму Юрій Мєшков вів курс на приєднання півострова до Росії. Але на той момент окупації вдалося уникнути за допомогою проукраїнських сил.
Але це не завадило Росії продовжувати підготовку із захоплення півострова, вважає екс-глава Меджлісу, народний депутат від БПП Мустафа Джемілєв.
"Вони активно фінансували проросійські організації, особливо у Севастополі, куди не було доступу українським службам, розроблялися різні плани. І ми про це попереджали українську владу", — розповів він.
За його словами, Росія давно зазіхала на Крим, хоча офіційно жодних територіальних претензій до України не мала, але весь час, починаючи з 1991 року, з її боку велася підривна робота. І незалежно від листа Януковича РФ не дала б спокою півострову.
"Криму не дали б спокою в будь-якому разі, у них ціла стратегія була, над якою працювали спецслужби. Але не виключено, що на деякий час це можна було б відтягнути. Але вони б знайшли інший привід", — зазначив Джемілєв.
Як з'ясувалося, Російська Федерація вже давно і планомірно виношувала плани із захоплення частини української території, і, скориставшись нестабільною внутрішньополітичною ситуацією в Україні в період Революції Гідності, реалізувала свої плани.
Але цей факт в будь-якому разі не знімає відповідальності з екс-президента Януковича і його дій, які призвели до порушень територіальної цілісності і суверенітету України.
"Немає жодного значення, був цей лист чи ні. Має значення юридичний факт, що людина, яка на той час була президентом нашої країни, звернулася з проханням до Росії ввести війська на нашу територію, тим самим порушуючи українське законодавство. Це акт державної зради, стаття 111 КК України", — заявив заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Юрій Гримчак.
14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...
Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...