Чи справді проблема з мовами нацменшин в Україні така гостра, як про це люблять говорити угорці Закарпаття? Журналіст Сергій Гальченко вирішив перевірити у ще одному регіоні. І поїхав на Буковину, де так само компактно живуть етнічні Румуни, передають Патріоти України з посиланням на ТСН.
Красноїльськ в Чернівецькій області - найбільше румунське село в Україні. За 5 кілометрів звідси, за горою вже Румунія. І хоч за паспортом жителі Красноїльська - українці, душею вони все ж румуни.
З 11 тисяч жителів селища значна частина давно на заробітках в Португалії чи Італії. Ті, хто залишився, виживають тут, за рахунок невеличких бізнесів та, в тому числі, контрабанди.
Взагалі з 900 тисяч жителів Чернівецької області - 12%, тобто, близько 100 тисяч - це етнічні румуни, які в основному живуть у південній частині регіону.
Зустріти в Красноїльську етнічного українця майже неможливо. Між собою та вдома тут спілкуються виключно румунською. Українську діти вивчають лише у школі.
В ліцеї румунсьмовного села Карапчів вчителі викладають українською і всі діти її вивчають з першого класу. До речі, в румунськомовних селах перше, що кидається в очі - відсутність прапорів та засилля румунськомовних вивісок на магазинах. В угорців Закарпаття - це звична справа.
«Молодь уже всі знають (українську – ред.), всі розуміють. Всі навчаються і румунської і української. Можуть спокійно спілкуватись. Коли проводять свята в будинку культури, то трьома мовами – румунська, українська і польська», - розповідає голова села.
Польська мова тому, що поряд з Красноїльськом - село Стара Красношара, де 90% жителів - етнічні поляки. В Красноїльську ж є румунськомовна гімназія, де вчаться місцеві школярі. Українська тут кілька разів на тиждень. Шкільний гамір на перервах виключно румунською. Проте учні як перших так і випускних класів знають українську мову.
Директор гімназії каже, що вони з повагою ставляться до української мови, тому її усі знають. «У нас кілька предметів ведуться на українській мові. Там теж. І ще паралельно ми постійно, я , наприклад, викладач хімії, я постійно тему даю і на румунській мові, і на українській мові. І термінологію на українській мові поясню. Я не думаю, що можна витіснити українську мову, бо ми живемо в Україні і ми будемо паралельно вчити і румунську , і українську», - запевняє в.о. директора Красноїльської гімназії Лариса Бружа.
14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...
Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...