Чи справді проблема з мовами нацменшин в Україні така гостра, як про це люблять говорити угорці Закарпаття? Журналіст Сергій Гальченко вирішив перевірити у ще одному регіоні. І поїхав на Буковину, де так само компактно живуть етнічні Румуни, передають Патріоти України з посиланням на ТСН.
Красноїльськ в Чернівецькій області - найбільше румунське село в Україні. За 5 кілометрів звідси, за горою вже Румунія. І хоч за паспортом жителі Красноїльська - українці, душею вони все ж румуни.
З 11 тисяч жителів селища значна частина давно на заробітках в Португалії чи Італії. Ті, хто залишився, виживають тут, за рахунок невеличких бізнесів та, в тому числі, контрабанди.
Взагалі з 900 тисяч жителів Чернівецької області - 12%, тобто, близько 100 тисяч - це етнічні румуни, які в основному живуть у південній частині регіону.
Зустріти в Красноїльську етнічного українця майже неможливо. Між собою та вдома тут спілкуються виключно румунською. Українську діти вивчають лише у школі.
В ліцеї румунсьмовного села Карапчів вчителі викладають українською і всі діти її вивчають з першого класу. До речі, в румунськомовних селах перше, що кидається в очі - відсутність прапорів та засилля румунськомовних вивісок на магазинах. В угорців Закарпаття - це звична справа.
«Молодь уже всі знають (українську – ред.), всі розуміють. Всі навчаються і румунської і української. Можуть спокійно спілкуватись. Коли проводять свята в будинку культури, то трьома мовами – румунська, українська і польська», - розповідає голова села.
Польська мова тому, що поряд з Красноїльськом - село Стара Красношара, де 90% жителів - етнічні поляки. В Красноїльську ж є румунськомовна гімназія, де вчаться місцеві школярі. Українська тут кілька разів на тиждень. Шкільний гамір на перервах виключно румунською. Проте учні як перших так і випускних класів знають українську мову.
Директор гімназії каже, що вони з повагою ставляться до української мови, тому її усі знають. «У нас кілька предметів ведуться на українській мові. Там теж. І ще паралельно ми постійно, я , наприклад, викладач хімії, я постійно тему даю і на румунській мові, і на українській мові. І термінологію на українській мові поясню. Я не думаю, що можна витіснити українську мову, бо ми живемо в Україні і ми будемо паралельно вчити і румунську , і українську», - запевняє в.о. директора Красноїльської гімназії Лариса Бружа.
Провідна або поминальна неділя, проводи, провідки, гробки, опроводи, радониця, дарна неділя, радниця, Томина неділя – все це назви однієї і тої ж традиції – згадувати душі померлих в першій після Великодня недільний день. Провідна неділя 2025 року у хр...
Після Великодня почалася Світла седмиця. Кожен день цього тижня має свої традиції. Цьогоріч 23 квітня східні та західні християни разом відзначають Світлу середу. Про традиції третього дня Світлої седмиці переказують Патріоти України. Далі - мовою ориг...