Але є і зовнішні сили, здатні вплинути на його долю, наприклад США. І вони, здається, свого останнього слова ще не сказали, передають Патріоти України з посиланням на Сегодня.
Як би там не було, всередині Євросоюзу після найскладніших переговорів, демаршу Франції, жорсткої позиції Німеччини і поступок усіх всім компромісу досягнуто. Європа отримала нові правила, що стосуються функціонування газопроводів третіх країн (які належить ще затвердити на рівні закону Європарламентом і схвалити національними парламентами всіх 28 членів ЄС).
Дискусії про поправки до Третього енергопакету ЄС, зокрема до Газової директиви, почалися ще кілька років тому. 2017 року Єврокомісія у відповідь на плани Росії запустити "Північний потік-2" ініціювала зміни до директиви. Згідно з якими на газопроводи, що передаються на територію країн ЄС з третіх країн, повинні поширюватися ті ж правила, що і на газопроводи всередині Євросоюзу. А ці правила передбачають, що власник газопроводу не може одночасно бути постачальником газу. Крім того, оператор газопроводу повинен диверсифікувати постачальників, тобто допускати до поставок газу через газопровід різні видобувні і постачальні компанії.
Правила хороші, оскільки таким чином держави ЄС уникають надмірної залежності від конкретних постачальників, а отже – підвищують свою енергетичну безпеку. Однак на шляху їх затвердження стала Німеччина. Вкрай зацікавлена в тому, щоб стати найбільшим газовим хабом Європи. І шлях для цього один, і лежить він по дну Балтійського моря. Запропоновані зміни ставили великі питання до перспектив проекту, оскільки "Північний потік-2" будує "Газпром", він же буде монопольним постачальником газу газопроводом. А тому Німеччина робила все можливе, щоб зміни прийняті не були.
У свою чергу, США зацікавлені в збільшенні поставок до Європи власного скрапленого газу. Який при доставці до Європи коштує трохи дорожче російського, а тому менш конкурентний. Багато в чому саме цим пояснюється жорстка риторика Вашингтона з приводу "Північного потоку-2". Найімовірніше, не без впливу США на своїх союзників в Європі питання змін стало руба. Втім, противників будівництва цієї гілки в Європі і так вистачало: "жертвами" Північного потоку-2 буде не тільки Україна, але і Польща, Словаччина, деякі інші країни ЄС, на енергетичних планах яких газопровід ставить хрест.
Початковий варіант компромісу, досягнутий минулого тижня, припускав, що зміни до Директиви будуть прийняті, але при цьому діяльність "Північного потоку-2" регулюватиметься особливими умовами. Якщо коротко – повноваження приймати рішення щодо доцільності роботи постачальників і власників в одній особі на цьому цього конкретному газопроводі отримувала Німеччина.
Однак уже на рівні спільного обговорення проекту Єврокомісією, Європарламентом і державами-членами ЄС було прийнято ще одна важлива зміна. А саме: рішення Німеччини щодо "особливих умов" для "Північного потоку-2" повинні бути схвалені Єврокомісією. Таким чином, повноваження Берліна в цьому питанні були дещо обмежені. Але все ж залишилися визначальними.
Відзначимо також, що, незважаючи на досягнутий в Європі компроміс, добудові газопроводу все ж можуть перешкодити. Зокрема, США – якщо будуть прийняті нові санкції щодо Росії. Законопроект про обмеження в зв'язку з агресією Росії проти України в Азовському морі і з втручанням Москви в роботу демократичних інституцій за кордоном був представлений групою сенаторів США напередодні. І стосуються санкції, в тому числі, російських інвестицій в СПГ-проекти.
А якщо газопровід все ж побудують і він почне роботу? Які наслідки для України матиме нова енергетична реальність? Не торкатимемося економічних аспектів питання, тобто втрати, яких може зазнати Україна – це тема окремої статті. Стосовно ж геополітичних ризиків, то для України "Північний потік-2" може загрожувати широкомасшабним вторгненням Росії і втратою державності. Принаймні такі версії звучать з вуст як українських, так і західних політиків.
"Завтра, якщо цей потік буде побудований, ймовірність широкомасштабних вторгнень військ агресора на територію Києва збільшиться в рази. Якщо хто цього не розуміє, навіть серед наших союзників, такі випадки бувають. Треба їм пояснювати", – зазначав, зокрема, заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Юрій Гримчак.
Подібну думку свого часу висловлювала заступник міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль. "Існує думка, що популярна серед наших партнерів і сусідів, якби не було транзиту через Україну, то Путіна нічого б не зупиняло від прямого вторгнення", – сказала Зеркаль.
Запустити "Північний потік-2" в експлуатацію планується 1 січня 2020 року. Чи означає це, що вже 2 січня у Путіна будуть розв'язані руки і дії Росії в Україні стануть, як мінімум, агресивнішими? Експерти рекомендують не поспішати сіяти паніку.
"Я не думаю, що газопроводи розв'яжуть Росії руки для широкомасштабної агресії проти України, – зазначив народний депутат, член Комітету з питань нацбезпеки та оборони Дмитро Тимчук. – Якби Путін був готовий до широкомасштабних дій проти України, він би і без "Північного потоку-2" почав би їх. Тут немає жодних сумнівів".
Згоден з такою думкою і директор інформаційно-аналітичного центру "Перспектива" Павло Рудяков. За його словами, якби Росія хотіла б розв'язати собі руки, вона б зробила це і 2014 року, і – з великими для себе втратами – зараз. Тобто руки у них у військовому плані розв'язані безвідносно важливості України як держави-транзитера. "Чому не йдуть? Тому що один дзвінок з США, і будь-яка російська дивізія зупиняється там, де вона в той момент перебувала. Так було в Грузії 2008 року, так було в Маріуполі 2014-го. Руки у Москви розв'язані тільки на рівні символічної політики, риторики. У реальності вони пов'язані Вашингтоном, ця зв'язка діє, існує, вона дуже серйозна, і подолати її Москва не може. Могла б – діяла б в зовсім іншому ключі", – зазначив експерт.
Таким чином, як мінімум загроз війни, на думку, наших експертів, "Північний потік-2" Україні не несе.
14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...
Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...