День захисника по-новому, або Як українська армія прощається із ''совком''

14 жовтня 2014 року указом президента Петра Порошенка з'явилося нове свято — День захисника України. Перш за все воно присвячене армії, яка захищає кордони країни у боротьбі проти Росії. Із 2015 року цей день є ще й вихідним.

Дата вибрана не випадково. Із давніх-давен на свято Покрови наші пращури вшановували воїнів-захисників. Традиція походить ще з часів Київської Русі. Козаки вважали Покрову своєю заступницею. З моменту створення свята, якому значно посприяв початок агресії Росії, анексія Криму та розв'язання війни на Донбасі, армія України стала відходити від свого радянського минулого, проводити декомунізацію у рядах, переходячи на стандарти НАТО. У День захисника журналісти вирішили з'ясувати, які зміни вже відбулися, передають Патріоти України.

Курс на НАТО

У листопаді 2015 року міністр оборони Степан Полторак затвердив план виконання основних заходів щодо переходу Збройних сил України на стандарти НАТО. З того часу українська армія почала свій шлях із позбавлення від радянського минулого, яке значно в'їлося у ЗСУ.

Міністр оборони України Степан Полторак і генсек НАТО Йенс Столтенберг

Зараз військовослужбовців переодягають, переозброюють, а деяких із них уже навіть годують відповідно до норм НАТО.

27 вересня 2018 року Верховна Рада України підтримала президентський законопроект про зміни у Конституцію, які закріплюють стратегічний курс держави на вступ у Євросоюз і НАТО. Згідно з ним, армія повинна перейти на стандарти Північноатлантичного Альянсу вже до 2020 року.

Глава представництва НАТО в Україні Александер Вінніков зазначив, що за останні декілька років ЗСУ пройшла величезний шлях і досягла значного прогресу.

Декомунізація ЗСУ

У квітні 2018 року процес декомунізації української армії був закріплений на законодавчому рівні. Глава Генштабу Віктор Муженко підписав Указ "Про відновлення і впровадження національних бойових традицій ЗСУ". Тепер Міноборони шукатиме нові орієнтири для армії і залишить у минулому радянську спадщину.

Мабуть, один із найбільш пам'ятних моментів — зміна кольору берета у військовослужбовців Військово-морських сил України. Із травня цього року піхотинці замість чорного берета отримали головні убори кольору морської хвилі.

За словами президента Петра Порошенка, цей процес для декого може здатися складним, оскільки зачіпає пам'ять, особисті почуття багатьох, хто у різний час пов'язав долю із цим родом військ.

"Однак вважаю, що зміни вже давно назріли й поставлені перед нами самою історією і російською агресією проти нашої держави", — сказав глава держави.

ВМС України змінили чорні берети на берети кольору морської хвилі

Крім зміни уніформи, знаків розрізнення для ЗСУ, в тому числі військових звань, Україна працює і над впровадженням власних бойових традицій. Ідеологія службової діяльності повинна грунтуватися на подвигах української армії. А таких тільки під час війни із Росією трапилося уже чимало.

Змін зазнало навіть армійське вітання — "Здрастуйте, товариші — Бажаємо здоров'я". Днями Петро Порошенко підписав прийнятий народними депутатами закон, яким в армію вводиться нове привітання: "Слава Україні!" — "Героям слава!".

Парад до Дня Незалежності у Києві, 2018 рік

Документ також пропонує виключити звернення "товариш" і приймати лише "пан" та "пані" для службових відносин.

Разом із декомунізацією парламентарії борються і з гендерною нерівністю у рядах армії. Так, у вересні Верховна Рада прийняла законопроект, яким зрівняла права жінок і чоловіків в українській армії.

Парад до Дня Незалежності в Києві, 2018 рік

Тепер дискримінація за статевою ознакою в армії заборонена. Жінки можуть йти в армію на правах добровольців, на контракт або на строкову службу, служити в резерві і бути військовослужбовцями запасу.

Разом із тим журналісти вирішили запитати у самих представників оборонних відомств, які кроки вже вдалося подолати української армії на шляху до відмови від радянського минулого.

Радник президента України Петра Порошенка, помічник міністра оборони України Степана Полторака Юрій Бірюков

Юрій Бірюков

"Моє завдання полягало у зміні візуальної складової нашої армії, і нам вдалося досягти багатьох змін. У нас з'явилася нова парадно-повсякденна форма, нові знаки розрізнення, прибрали всі старі емблеми. Але ще не все прибрали офіційно, процес ще триває, у зв'язку зі зміною емблем бригад, частин і формувань", — сказав Бірюков.

За його словами, зараз Генштаб України проводить роботу з вичищання так званої радянської історії.

"Якась бригада умовно святкує умовне 100-річчя, хоча вона ніякого відношення не мала до того кавалерійського полку, який у 1918 році був створений. Так, у СРСР дотримувалася якась спадкоємність, але з отриманням незалежності, воно якось перескочило й у нашу історію. І це зараз прибирається, звіт ведеться від 1992 року, коли сформувалися наші Збройні сили", — розповів помічник Полторака.

Загалом Бірюков оцінює процес очищення і поділу історій виконаним на 75%.

Прес-секретар Міністерства оборони України Вікторія Кушнір

Вікторія Кушнір

"Змінюється саме уявлення українських військових про те, хто ми є, що ми захисники своєї держави Україна", — говорить представник Міноборони.

Кушнір також згадала про зовнішні зміни в рядах ЗСУ, зазначила нову форму, відповідну стандартам наших колег із інших держав, нову атрибутику, шеврони, нашивки і погони. Але це не все, що вдалося змінити Міністерству.

"Зараз ми змінюємо і наш публіцистичний підхід. Ми повністю оновили й змінили підходи до подачі інформації. Звичайно, не все відбувалося гладко, була певна критика, але ми прислухаємося до громадськості й змінюємося", — повідомила вона.

Крім цього, на керівні посади в Міністерство призначають молодих офіцерів, які привносять багато нового в різні напрямки роботи.

"У нас зараз дуже багато призначень становлять молоді офіцери, великі напрямки роботи довіряються саме їм. Це і стратегічні комунікації, і боротьба з кіберзлочинністю, забезпечення зв'язку і так далі. Дуже багато молодих фахівців відправляються у закордонні вузи і повертаються із новими знаннями", — сказала Кушнір.

"Звичайно, зміни не робляться так швидко, як хотілося б, але зміни у світогляді людей відбуваються, і вони цілком закономірні, ці зміни тривають", — додала вона.

Офіцер Збройних сил України Анатолій Штефан ("Штірліц")

Анатолій Штефан

"З головного — це те, що ми перестали святкувати День радянської армії і День захисника російської вітчизни 23 лютого, що у нас з'явилося своє свято 14 жовтня. По-друге, це перейменування військових частин, те, що прибрали всі радянські надбання. Я згоден, що це теж наша історія, була Друга Світова війна, але нині в нас теж іде війна, і дуже багато у нас є досягнень вже за ці роки війни з російським агресором", — говорить військовий.

"По-третє, це новітні бойові прапори, які отримують наші бригади. Всі радянські ми здали в музей для пам'яті, а нові зараз використовують військові частини, і під час бойових завдань на сході України. Також у більшості частин уже з'явилися свої українські марші", — додав він.

За словами офіцера, українська армія оновлюється і дуже швидко, зокрема це стосується й структури керівництва оборонних відомств.

"Дуже велика кількість бойових офіцерів, які брали участь в боях у 2014-2016 рр., зараз проходять службу на вищих посадах у Генштабі та Міноборони. Це офіцери, котрі вже займають посади командирів оперативних командувань. Багато старих генералів зі старої системи вже пішли з війська із різних причин", — розповів "Штірліц".

Джерело: Обозреватель
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

День Віри, Надії, Любові та Софії: Народні прикмети 17 вересня

неділя, 17 вересень 2023, 8:18

За новоюліанським календарем християни східного обряду України вперше святкують день ангела жінки на ім'я Віра, Любов, Надія і Софія. Ще минулого року цей день припадав на 30 вересня. Також в честь цього дня іменинницям обов'язково потрібно сходити в ц...

Хіти тижня. День Віри, Надії, Любові та Софії: Народні прикмети

субота, 16 вересень 2023, 6:41

17 вересня за новоюліанським календарем (до 1923 року - 30 вересня) українці святкують день ангела Віри, Любові, Надії і Софії. Також в честь цього дня іменинницям обов'язково потрібно сходити в церкву, і попросити у ікони трьох великомучениць здоров'я...