Як далеко готова піти Америка, коли президент США Дональд Трамп підпише рішення про надання Києву летальної зброї та про довгострокову стратегію США щодо України – у ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода розповів надзвичайний і повноважний посол України у США Валерій Чалий, передають Патріоти України.
– Що треба, щоб персональні санкції проти російських олігархів та оточення Путіна, про які зараз говорять у Вашингтоні, ухвалили в січні?
– За весь період російської агресії на Донбасі й окупації Криму санкції тільки посилювались. Така лінія була обрана від самого початку, і вона дотримується.
Ухвалений нещодавно і підписаний Дональдом Трампом закон про додаткові санкції проти Ірану, Кореї і Росії виконується. 28 листопада були введені нові секторальні санкції проти енергетичного й фінансового секторів Росії. І ці санкції будуть ще болючішими, ніж попередні.
Стосовно персональних санкцій – вони вже є. І ми співпрацюємо в тому, щоб вони діяли належним чином. А щодо січня, то буду відвертим, зараз немає чіткого положення, яких санкцій вимагає Конгрес від виконавчих структур. У січні до Конгресу має бути наданий конкретний список людей з оточення Путіна. Що далі з цим списком буде, ще будуть вирішувати.
– Джерела Радіо Свобода кажуть, що наступний пакет персональних санкцій, із іменами людей з оточення Путіна, має бути найжорсткішим за весь час. Київ якимось чином бере участь у цьому процесі?
– Ми беремо участь у всіх процесах, які стосуються національних інтересів України і взаємодії зі США, зокрема стосовно політики санкцій.
Перший блок – щоб санкції належним чином виконувались. Другий блок стосується нових санкцій, зокрема порушення нашого внутрішнього законодавства, міжнародних норм. І, звичайно, ми дивимось за ситуацією всередині країни і передаємо списки. Не забувайте, що й в Україні є такий закон про санкції проти Росії.
– Законопроект про надання Україні 50 мільйонів доларів на летальне озброєння пройшов Конгрес та Сенат, залишився тільки підпис Трампа. Коли цей підпис буде?
– Думаю, що це буде ще в цьому році. А що стосується надання потужнішої летальної зброї, то це окреме рішення, яке має бути ухвалене саме президентом, усі підготовчі процедури на сьогоднішній день проведені. Це політичне рішення, і воно буде ухвалюватись з огляду на національні інтереси США. Сподіваємось, що наші аргументи про те, що надання такого озброєння ще до президентських виборів у Росії, є дуже важливим і стане додатковим важелем впливу, будуть почуті.
– Україна вже отримує американську зброю за комерційним контрактом, купує гранатомети. Це всі контракти? Чи є ще?
– Це не єдиний контракт. Я тільки можу сказати, що всі контракти, які існують, є в рамках міжнародного законодавства. І Україна, як країна, що належним чином виконує вимоги експортного контролю, має право на закупівлю озброєнь. Список ширший, але обмежується тактичним видом озброєнь, летальним у тому числі. Тому мені дивно було чути деяких наших політиків, що Америка не надає зброї. Америка надає зброю, але ця зброя оперативно-тактична. Це наступний етап поглиблення взаємодії і, очевидно, потужніший сигнал Росії.
– Рік тому після перемоги Трампа експерти говорили, що в нього немає власної стратегії щодо України. Зараз така стратегія з’явилась?
– У Вашингтона чітка позиція щодо України щодо спільного захисту безпеки в Європі, а відтак і суверенітету, територіальної цілісності України. Зустрічі президента України, міністра закордонних справ з американськими партнерами показали, що розуміння важливості України, розуміння необхідності спільних дій чітко зазначалось американською стороною.
Чи це є стратегія на багато років уперед? Я б так не сказав. Стратегії на десятиріччя вперед немає, але стосовно дій на наступні роки й підтримки України, така позиція є, і вона консолідуюча.
– Чого чекати від стосунків Києва та Вашингтона наступного року і чого вдалося досягти у цьому?
– Я думаю, що цей рік був найінтенсивніший у плані співпраці України та США за останні десятиліття. І це не перебільшення. Адже збільшення товарообігу в 1,8 раза, майже вдвічі зріс наш експорт у США, є проекти інвестування. У цьому році є перші серйозні кроки по співпраці спільного будівництва літаків.
Ми досягли диверсифікації постачання енергоресурсів, зокрема вугілля. Ми зробили попередні угоди на наступний рік. І я вже бачу можливість великих інвестицій зі США в Україну.
Стосовно оборонної сфери і сфери безпеки, наша взаємодія поглибилась, і стосовно політичного діалогу на найвищому рівні, дві зустрічі президентів, годинна зустріч повним складом делегацій, це те, що хочемо мати і маємо. Більше того, активність експертна, допомога Україні зросла, і навіть у частині реформ, ви бачите який вплив США на цей процес в Україні.
Завдання на наступний рік – як виробити стратегію нашої взаємодії на десятиліття вперед. Тому наступний рік дуже важливий. Єдине, цей рік буде роком підготовки парламентських і президентських виборів в Україні і проміжних американських. Хочеться, щоб це не загальмувало наші величезні можливості.
14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...
Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...