Емфітевзис, або Як в українських селян відбирають землі

За словами експерта, найпоширенішою тіньовою схемою для позбавлення громадян України сільськогосподарських земель є емфітевзис. В останні роки кількість договорів емфітевзису істотно зростає...

Про це у своєму блозі пише експерт з питань соціальної політики Андрій Павловський, передають Патріоти України.

"Українською науковою спільнотою було опубліковано відкритий лист про суспільну небезпеку використання емфітевзису як інструменту продажу сільгоспземель.

Що фактично відбувається:

1. Договори укладаються більше на 100 і 200 років. При цьому такий договір може бути укладений з іноземцем або іноземною компанією.

2. Селянам за землю дають всю суму єдиним платежем, фактично купляючи її.

3. Оформлюються боргові розписки, попередні договори купівлі-продажу землі, тощо.

4. За такими договорами не сплачуються податки до бюджету.

5. Право на таку землю можна передати під заставу, внести до статутного капіталу компанії, віддати в оренду іншим особам чи продати, фактично без дозволу власника.

На кінець 2016 року у Реєстрі прав було зареєстровано 32.482 договорів емфітевзису. Найбільше договорів емфітевзису за останні 4 роки було укладено у Полтавській (3877), Херсонській (2476) та Кіровоградській (2386) областях. Найменше у Рівненській (12), Волинській (13), Львівській (18) областях.

Експерти прогнозують, що у 2017-2018 році буде укладено близько 80 тис. договорів емфітевзису загальною площею майже 800 тис. га, що, для порівняння, становить площу с/г угідь двох областей України, наприклад, таких як Чернівецька.

Довідково:

Площа с/г земель України 42,7 млн. га (70% площі усієї території країни).

10,4 млн. га с/г земель у державній власності, з яких:

– 4,7 млн га державних с/г земель в оренді (50% земель передані на 49 років);

– 3,2 млн. га – у постійному користуванні державних підприємств, установ;

– 2,5 млн. га у запасі (не надані в оренду або у власність).

Більшість із 4,7 млн. га земель запасу державної власності не інвентаризовані, їх немає в земельному кадастрі і вони розкрадаються: надаються в оренду на 49 років переважно без аукціону, за найнижчою ставкою; надаються безоплатно у власність на підставних осіб по 2 га для ОСГ.

На такі землі не розповсюджується мораторій, зокрема і заборона на зміну цільового призначення. Такі землі оформлюють на підставних осіб, а потім за різними договорами перетікають до рук декількох аграрних магнатів або спекулянтів.

За деякими оцінками в період з 2014-2018 років майже 4 млн. га таких земель були розкрадені за такими схемами. Тому інвентаризацію земель не проводять, адже в державній власності земель залишилось набагато менше."

Опублікував: Олег Устименко
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

Один з найважливіших для християн днів року. Благовіщення Пресвятої Богородиці: Історія і заборони свята

понеділок, 25 березень 2024, 6:15

25 березня за новим стилем (7 квітня - за старим) - Благовіщення Пресвятої Богородиці, яке належить до числа дванадесятих свят, тобто, найбільш значущих у житті Ісуса Христа і Богородиці. За Біблією, саме в цей день Архангел Гавриїл повідомив Діві Марі...

День Віри, Надії, Любові та Софії: Народні прикмети 17 вересня

неділя, 17 вересень 2023, 8:18

За новоюліанським календарем християни східного обряду України вперше святкують день ангела жінки на ім'я Віра, Любов, Надія і Софія. Ще минулого року цей день припадав на 30 вересня. Також в честь цього дня іменинницям обов'язково потрібно сходити в ц...