Готуємось зустрічати Різдво: 12 традиційних страв на Святвечір

6 січня напередодні Різдва православні та греко-католики відзначають Святвечір, який називають Щедрим вечором.

Обов'язковими на столі є 12 страв - на честь дванадцяти апостолів, передають Патріоти України.

Оформляючи стіл на Святий Вечір, після заходу сонця застилають його свіжим сіном або соломою. Поверх сіна насипають трохи зерна і покривають стіл скатертиною, під яку по кутах кладуть по зубчику часнику. Він оберігає від злої сили та хвороб. Варто подбати, щоб в будинку на почесному місці стояв "дідух" - святковий сніп з пшениці, жита або вівса, перев'язаний особливим чином. "Дідух" з дохристиянських часів символізує духів предків, які в цей день повинні були прийти в гості.

Перша вечірня зірка сповіщає людям про велике чудо - народження Сина Божого. Можна починати Святу Вечерю - запалити свічку, помолитися.

На Святвечір всі страви готуються пісними (тобто без яєць, сметани, молока і масла) і, звичайно ж, без м'яса.

1. Кутя - варена пшениця з медом і маком є актом жертви Богові, бо пшениця з медом - це сакральна частина Святої вечері. Мак - символ мучеництва, невинно пролитої крові. Мед - символ чистоти, Божого слова.

Як приготувати кутю

Складові:

  • 1 стакан підготовленої пшениці
  • 4 стакан води
  • 70 г маку
  • 70 г подрібнених горіхів
  • 1/4 склянки родзинок
  • мед за смаком (2-4 ст. ложки)
  • кип'ячена вода для розведення меду

Приготування:

Пшеницю промити. Варити на воді на повільному вогні 2 години. У 4 ст. л. води розмішати мед за смаком, залити пшеницю медовим сиропом на 30 хв. Горіхи трохи подрібнити і обсмажити. Додати до пшениці цукати, горіхи і добре перемішати. Дати настоятися.

2. Горох - символ Божої весни, яка завжди відроджується в людині після занепаду.

3. Капусняк - капуста виступає як символ простоти і стабільності.

4. Борщ - символ торжества добра. Різдвяний борщ заквашується попередньо приготовленим квасом з буряків, тому має темно-червоний колір. Він ще символізує кров вифлеємських дітей, знищених за наказом Ірода.

5. Голубці - сама назва цієї страви вказує на її символічність. Голуб - символ Божої любови, символ Святого Духа, символ краси і сили, отриманої від Творця.

6. Риба - в ранньому християнстві риба була прийнята як символ Христа багатьма Отцями Церкви. Знак риби був першою монограмою Христа. Грецька абревіатура ІХТІОС - ім'я Ісуса читається як "риба". Саме брати-рибалки стали першими учнями Ісуса, який сказав їм, що вони будуть "ловцями людей". Три переплетених риби або три риби з однією головою символізують Трійцю.

7. Вареники - символізують достаток. Місце людини Господь призначив в Царстві Божому, де він відчуває себе добре "як вареник у маслі".

8. Млинці - своєрідний символ сонця. Новим Сонцем для християн став Ісус Христос.

9. Каша - символізує продовження роду, це Божий народ, який консолідується навколо новонародженого Ісуса. Каша є символом загального союзу людей завдяки освяченню людського роду, що до нас прийшло через втілення Сина Божого

10. Пиріжки (коржі) - символ, здоров'я і щастя, які людина зможе отримати в постійному спілкуванні з новонародженим Ісусом.

11. Узвар (компот, вода) - символізує життя, яка надається кожній людині. Свята вода є символом очищення тіла і душі.

12. Пампушки - зірки на небі, які повірили в Ісуса і отримали вічне життя. Їх мільйони, і кожна людина, зокрема християнин, покликаний до тієї солодкої, повноцінної, вічного життя. Слово "свято" походить від "святого", і звідси пампух - символ свята, радості, подарований Богом людям.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

Один з найважливіших для християн днів року. Благовіщення Пресвятої Богородиці: Історія і заборони свята

понеділок, 25 березень 2024, 6:15

25 березня за новим стилем (7 квітня - за старим) - Благовіщення Пресвятої Богородиці, яке належить до числа дванадесятих свят, тобто, найбільш значущих у житті Ісуса Христа і Богородиці. За Біблією, саме в цей день Архангел Гавриїл повідомив Діві Марі...

День Віри, Надії, Любові та Софії: Народні прикмети 17 вересня

неділя, 17 вересень 2023, 8:18

За новоюліанським календарем християни східного обряду України вперше святкують день ангела жінки на ім'я Віра, Любов, Надія і Софія. Ще минулого року цей день припадав на 30 вересня. Також в честь цього дня іменинницям обов'язково потрібно сходити в ц...