Інший "фронт": "Розмови про війну в Україні бувають небезпечнішими, ніж постріли з "Градів", - журналіст (відео)

Відомий журналіст Роман Чайка про боротьбу з совковою ідеологією в Україні...

Роман Чайка

Український журналіст, телеведучий, екс-учасник рок-гурту "Мертвий півень" Роман Чайка в розповів про журналістські стандарти в умовах війни та боротьбу з радянською ідеологією та "побєдобєсієм", - передають Патріоти України.

- Серед медійників існує така дискусія: чи можна говорити "наші військові". Це проблема?

- Це велика проблема, яка має внутрішнє і зовнішнє підґрунтя. Зовнішнє я називаю "дуняміятовичевський синдром" – коли сербська "ватка" боснійського розливу за великі міжнародні гроші примушує українців, котрі є стороною, яка страждає від агресії, гратися з якимись ефемерними правилами відсутності мови ворожнечі й примирення з ворогом. Це нагадує мені анекдот про грузинського джигіта. Хлопцеві на 16-річчя подарували кинджал, бо він має захищати сім’ю. Поки гості пили вино, малий побіг на вулицю – хвалитися подарунком. Повернувся з якимось китайським телефоном, а батько запитує, де кинджал. "Виміняв", - відповідає хлопець. На що батько каже: "Якщо завтра прийде ворог, повбиває нас усіх, то ти що йому скажеш? Сімнадцять хвилин на першу?" Цей анекдот якраз і демонструє, що ми не можемо гратися в ігрища Дуні Міятович, яка відпрацьовує стереотипи ОБСЄ в режимі агресії.

Є ще внутрішній синдром, я називаю його "станко головного мозку", це невиліковна хвороба. Розказувати, що ми не можемо називати "нашими" наші ж війська, а ворога – "сепаратистом" чи "ворогом"… Не знаю… Тут мали би працювати різні сфери контролю: безпековий, можливо, психіатрія, адже стокгольмський синдром – це все-таки хвороба. Це не менш небезпечно, ніж пряма агресія й постріли РСЗВ "Град".

- Як держава має реагувати на це і при цьому не перетворитися на монстра?

- Згідно з Конституцією, в нас є різні інституції, на які покладені певні речі: зовнішня політика, конституційність процесів усередині країни, безпека. Держава, яка не вміє забезпечити свою безпеку, нежиттєздатна, можна будь-якого сомалійця спитати.

- Наша держава може забезпечити свою безпеку?

- Поки що – ні, вже четвертий рік не може. У цьому проблема. Ми вимкнули в "кабелях" і "роздачі" московські засоби масової дезінформації. Ну і що? У нас є юридичні особи – NewsOne, "Інтер", це ж українські ЗМІ. Вони діють методом комуніста Симоненка: коли заборонили комуністичну партію, він погрожував позовом до Європейського суду з прав людини й застосовувати всі відповідні демократичні процедури. Тобто людина, яка сповідувала тоталітарну людиноненависницьку ідеологію й методи, де не було жодної демократії, хоче захищатися по-демократичному, щойно її зачепили.

У цьому разі так само має працювати наша безпека: яка різниця, чи має ворог російський паспорт, чи це є колаборант з українським паспортом? Захищатись треба? 1-й і 2-й "армійські корпуси ДНР і ЛНР" – це класичний гібридний варіант із російськими кадровими військовими й місцевими колаборантами. Що таке "місцевий колаборант" у нас? Як ми його трактуємо – як брата во Христі й співгромадянина чи ворога? Ось тут лежить відповідь. Для мене людина, яка каже, що не можна називати наших солдатів нашими, – це такий саме ворог.

- Що гірше: той одіозний концерт на "Інтері" чи кількість його глядачів?

- Два в одному. Проблема полягає в дезінформаційному наративі, який з’явився, щойно Україна була окупована Росією. З 1917 року увімкнувся режим брехні щодо історичних персон. Це почалося навіть не тоді, а ще в часи анафеми Івана Мазепи. Кого він зрадив – Україну чи Петра І? З цього моменту почався розкол у суспільстві. І коли виходить якийсь клоун і каже, що вулиці називають іменами якихось фашистів, то він просто продовжує ту саму брехню чекістів, гебістів і ФСБшників різного розливу. Це підміна понять українців щодо співгромадян. І це є лакмусовий папірець: ти з Україною чи ти з нами проти "вот этой какой-то Украины"? Усе! У цьому випадку те, що зробив "Інтер", – це перекличка антиукраїнців: агов, вишикувались.

- А що після переклички?

- А далі ми дивитимемося, як це зіграє, наприклад, на виборах. Можна зіграти в російський реванш через вибори. У цьому разі мобілізація "побєдобєсія" – та ж сама перекличка.

- Чому "побєдобєсіє" було таким успішним?

- Як і будь-які окультні речі, воно далеке від логіки. Люди вірять у "велику перемогу", але при цьому не хочуть дивитися на сталінського м’ясника Жукова, який разом із Ватутіним засівав дно Дніпра трупами беззахисних людей. В Одесі "вата" кричить: "Победа!", забуваючи, що Одесу просто знищили, залили водою й віддали. Усі кричать: "Севастополь – город слави" й забувають, що всіх комуністів вивезли літаками, а захисників без боєкомплектів лишили воювати до останнього патрона. В Ленінграді мільйон людей вмерли з голоду, зате комуністи й енкаведисти діставали літаком червону ікру й горілку.

Синдром цієї окультності культивується, під це дають великі гроші. Вона перебуває поза межами логіки, тому ми можемо це аналізувати, але не можемо логічними методами переконати й зупинити це.

- Тобто це вже втрачена територія?

- Головне, щоб це не передавалося, як зараза, молодим поколінням, бо зазвичай носіями цієї ідеології є люди 40+. І це найстрашніше, бо вони не переживали цю трагедію, а перебувають в полоні старої системи, яка з часів Брежнєва розкручує це як культ. Тих, хто пам’ятає цю правду на крові, вже майже немає – це люди 92+, якщо не більше. І це ті, хто не хотів багато говорити, бо людина, яка переживає великі страшні трагедії, зазвичай не хоче про це розповідати. Тож всі "побєдобєсія" оперують набором міфів і стереотипів, які закріплені в свідомості методами секти, тобто "я верю в Сталина как в победителя", "я верю в Жукова как в маршала". Це як "символ віри".

- Є рецепти від таких "символів", на вашу думку?

- Не знаю, поки в нас немає прецедентів, щоб хтось сказав: "Ті вилікували, давайте і ми спробуємо".

- Але в нас вже є День пам’яті й примирення, наприклад, інші речі.

- Це все – напівміри, які дають напіврезультат. Як мінімум в масштабах нації й країни має відбутися щось на кшталт суду над тоталітаризмом у комуністичному флаконі. У масштабах народу й країни комуністичні злочини не засуджені. Заборонити символіку й пам’ятники Леніна – це лише частинка. Головне – це комунізм як практика й стереотип у головах. Тобто суд над нацизмом у глобальному масштабі був, а над комунізмом як союзником – ні.

Щодо інших напівмір: так, 8 травня відповідає історичному календарю подій, які відбувалися. Але при цьому що за вихідний "9 мая"? Можна зробити його звичайним днем календаря, а кожен вже собі зрозуміє, як він має цей день сприймати. Можливо, є люди, які вважають, наприклад, що 20 мільйонів трупів під ногами – це привід запустити салют і потанцювати? Це, знову ж таки, прямий вибір людини. Ми не можемо заборонити людині бути антилюдяною в масштабах її голови, а от в масштабах держави – мусимо.

- І як це зробити?

- Наприклад, влаштувати щось подібне до Нюрнберзького процесу над комунізмом в масштабах України як театру двох світових воєн, трьох геноцидів, застосування комуністичної практики в нелюдських умовах, де кількість жертв є навіть більшою, ніж жертв нацизму. Якщо немає морального засудження зла, то воно собі існуватиме в будь-яких варіантах – телевізора, інтернету, ютубу, вулиці, лжепатріархальної церкви, "праздника" й решти. Це ж лише форми прояву зла.

- А як ви ставитеся до російських лібералів?

- Ой, я дуже хотів би його побачити, щоб визнати, що такий існує, але поки що працює старе правило: будь-який російський лібералізм закінчується там, де починається українське питання. Ми повертаємося до закріплених міфів: дуже просто підміняти логічне мислення системою стереотипів типу "2х2=4".

- Але ж отримати інформацію з різних джерел, щоб розвінчати міфи, за останні півстоліття стало набагато простіше. У чому проблема?

- Погляньмо на ситуацію наступним чином. Колись доступ до наукової інформації люди мали через монастирі й церкви. Якщо ти хотів знань, то треба було йти до монахів і вчитися в школі, ордені й так далі. Далі була доба Відродження – інформація перейшла у цивільну сферу. Зараз же доступні будь-які дані, причому онлайн. А от кількість охочих працювати з ними зменшилась, навіть коли ми говоримо про журналістський корпус.

Легкість доступу до знань та інформації не означає, що з’явиться достатня кількість homo sapiens, які цим скористаються. Я починаю вірити в анекдотичну теорію, що інтелект на планеті Земля є сталою величиною, тільки кількість населення зростає.

- Чи є у вас топ якихось комічних ситуацій на роботі, в ефірі?

- У кожного різне відчуття сміху: в часи Чарлі Чапліна всі сміялися, якщо запустити тортом у обличчя, а сьогодні цим вже нікого не здивуєш. Усе залежить від категорії, тим більше що з людиною постійно трапляються веселі історії. Пам’ятаю, якось мав прийти один гість, але в останній момент все змінилося. Коли ти сидиш у прямому ефірі, тобі дають список гостей і ти автоматично за ним працюєш. Ти кажеш, що до нас прийшов умовний генерал Безкоровайний, на що людина злякано заперечує: "Перепрошую, але я не Безкоровайний". І тут ти розумієш, що ну йолки-палки! Це смішно з точки зору нарізок у YouTube про комічні обмовки на телебаченні, але це не аж так суперсмішно.

- Ніколи не виникало бажання повернутися до музики й займатися лише нею?

- Я з нею сильно й не поривав, просто припинилася концертно-студійна робота. Музика присутня в моєму житті 24 години на добу, я не можу без неї нічого робити, вона всюди – в навушниках, колонках, в машині, завжди поряд. Вона не грає тільки під час прямого ефіру.

Я весь час живу з музикою, але чи повернутися до студії й сцени? Не знаю, життя коротке. З 1993 року я паралельно займався музикою і журналістикою. Остання є творчою рівно настільки, наскільки ти цього хочеш, бо її можна перевести у "функціонал", а можна весь час щось творити. Можна кожного дня грати на весіллі одну й ту саму пісню сорок років підряд, а можна кожного разу творити щось нове для нового альбому.

- Будь-який меломан скаже, що існують вічні речі, наприклад, пісня "Мертвого півня", де йдеться про те, що "влада собі як влада, суцільні, курва, бандити".

- Геніальний текст Андруховича не втрачає актуальності. Якщо ми вирвемося з описаного ним замкненого кола, буде кайф – це означатиме, що ми цивілізаційно виросли й можемо вирватися із циклу. Але поки що ні.

- Після стількох років кар’єри ви ставите перед собою якісь глобальні цілі?

- Останні два-три роки ми живемо в режимі ентропії – утворені сильні горизонтальні зв’язки руйнуються давно відомою технологією "тисяча дрібних порізів". Це робиться для того, щоб креативні люди знову опустили руки, пішли у внутрішню еміграцію, виїхали, перестали контактувати й творити. Я не можу змінити це в дуже великих масштабах, але маю змогу знайомити людей і так допомагаю тримати мобілізаційний захист. Я вважаю, це глобальна мета, бо втримати креативну частину суспільства у зв’язках на цій землі – хороша місія.

- А вам колись пропонували піти в депутати?

- Що таке депутат? Його обирають від партії, а в нас немає таких. Існує 300 зареєстрованих партій, але це симулякри. Отже, ми, обираючи, закриваємо очі на те, що і партія є вигадкою, і процедура є сумнівною. Мене це якраз і лякає. Уяви, що ти господиня на кухні, а я принесу тобі три мішечки лайна – тверде, рідке й коричневе, а ти маєш з того спекти смачний торт для всього народу. Іншого вихідного матеріалу в мене немає, і що ти робитимеш?

- Сидітимуть голодні.

- Це такий же варіант – суспільство має захотіти стартових змін, і тут ми повертаємося до історії з вибором у магазині, де людина вибирає хороший сир і ковбасу. Треба обирати своє життя за тим самим принципом, за яким ти обираєш будь-який продукт, послугу чи щось інше. Не можна робити винятків, бо тоді завжди існуватиме розрив між країною як територією і державою, які в ідеалі мали би збігатися. У нас патріот країни і патріот держави – різні категорії, а в успішних націй це майже нерозривні поняття.

- Нам є до чого прагнути.

- Так, але це не зробив якийсь месія, якого методом суспільно-телевізійної істерії призначили на півроку, правда? Скільки в нас їх було? Колись кричали: "Ющенко!", не так давно був культ святого Саакашвілі, Савченко, я вже не говорю про Юлю й решту. Кажуть, що існують іще "порохоботи", хоча на культ вони якось не тягнуть. Це все ті ж міркування про майбутнє категоріями, далекими від логіки й усвідомленого вибору. Ось де собака зарита.

- У цьому плані ми відрізняємося від росіян? Останні роки ми часто порівнюємо наші проблеми й становище з російським, часто на свою користь.

- Не знаю, чи відрізняємося. Але це комплекс неповноцінності й меншовартості. Коли ти вибираєш сукню, то не порівнюєш себе з бомжем, правда ж? То чому ж ми маємо вести точку відліку від лайна? З точки зору державної практики свобод, цінностей і решти Росія недалеко втекла від Північної Кореї, це антитеза. Я хотів би, щоб ми міряли себе категоріями, які вже визнані якісними, порівнювали б себе з поляками, французами, американцями, ізраїльтянами, тобто з тими, хто має успішні проекти творення держави й нації.

- "Геть від Москви!", як було у Хвильового.

- Це ніколи не втрачало актуальності, просто тепер це в активній фазі. Потрібно зробити це раз і назавжди. Якщо ти порівнюєш себе із чимось, що дає тобі можливість виправдатися, мовляв, не такий вже я й г*внюк, бо є ще більші г*внюки, то це і є комплекс меншовартості. А це один із проявів несуб’єктного мислення в масштабах країни.

- То що тепер – сподіватися на краще й готуватися до гірших результатів виборів?

- Треба щось робити. Проблема в тому, що 90% нашого креативного класу будуть поза виборами – на заробітках, поза дільницями і бозна-де. А тепер уявляємо: якби в нас була електронна система голосування на зразок естонської, хіба нове кльове покоління стартаперів, готове демонструвати нову якість співпраці на коротких дистанціях, не знайшло би п’ять секунд, щоб проголосувати зі смартфона?

А в нас знову вийде так, що майбутнє на наступні п’ять років обиратимуть живі зомбі й пенсіонери. Серед них є розумні люди? Звичайно! Але більшість із них – це носії комплексу "якось я неправильно все життя прожив, пішли геть, фашисти". Вони прийдуть до урн і знову визначать порядок денний молоді, яка зіграла "в коротку", пославши всіх до біса у день виборів.

- Чим ми відрізняємося від тих, хто міг би стати кращим мірилом прогресу, ніж Росія?

- Представники суб’єктних і розумних націй у разі надзвичайних ситуацій проявляють не лише солідарність у допомозі, як ми, а й солідарність мудрості. Ніколи не забуду, як мені пояснили різницю між тим, як діють в екстремальних умовах українці і євреї. Євреї після того, як щось трапиться, думають, що можна виправити, а українці шукають винного, пересваряться, поки його шукатимуть і знайдуть тисячу й одне виправдання, чому сталася якась ср*ка. Це найстрашніше.

У нас вже є солідарність і це відрізняє нас від тих, з ким сьогодні так люблять порівнювати себе співвітчизники, але нам треба думати про те, як би далі діяли успішні народи. Давайте брати приклад з ірландців, які теж переживали голодомори й знищення людей, проте вони вибудували державу! Якби вони діяли так, як українці, то ніколи б не стали тими ірландцями, яких ми знаємо. Можна поглянути на приклад Ісландії, коли горизонтальна ініціатива змінила Конституцію й державний устрій знизу.

Можна бідкатися, що нас забагато, 40 мільйонів, а 10 із них сиділи й дивилися "Інтер". Але ж де були решта 30?! Отак от.

Джерело: Апостроф
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

14 вересня - Воздвиження Хреста Господнього: Що категорично не можна робити в цей святковий день

субота, 14 вересень 2024, 0:10

14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...

Різдво Пресвятої Богородиці: Ця сильна молитва, прочитана з чистою душею, допоможе здійснити найзаповітніші бажання

неділя, 8 вересень 2024, 5:00

Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...