Кабмін збирається видавати пільги на оплату ЖКГ живими грошима

Ветеранам та інвалідам боїв, інвалідам армії і чорнобильцям оформлять виплати готівкою.

Кабмін готується монетизувати не тільки субсидії на житлово-комунальні послуги, а й пільги щодо їх оплати для тих, кому вони покладені, – про це йдеться в проекті постанови уряду, який повинен бути прийнятий і набути чинності не пізніше за 1 травня 2019 року, оскільки з цієї дати почнеться загальна монетизація, передають Патріоти України з посиланням на Сегодня.

Механізм

Згідно з проектом постанови, порядок виплати компенсації за пільгами аналогічний порядку виплати монетизованих субсидій для тих, хто отримує їх через "Ощадбанк", за одним винятком: за бажанням пільговика виплати можуть бути або в безготівковій формі, як і зараз, або в готівковій, як для субсидіантів. У першому випадку в платіжках буде вказана сума до оплати з урахуванням пільги (наприклад, 50%). Заощаджену суму, якщо така залишиться, переведуть після 1 червня на рахунок одержувача в "Ощадбанку", і її можна буде перевести в готівку. Для отримання пільги готівкою треба буде відкрити рахунок в "Ощадбанку", куди надійдуть гроші на оплату компослуг, при цьому в платіжках вкажуть повну суму до оплати.

Кому монетизують пільги

Нагадаємо, з 2015 року діє новий порядок надання пільг для більшості пільгових категорій населення: учасників війни, дітей війни, багатодітних сімей та інших. Тим, у кого розмір доходів перевищує суму, що дає право на податкову пільгу, скасовані знижки на оплату житлово-комунальних послуг, розмір яких становить 25-75% від суми виставлених постачальниками рахунків. А податкова пільга дорівнює 1,4 прожмінімуму на 1 січня поточного року і щороку збільшується, 2019 році вона становить 2690 грн/особу. Тим, у кого доходи більше, Мінсоцполітики рекомендувало оформити субсидію, що і зробили більшість пільговиків, щоб платити за компослуги менше. Багато при цьому навіть виграли, бо сума субсидії виявилася більше покладеної їм 25-50%-вої знижки як пільговикам. Пільг, незалежно від їх доходів, не позбавлені тільки інваліди війни (для них компослуги безкоштовно), учасники бойових дій, в тому числі в АТО і ООС, ветерани війни, чорнобильці I і II категорій, інваліди армії, ветерани військової служби та МВС ( відслужили не менше 25 календарних років або нагороджені медаллю СРСР "Ветеран Збройних Сил").

Думка експертів: монетизація потрібна

Фахівці з субсидій по-різному оцінюють нововведення, адже наразі неясно, наскільки чітко працюватиме механізм монетизації субсидій, а Кабмін вже готується розповсюдити його і на пільговиків.

"Правильно, що пільговикам залишили вибір: залишитися на колишній схемі оплати компослуг або перейти на нову, з отриманням живих грошей, – аналізує старший консультант з питань соцзахисту населення Інституту місцевого розвитку Антон Левицький. – Ще живі 90-річні ветерани Другої світової, які ніколи не платили за "комуналку". Навряд чи варто щось міняти для таких людей похилого віку, багато з яких ледве пересуваються, змушуючи їх ходити до відділення банку, укладати договір, отримувати на руки гроші, стояти з платіжками до каси або просити когось зробити все це за них. А ось молодим героям АТО, напевно, краще отримати на руки готівку і самостійно нею розпорядитися".

Водночас Левицький вважає, що від системи пільг треба поступово йти в принципі, замінивши їх, наприклад, грошовими виплатами, які не прив'язані до компослуги, проїзду, безкоштовних путівок, лікування і т.д. З ним згоден і експерт з субсидій і пільг Андрій Никончук: "Пільга відрізняється від субсидії насамперед тим, що пільга – статусна величина, а субсидія залежить від величини доходів. Пільгу неможливо підрахувати, а субсидію можна, виходячи, як вже зроблено, з соціальних норм споживання компослуг. Наприклад, пільговик-городянин багато користується безкоштовним проїздом в міськтранспорті, а рівний з ним за статусом пільговик-селянин – ні. Тому потрібно обом дати грошей на проїзд, сплативши певну кількість поїздок, це діє в низці міст країни"".

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

14 вересня - Воздвиження Хреста Господнього: Що категорично не можна робити в цей святковий день

субота, 14 вересень 2024, 0:10

14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...

Різдво Пресвятої Богородиці: Ця сильна молитва, прочитана з чистою душею, допоможе здійснити найзаповітніші бажання

неділя, 8 вересень 2024, 5:00

Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...