Коли в країні війна: "Оборонка" на експорт, або Кому Україна продає зброю (відео)

Танки, бронетранспортери, ракетні комплекси, гелікоптери і літаки. Це не повний перелік того, що за роки війни на Донбасі Україна продала за кордон.

У 2015 році навіть президент України визначив ціль для «оборонки» – топ-5 світових експортерів зброї, передають Патріоти України з посиланням на Радіо Свобода.

«Якщо наші заводи перестають продавати за кордон, фактично вони не можуть виробляти для армії, тому що основний дохід, на жаль, поки що йде з-за кордону, не від української армії через обмеженість бюджету», – каже заступник генерального директора держконцерну «Укроборонпром» з 2014по 2018 роки Денис Гурак.

Експортна діяльність української оборони складається з трьох складових, зауважує директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Expess Сергій Згурець. «Перша – це постачання нової техніки, постачання старої техніки, якщо це дозволяє Міністерство оборони України і Генштаб. Друга – це спільні розробки на закордонні гроші нових зразків в інтересах іноземних замовників. І третя складова – це, власне, обслуговування екс-радянської техніки», – розповідає Сергій Згурець.

Куди Україна постачає військову техніку

Дані щодо готової техніки щороку публікує Держслужба експортного контролю. У 2014 і 2015 роках Нігерія купила в України 23 танки Т-72 і 12 гаубиць Д-30. У 2016 році у Конго відправили 25 танків Т64БВ-1, в Об’єднані Арабські Емірати –108 броньованих машин БРДМ-2, в Індонезію – 5 БТР-4, ще 34 бронетранспортери БТР-3 – до Таїланду. Але вже в офіційних даних 2017 року кількість проданої бронетехніки зменшилась – лише 16 танків «Оплот» для Таїланду. Статистики за минулий рік поки немає.

Експорт військової техніки з України у 2016 році
«Коли ми говоримо про експорт завершених зразків військової техніки, то їхній експорт може відбуватися лише після того, як підприємство задовольнило потреби державного оборонного замовлення в інтересах Збройних сил України і лише надлишкові зразки можуть експортуватися. Саме тому у нас на сьогодні структура експорту змінилася», – зазначає директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Expess Сергій Згурець.

На початку війни Україна продавала навіть авіацію. У 2014-му, наприклад, Хорватії відправили 5 літаків Міг-21, ще один Міг-29 у Чад. Тоді ж Білорусь отримала шість Мі-8. А у 2015-му ще п’ять гелікоптерів Мі-24 відправили до Південного Судану. З того часу, згідно з офіційними даними, авіацію не продавали. Зараз за кордоном є попит на українські протитанкові ракетні комплекси – «Стугна» і «Корсар». Їх купують Йорданія, Єгипет і Саудівська Аравія. Перспективними для України також називають Індію та інші країни Азії.

Протитанковий ракетний комплекс «Стугна-П»
«У цих країнах дуже багато старої радянської техніки, і цю техніку потрібно модернізувати. Але для того, щоб її модернізувати потрібні конструктори, які є тільки в Росії, Україні. Виходячи з того, що у Росії щільне ембарго на експорт озброєння, це місце має зайняти Україна, але ми робимо дуже мляво такі спроби зайти на ці ринки і я просто хочу сказати відразу – якщо ми протягом року цю проблему не почнемо вирішувати, то це місце займуть китайці», – зауважує президент Асоціації виробників озброєння та військової техніки Вадим Кодачигов.

«Це гроші, це «бабло»

Згідно з даними мілітарного проекту Defence.blog, у 2020 року у М’янмі Україна добудує завод для виробництва БТР-4 і самохідних артилерійних установок. Цього тижня державна компанія «Спецтехноекспорт» заявила про підписання минулого року контрактів з 30-ма країнами – головними експортними партнерами, як Індія, Алжир, М’янма, Китай, Екваторіальна Гвінея. Основні роботи – модернізація радянської авіації, бронетехніки, систем протиповітряної оборони (ППО). А от щодо європейського ринку – він у структурі українського експорту зброї складає лише декілька відсотків. Виокремити варто співпрацю з Польщею, у 2016-му туди, наприклад, продали 40 керованих авіаційних ракет Р-27.

«Ці ракети може поставити або Україна, або Росія. Зрозуміло, що Польща зараз у Росії їх купувати не буде. Польща зрозуміла перша, що їй стратегічно важливо працювати з Україною в ОПК і ведеться ряд спільних розробок з Польщею, починаючи від боєприпасів, закінчуючи радарною технікою – це десятки проектів», – розповідає колишній заступник генерального директора держконцерну «Укроборонпром» Денис Гурак.

Гурак оцінює український експорт зброї від одного до двох мільярдів доларів на рік. Близько половини – доля приватних компаній. Ті, зі свого боку готові виробляти більше, але жаліються на корупцію і те, що держава у цьому бізнесі діє як посередник.

«А це гроші, це «бабло», ви всі схеми пропускаєте крізь себе, ви хочете щось комусь продати, ціну диктує посередник. Зараз у нас є жорстка монополія держави на експорт військової продукції, продукції подвійного призначення. Тобто я не можу самостійно вести переговори, не можу шукати собі ринки збуту», – додає президент Асоціації виробників озброєння та військової техніки Вадим Кодачигов.

Нещодавній приклад – глава і 4 колишніх чиновника «Спецтехноекспорту». 6-го і 7-го березня їх арештували за розтрату 55-ти мільйонів гривень. А щодо заявленої мети – зараз офіційний Київ досить далеко від неї – у топ-5 світових експортерів зброї США, Росія, Франція, Німеччина і Китай. Україна у рейтингу Стокгольмського інституту миру на 11 місці.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

Один з найважливіших для християн днів року. Благовіщення Пресвятої Богородиці: Історія і заборони свята

понеділок, 25 березень 2024, 6:15

25 березня за новим стилем (7 квітня - за старим) - Благовіщення Пресвятої Богородиці, яке належить до числа дванадесятих свят, тобто, найбільш значущих у житті Ісуса Христа і Богородиці. За Біблією, саме в цей день Архангел Гавриїл повідомив Діві Марі...

День Віри, Надії, Любові та Софії: Народні прикмети 17 вересня

неділя, 17 вересень 2023, 8:18

За новоюліанським календарем християни східного обряду України вперше святкують день ангела жінки на ім'я Віра, Любов, Надія і Софія. Ще минулого року цей день припадав на 30 вересня. Також в честь цього дня іменинницям обов'язково потрібно сходити в ц...