Крим - це Україна: Шість історій українців, які залишили півострів через анексію

Як зазначив журналіст Павло Казарін, кримчан від жителів Донецька і Луганська відрізняє те, що вони виїхали з політичних причин...

У дні четвертої річниці анексії Криму журнал Новое Время переказує історії шістьох співвітчизників, які у 2014 році прийняли рішення покинути півострів, передають Патріоти України.

Павло Казарін. Чотири роки тому - кримський журналіст, тепер - телеведучий на каналі ICTV в Києві.

Мало хто з наших батьків народився на півострові. Ми були поколінням переселенців. До того ж "золотий вік" існування Криму припав на радянські 70-80-ті роки. В умовах залізної завіси і планової системи півострів був найпривабливішим радянським курортом. Саме це прирекло його після 1991-го на десятиліття ностальгії.

А потім був Майдан. Для мене він став історією про те, як український потяг намагається вирватися з пострадянського депо. Одним із вагонів в цьому поїзді повинен був бути наш Крим. Який, може, і зривав би час від часу стоп-кран, але в кінцевому рахунку слідом за іншими вагонами пішов би у "західне" депо.

Кримчан від жителів Донецька і Луганська відрізняє те, що ми виїжджали з політичних причин.

Моя професія залишилася колишньою. Я все так само займаюся комунікаціями. Раніше писав про Україну для Криму. Потім - про Крим для материка. А зараз все більше - про Україну для України.

Ольга Духнич. Чотири роки тому - викладач психології у Таврійському національному університеті в Сімферополі, тепер - редактор рубрики Люди журналу НВ в Києві.

До березня 2014 року більша частина мого життя пройшла у Криму. У Сімферополі я закінчила школу та університет, туди ж повернулася викладати, займатися наукою, вести кілька цікавих регіональних проектів.

Перемога Майдану й анексія змінили все. Я добре пам'ятаю дні з 23 по 26 лютого 2014 року. Це були три дні справжньої свободи. Тоді мені здавалося, що нова Україна перемогла всюди, у тому числі і в Криму. Я знала, чим буду займатися найближчі років десять, ми із друзями захлинаючись планували можливості цього нового для всіх нас Криму.

А 1 березня мені подзвонив київський друг, колишній працівник спецслужб, і сказав, що через кілька днів до мене на роботу збираються прийти його кримські колеги, але вже з нашивками ФСБ. Тому 5 березня 2014 року я сіла в поїзд Сімферополь-Київ з усіма документами, грошима і декількома ідеями, як жити далі поза Кримом.

Тепер мій Крим більше від моїх особистих спогадів і моїх уподобань. Для мене і для моїх друзів-переселенців це ще й частина відповідальності, про яку ми пам'ятаємо. Я часто запитую себе, чи могла я зробити більше, щоб анексії не відбулося. У мене досі немає відповіді на це питання.

Оксана Новікова. Чотири роки тому - постачальник кондитерської сировини для кримських пекарень, тепер - співвласниця міні-пекарні Кримська перепічка у Львові.

Я народилася і виросла у Сімферополі. У мене був свій успішний бізнес: від 2001 року ми займалися поставками кондитерської сировини для пекарень по всьому Криму.

Що саме відбувається, я зрозуміла досить швидко, як і те, що варіантів немає: доведеться виїжджати. Ми з чоловіком і друзями брали участь в організації проукраїнських акцій, залишатися було небезпечно. 10 березня відправили дітей до друзів у Львів, а 14 березня поїхали самі.

Спочатку було складно. Дика депресія. Бізнес мені був взагалі нецікавий, і я кинулася в суспільне життя. Ми заснували організацію Кримська хвиля, яка допомагала переселенцям.

І тоді чоловік сказав: "Давай, закінчуй зі своєю громадською роботою, займися справою!" Так народилася Кримська перепічка - проект, який ми реалізували на трьох із чоловіком і моєю двоюрідною сестрою. Перепічка відкрилася 15 грудня 2015 року, а на початку цього року ми з чоловіком стали батьками вдруге.

Я за ці чотири роки двічі була у Криму. Приїжджаючи туди, ти ніби потрапляєш під радіоактивний ковпак. Крим деградує - і територія, і населення. Це відчувається на енергетичному рівні.

Ескендер Буджуров. Чотири роки тому - керівник готелю в Судаку, тепер - власник ресторану кримськотатарської кухні Софра в Києві.

Останні роки перед анексією я працював у Судаку керівником готелю Судакський дворик. Ми, звісно, стежили і за подіями на Майдані, і приїжджали туди у 2013 році підтримати протест. Усі ці злодії Віктора Януковича, особливо у Криму, були вже поперек горла.

Я пам'ятаю, був страх за свій народ. У повітрі витало щось таке погане. Місцеві росіяни навіть починали ділити будинки кримських татар. Переїжджати я вирішив відразу, після того як зник Рішат Аметов. Він вийшов з одиночним пікетом і зник. Його тіло потім знайшли зі слідами тортур.

З травня по вересень ми сиділи на валізах. Розуміли, що поїдемо до Києва, там можливостей більше, але обмірковували, чим зайнятися. І вирішили починати з громадського харчування, там витрат початкових менше. Що кияни знають і люблять у Криму? Чебуреки. Тому я попросив сина походити і спробувати чебуреки в Києві. А він мені дзвонить і каже: "Тату, те, що тут продають, це не чебуреки". Тому до вересня ми вже пригледіли місце на Житньому ринку, а у жовтні запустилися.

У Криму я вже чотири роки не був і не хочу поки що, підозрюю, що до мене можуть бути питання. Сумую за Судаком, за спілкуванням з людьми.

Олександра Дворецька. Чотири роки тому - співробітник правозахисного центру Дія в Сімферополі, тепер - виконавчий директор благодійного фонду Схід-SOS у Києві.

До анексії останні десять років я жила у Сімферополі, працювала у кримському правозахисному центрі Дія. Ми займалися різними активностями, у тому числі надавали безкоштовну правову допомогу кримчанам.

На початку березня 2014-го стали організовувати акції на підтримку єдиної України. 9 березня ми збиралися на великий проукраїнський мітинг, приурочений до 200-річчя [Тараса] Шевченка, коли дізналися, що двох активістів кримського Євромайдану затримала на вокзалі міліція. Пізніше виявилося, що мене теж розшукували. У той самий день я вирішила виїхати. Я сіла на потяг до Мелітополя, там переночувала у буддистському центрі, а вже наступного дня поїхала до Києва.

Довгий час було відчуття, що все, що відбувається у Криму, - несерйозно. Ну не може бути, щоб у 2014 році відбувалася анексія території. Я до останнього думала, що все це відбувається не з нами.

Якщо просто мріяти про найближчий час, то, звісно, хотілося б поїхати у Крим, але не знаю, наскільки - жити. Чим більше часу минає, тим більше ми втрачаємо зв'язки там і обростаємо новими тут.

Сергій Вікарчук. Чотири роки тому працював у Євпаторійській міській адміністрації у відділі курортів і туризму, тепер - менеджер з туризму у компанії Феєрія мандрів в Києві.

Народився я на Житомирщині, але мені не було і півроку, коли батьки перебралися спочатку у Джанкой, а потім - у Первомайськ.

Коли вже дорослим переїхав до Євпаторії і працював у міській адміністрації у відділі курортів і туризму, крім своїх основних обов'язків, я займався організацією українських культурних фестивалів, навіть провів мегамарш у вишиванках. Це була яскраве подія, після якої серед проросійськи налаштованих громадян я здобув славу "зрадника".

Мої фотографії були опубліковані у відкритих проросійських джерелах із закликом до фізичної розправи. І незабаром це сталося. Незважаючи на те, що я займаюся боксом, відбитися не вдалося - їх було більше. Мені зламали ребро, розбили вухо. Я потім ще довго ходив, обертаючись, навіть коли переїхав у безпечний Київ.

Це сталося у кінці серпня 2014-го, хоча рішення про переїзд я прийняв набагато раніше, після референдуму 16 березня. В цей день я зрозумів, що все втрачено. У розпачі я взяв сумку і разом із дружиною і двома дочками поїхав до Києва, в нікуди. Нас ніхто не чекав, ми особливо нікому не були потрібні.

В АТО я провів 10 місяців. Служив у секторі М під Маріуполем. Спочатку був зв'язківцем. Вони подумали, якщо на телеканалі працюю, значить розбираюся в цьому. Повернувся у квітні 2016 на стару роботу, але хотів займатися туризмом і влаштувався в компанію Феєрія мандрів. Життя налагодилося, є своя квартира і мрії про власний бізнес.

Опублікував: Олег Устименко
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

14 вересня - Воздвиження Хреста Господнього: Що категорично не можна робити в цей святковий день

субота, 14 вересень 2024, 0:10

14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...

Різдво Пресвятої Богородиці: Ця сильна молитва, прочитана з чистою душею, допоможе здійснити найзаповітніші бажання

неділя, 8 вересень 2024, 5:00

Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...