Експерти ринку нерухомості розповідають: тепер під час вибору житла багато покупців у першу чергу звертають увагу на систему опалення і суми в платіжках. З кожним роком життя в "хрущовці" дорожчає на 20-30%, а купувати квартиру в старому будинку стає невигідно, передають Патріоти України з посиланням на Обозреватель.
Журналісти розібралися, як вибрати житло і не переплачувати за тепло.
"У минулому році платив за комуналку 1,5 тис. У цьому місяці заплачу за січень 2,3 тис.", – розповідає житель однокімнатної квартири в Святошинському районі Андрій Яров.
Купуючи житло в "старому" будинку можна поміняти меблі, зробити ремонт. Але проблему величезних платіжок за комуналку це не вирішить.
Так, приблизно 80% усього житлового фонду в Україні необхідно утеплювати, підрахували в профільному міністерстві. І нові вікна тут не допоможуть. Необхідно по всьому периметру будинку обшивати стіни утеплювачем. А на це, разом із теплопунктом, знадобиться приблизно 8 млн грн.
"Квартиру купував три роки тому. Грошей було впритул. Ось з'явився такий варіант, люди їхали і великий дисконт дали. У будинку ОСББ немає, двері в під'їзді постійно зламані, питати немає з кого. Стіни дуже холодні. Поміняв вікна, але все одно весь будинок холодний. Плачу багато грошей і мерзну. Думаю, може легше вже іншу квартиру знайти", – скаржиться Андрій.
Деякі будинки взагалі простіше знести, ніж намагатися утеплювати, розповідає енергоаудитор Влад Марован. "Є, наприклад, панельні будинки. Вони всі не відповідають дійсності та вже не можуть відповідати сучасним нормам енергоефективності. Тут один рецепт – знести і новий побудувати", – пояснює Марован.
У результаті в Україні у 80% багатоповерхівок щороку за тепло віддають зайві десятки тис. грн. Тарифи ростуть, а разом із ними і суми переплат. Для розуміння, за п'ять років життя в типовій "хрущовці" суми переплати за тепло вистачить, наприклад, на купівлю автомобіля Lanos із рук.
Решта 20% – утеплені будинки (з ОСББ і кредитами) та новобудови.
Головна перевага, як розповідають в компанії BD-Holding, – нові будинки відповідають нормам енергоефективності. Тільки через це суми в платіжках можуть бути на 30-40% меншими. Тобто не потрібно знайомитися з усіма сусідами, шукати, де брати кредит і всім будинком платити 8 млн грн за утеплення.
Скільки можна заощадити в нових будинках (приклад BD-Holding):
За рахунок цього мешканці новобудов не тільки платять менше, ніж у "хрущовках", але й живуть у комфортних умовах – взимку в квартирах тепло, а влітку приміщення утримують комфортну температуру. Ще один важливий плюс життя в новому будинку – можливість самостійно контролювати, скільки витрачати тепла.
У BD-Holding, наприклад, встановлюють у кожній квартирі автономне опалення (газові котли). Якщо на вулиці тепло, котел можна "прикрутити" і за газ зовсім не платити. У платіжки не включають витрати сусідів і обігрів вулиці. Платити потрібно тільки за те, що намотав лічильник.
Крім того, на котли можна встановити спеціальний термостат (його вартість коливається від 1 до 2 тис. грн). Із його допомогою можна автоматично регулювати температуру в приміщенні, а разом із ним і витрата газу. Наприклад, якщо весь день у квартирі нікого немає, можна встановити мінімальну температуру. А до того моменту, коли ви повернетеся в квартиру, термостат автоматично увімкне тепло.
А за рахунок високого рівня енергоефективності, зазначають у BD-Holding, тепло в квартирах добре утримується. Якщо ж користуватися центральним опаленням, то платити доведеться не тільки за лічильником у своїй квартирі, а за весь будинок і втрати в ньому.
Так, індивідуальні лічильники в нових будинках дозволяють платити в середньому на 30% менше, розповідає експерт в сфері енергоефективності Андрій Хмурний. Тобто якщо два майже однакові будинки стоять поряд, але в одному платять за лічильником, а в другому – за нормативи, суми в платіжках у них можуть відрізнятися практично на третину.
У старих будинках система опалення не дозволяє встановити прилади обліку в кожну квартиру. Тому доводиться платити за той обсяг тепла, який показав будинковий лічильник.
Так, купивши квартиру в новому будинку, можна щорічно економити десятки тисяч гривень, не оплачуючи "зайве" тепло. І враховуючи, що тарифи на опалення зростають, щороку сума економії буде збільшуватися.
14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...
Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...