Микола Кибальчич: Бунтівник і перший винахідник ракети

Факти ICTV продовжують серію публікацій про видатних людей, які народилися на території сьогоднішньої України.

Микола Кибальчич

У цій публікації – про Миколу Кибальчича. Саме він запропонував літати у космос на ракетах, пишуть Патріоти України з посиланням на Факти ICTV.

Отже… Микола Кибальчич.

Першим, хто запропонував використати ракети для польоту людини у космос, був українець Микола Кибальчич. Він – автор проекту-схеми першого у світі реактивного літального апарата, винахідник вибухових речовин і бомб…

Кибальчич – старовинне прізвище, поширене в Сербії. За часів Османського панування в Сербії Кибальчичі боролися із турками. Повстанці створили рух гайдуків.

За родинною легендою, один з таких загонів очолював молодий священик Федір Кибальчич. Турки призначили велику винагороду за його голову, тому рада гайдуків наказала Федору втекти до Рувимської пустині – монастиря біля міста Сосниця на Чернігівщині. Там Федір Кибальчич поклав початок їхньому роду в Україні.

А Микола Кибальчич народився 31 жовтня 1853 року в місті Королі, в родині священика. Бунтівний підліток покинув духовну семінарію у Чернігові і вступив до гімназії у Новгород-Сіверському.

Там хлопчик захопився хімією і одержав за це прізвисько Миколка-піротехнік. Пізніше набував знань у Петербурзькому інституті інженерів шляхів сполучення, але перейшов до Медико-хірургічної академії.

Саме в стінах академії Микола Кибальчич подружився з революціонерами-терористами – народовольцями. Кибальчич почав працювати в так званих пекельних лабораторіях, де ці молоді люди виготовляли вибухівку і зброю для терористичних актів.

Кибальчич спромігся в домашніх умовах виготовляти нітрогліцерин і динаміт. Він так поліпшив їх якість, що його динаміт був потужнішим за динаміт винахідника цієї речовини, Альфреда Нобеля.

На імператора Олександра ІІ терористи-народовольці здійснили шість замахів. Увійшовши до складу терористичної групи Андрія Желябова, Кибальчич проаналізував помилки попередніх замахів і створив надпотужну бомбу.

Вона була попередницею сучасної гранати. Такої зброї Європа ще не знала. Й під час фатального для царя замаху 1 березня 1881 року вирішальну роль зіграла сила цієї бомби.

Звісно, після цього Миколі Кибальчичу бути на свободі довелося недовго. Його заарештували через сімнадцять днів після теракту. І от ув’язнений у камері за кілька днів до страти Кибальчич розробив проект реактивного літального апарата.

У проекті він дослідив проблему гальмування апарата при спуску на Землю. Схему ракети смертник видряпав уламком ґудзика на тюремній стіні.

Микола Кибальчич передав папери з проектом ракети своєму адвокату. Та жандарми вилучили креслення й поклали їх до спеціального архіву таємної канцелярії.

Тому вперше винахід, опис ракети, було опубліковано аж 1918 року в журналі Былое. Значно пізніше ідеї ракетобудування оприлюднив Костянтин Ціолковський.

Кибальчич був відданий до суду разом з іншими терористами й страчений 3 квітня 1881 року. Миколу Кибальчича повісили і закопали на смітнику.

Родині Миколи Кибальчича влада запропонувала змінити прізвище, та рідні відмовилися й відтак зазнали репресій.

Опублікував: Олег Устименко
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

З архіву ПУ. "Потому что нельзя быть красивой такой": На сервісі знайомств заблокували акаунт моделі через "занадто привабливі" фото

понеділок, 7 березень 2022, 23:55

Додаток Tinder знову опинився в центрі скандалу через свою занадто жорстку політику щодо розміщуваних знімків.

З архіву ПУ. Як "зливали" Донецьк: "Центральна влада, яка довірила в 2014-му Донбас Ахметову і Таруті, не знала пару секретів", - журналістка

п’ятниця, 25 лютий 2022, 23:30

Сподівання на те, що, захищаючи свої активи, олігархи захистять і місто, не виправдали себе... Помилка центральної влади, яка в 2014-му довірила регіон Ахметову і Таруті, полягала в тому, що сподівалися - захищатимуть свої активи і разом з ними Донецьк...