На українців очікує чергове подорожчання продуктів

Основною причиною зростання цін є погодні умови, які негативно впливають на врожай.

Повідомляється, що в Україні близько тижня йдуть жнива, в південних регіонах вже зібрані перші тонни пшениці і ячменю. На жаль, намолоти не радують: в деяких господарствах Херсонської, Миколаївської та Запорізької областей вони вдвічі менше торішніх (12-15 центнерів з гектара), передають Патріоти України.

Основною причиною стала аномальна посуха. Аграрії з південних областей побоюються, що можуть недобрати до 40% і більш ранніх зернових, але фахівці Укргідрометцентру заспокоюють: за рахунок більш вологих північних і західних регіонів урожай в цьому році буде менше лише на 10-15%.

За інформацією Мінагропроду, за перші дні намолочено 14,7 тис. т зерна з 5,1 тис. га з 9,6 млн га, засіяних ранніми зерновими (ярі та озимі пшениця і ячмінь) і зернобобовими (горох, квасоля). Але головне не це – середня урожайність з гектара поки набагато нижче торішньої: всього 29,1 ц / га (у 2017-му було 42,3 ц / га, або на третину більше). Тому аграрії півдня країни і б’ють на сполох: затяжна посуха плюс прогнозовані на липень рясні дощі можуть призвести до втрати половини врожаю пшениці та ячменю, а це 7-8 млн т. Фермери північних і центральних регіонів теж стурбовані.

“У нас з-за пізньої весни у багатьох місцях намокли озимі, пересівати їх ярими було пізно, так як відразу вдарила спека, тому буде недобір зерна“, – розповів головний агроном господарства в Чернігівській області Роман Бутенко.

Фермер з Черкаської області Юрій Похитун, який зробив в цьому році ставку на сою, змушений її штучно зрошувати, щоб не засохла, але каже, що збір все одно буде слабким. Укргідрометцентр дає більш обнадійливі прогнози на урожай.

“Озимі, які сіються з осені і до весни встигають добре розвинутися, перезимували добре і постраждали мінімально, а ось з яровими культурами, особливо з ячменем, біда: через пізню сухої весни його недосіяли близько 100 тис. га, не було сенсу. Тому урожай не буде рекордним, але є надія західні і північні області. В цілому по Україні урожай може бути менше на 10-15% (53-57 млн т), але найбільш постраждала Запорізька область втратить через відсутність дощів і спеки до 30% ранніх зернових. Але поки чекаємо хороший урожай кукурудзи, яку прибирають восени, і липневі дощі їй тільки на користь“, – роз’яснила нам начальник відділу агрометеорології Укргідрометцентру Тетяна Адаменко.

Заступник міністра Мінагропроду Максим Мартинюк повідомив, що зберігається прогноз на урожай понад 60 млн т.

Експерти агроринку поки не беруться прогнозувати, скільки буде коштувати тонна зерна на світовому і внутрішньому ринку. “Ціну на зерно можна буде розрахувати через кілька місяців“, – дав відповідь керівник служби бізнес-проектів “АПК-Інформ” Родіон Рибчинський.

Але, за його словами, нестачі продовольчого зерна в країні чекати не варто, хоча якість його може бути гірше, ніж в минулому році. А директор Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко прогнозує зростання цін на продукти з зерна.

“На хліб і корм худобі свого врожаю Україні вистачить, можливо, менше піде на експорт. Але якщо посуха триватиме, зерно буде низької якості, тому продовольча пшениця явно подорожчає. Також з 1 липня підвищаться соцстандарти, це потягне за собою зростання зарплат, продовжать дорожчати енергоносії. Це означає, що до осені можна очікувати зростання цін на 20-25% на білий хліб, борошно, макарони “, – говорить Дорошенко.

У грошах виходить, що батон може подорожчати на 3,5-4 грн, кіло борошна вищого сорту – на 2-3 грн, макарони соцсортов – на 1-1,5 грн / кг.

Відзначимо, що підняття мінімальної пенсії та мінімальної зарплати неминуче позначиться на цінах на харчі. Про це в ексклюзивному коментарі Politeka заявив економічний експерт Юрій Гаврилечко. “Саме це підвищення мінімальної пенсії не потягне за собою підвищення цін на харчові продукти. Воно взагалі ніяк не вплине на динаміку цін. Якщо вдатися, то це підняття мінімалки взагалі ні на що не являє”, – сказав експерт.

Джерело: Politeka
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

Один з найважливіших для християн днів року. Благовіщення Пресвятої Богородиці: Історія і заборони свята

понеділок, 25 березень 2024, 6:15

25 березня за новим стилем (7 квітня - за старим) - Благовіщення Пресвятої Богородиці, яке належить до числа дванадесятих свят, тобто, найбільш значущих у житті Ісуса Христа і Богородиці. За Біблією, саме в цей день Архангел Гавриїл повідомив Діві Марі...

День Віри, Надії, Любові та Софії: Народні прикмети 17 вересня

неділя, 17 вересень 2023, 8:18

За новоюліанським календарем християни східного обряду України вперше святкують день ангела жінки на ім'я Віра, Любов, Надія і Софія. Ще минулого року цей день припадав на 30 вересня. Також в честь цього дня іменинницям обов'язково потрібно сходити в ц...