"Напоминал оккупантам, что они здесь пришельцы, как и 235 лет назад": Стало відомо, чому росіяни з такою ненавистю нищать Ханський дворець в Криму (фото)

Росія ще з моменту окупації кримського півострова в XVIII столітті посягає на національну спадщину кримських татар - Ханський палац у Бахчисараї.

Про це розповіла відомий історик і автор книг про Кримському ханстві Гульнара Абдулаєва на своїй сторінці в соцмережі Facebook, передають Патріоти України.

Історик зазначила, що численні реконструкції палацу, вчинені після російської анексії Криму в 1783 році, завдали йому непоправної шкоди. Бездарні архітектори до невпізнання спотворили будівлі та інтер'єр пам'ятки історії та культури загальносвітового значення.

За словами історика, сумну сторінку реконструкцій палацу відкрив граф Григорій Потьомкін – головний організатор подорожі Катерини II до Криму. "Не встиг останній кримський хан Шагін Гірай покинути Крим, як Потьомкін вже в 1783 році віддає наказ відремонтувати Ханський палац. Ремонт тривав три роки. Він був довірений випадковим особам, абсолютно не досвідченим в особливості кримської архітектури. У результаті відбулося змішання кримськотатарського та європейського стилів", - розповіла історик.

Під час ремонту 1822-1831 років, яким спочатку керував губернський архітектор Іван Колодін, була розібрана частина будівель в Перському саду, позначених на плані архітектора Гесте. Також був замальований тонкий художній розпис кримсько-татарського архітектора і живописця Умера, виявлений під час реставрації порівняно нещодавно.

"Роботи Колодіна викликали протести архітекторів і художників, у результаті генерал-губернатор граф М. С. Воронцов призупинив ремонт. Колодін був відсторонений і замість нього призначено архітектором Ельсона, який у ході шестирічної діяльності майже повністю переробив роботу попередника, відновивши там, де це було можливо, колишній вигляд і стиль", - зазначила Гульнара Абдулаєва.

За минулі два століття окупанти скоротили площу палацового комплексу з 20 до 4 га. Палац знаходився у введенні царської поліції, а під час Кримської війни 1853-56 років в його приміщеннях розмістився госпіталь. Лише в 1917 році, завдяки зусиллям директора Ханського палацу Усеіна Боданінского, який впевнив Тимчасовий уряд у необхідності влаштувати тут музей, палац був залишений у спокої.

"І 3 листопада 1917 року, урочисто було відкрито перший в історії кримських татар Національний кримськотатарський музей в Ханському палаці. Його відкриття ознаменувалося важливим етапом в культурному, релігійному та політичному житті корінного народу. Проте йому ще належало пережити чимало випробувань, щоб увійти і утвердитися у списку відомих музеїв світу. І сьогодні знову, національна спадщина кримських татар під загрозою знищення..." – зазначила історик.

Опублікував: Олег Устименко
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

Один з найважливіших для християн днів року. Благовіщення Пресвятої Богородиці: Історія і заборони свята

понеділок, 25 березень 2024, 6:15

25 березня за новим стилем (7 квітня - за старим) - Благовіщення Пресвятої Богородиці, яке належить до числа дванадесятих свят, тобто, найбільш значущих у житті Ісуса Христа і Богородиці. За Біблією, саме в цей день Архангел Гавриїл повідомив Діві Марі...

День Віри, Надії, Любові та Софії: Народні прикмети 17 вересня

неділя, 17 вересень 2023, 8:18

За новоюліанським календарем християни східного обряду України вперше святкують день ангела жінки на ім'я Віра, Любов, Надія і Софія. Ще минулого року цей день припадав на 30 вересня. Також в честь цього дня іменинницям обов'язково потрібно сходити в ц...