Про це йдеться в матеріалі журналу "Новое время", передають Патріоти України.
Зростання пасажиропотоку
Вітчизняні аеропорти рік тому прийняли 12,9 млн пасажирів, що на третину більше, ніж роком раніше. А в 2017-му при такому темпі зростання авіатори планують вийти на пасажиропотік понад 15 млн. Це національний рекорд.
За даними Павла Рябікіна, гендиректора аеропорту Бориспіль, до 2030 року кількість льотного флоту в світі збільшиться вдвічі у порівнянні з сьогоднішнім днем. "Світ стає мобільним, – зазначає він і тут же наводить приклад: – Угорські лікарі два рази на тиждень літають на роботу до Англії. Ми в тренді, але поки на узбіччі ".
Битва за контроль над авіапотоком безкомпромісна. У неї включилися гравці з річним оборотом, порівнянним із половиною ВВП України. Наприклад, німецька Lufthansa ($44 млрд – 317 літаків) або більш скромні Turkish Airlines ($11 млрд – 261 літак), Qatar Airways ($8,2 млрд – 152 літаки). Вітчизняний флагман Міжнародні авіалінії України (МАУ) – $686 млн і 42 лайнери – поки на цьому тлі виглядає як міцний гурток авіамоделювання. Так само виглядають і українські аеропорти.
У 2015 році авіакомпанія МАУ зазнала збитків на 504,9 млн грн. І хоча національна економіка ледь почала виплутуватися з кризи, в 2016-м флагман галузі отримав чистий прибуток в 387,9 млн грн і збільшив свої обороти на 36% – до рекордних 17,8 млрд грн. Причина такого фінансового підйому – безпрецедентне зростання авіапассажиропотоку. В'ячеслав Коновалов, авіаексперт громадської організації Європатруль, приводить самого себе в захват, коли повідомляє про те, що трапилося. Адже якщо в 2015 році місяць до місяця зростання обсягів пасажирів був приблизно від 5% до 15%, то в 2016 році він досягав і 35%, а в 2017-му доростав і до 70%.
Причини ривка
Коновалов у три прийоми пояснює причини цього ривка. Перше – зростання пов'язане з відкладеним попитом. Гострі фази політичної кризи, збройний конфлікт на сході та півдні країни, небезпечне небо, в якому 17 липня 2014 го загинули майже три сотні пасажирів авіалайнера MH-17 Малайзійських авіаліній. Все це стримувало пасажиропотік.
Зростання могло бути більш істотним, якби бойовики не перетворили Донецький і Луганський аеропорти на руїни, а Сімферопольський аеропорт не був вкрадений сусідньою державою разом з прилеглим до нього півостровом.
Директор Центру транспортних стратегій Сергій Вовк каже, що безвіз дав Україні приблизно 20% зростання пасажиропотоку. З урахуванням того, що діє даний режим всього три місяці, це немало.
Регіональні аеропорти
Сергій Вовк також звертає увагу на Івано-Франківськ. Називає місцевий аеропорт вдалим прикладом "вбудовування" в туристичний кластер. Йдеться про найближчий гірськолижний курорт Буковель.
На східному кордоні України теж не сидять склавши крила. Владислав Ільїн, комерційний директор Міжнародного аеропорту Харків, приголомшує своєю статистикою. Провінційний аеропорт у 2016 році увійшов до рейтингу Airport Council International як один з найбільш швидкозростаючих у категорії Аеропорти з пасажиропотоком до 5 млн пасажирів на рік. Приріст – 60% у порівнянні з 2015-м. Це дозволило харків'янам вийти на пік своєї продуктивності – 600 тис. пасажирів.
Транзитні пасажири
Для того, щоб українці масово пересіли з наземного транспорту на позаземної, зростання доходів домогосподарств повинен бути на порядок вищим. Відповідальність за зростання добробуту населення лежить не на авіаперевізниках чи аеропортах. Їх мета – нарощувати чистий прибуток. Найбільше його забезпечують транзитні і трансферні пасажири. У великих міжнародних аеропортах частка таких пасажирів сягає 60%.
Україна – на початку цього шляху. У минулому році аеропорт Бориспіль перевіз 8,6 млн чоловік. З них близько 2 млн (22%) – транзитери. У поточному році, якщо вдасться перевезти понад 10 млн осіб, на що і розраховують в аеропорту Бориспіль, потік транзитерів буде понад 3 млн (30%). Для його обслуговування потрібно мінімум ресурсів, а грошей у кафе, ресторанах і duty-free він залишає приблизно стільки ж, скільки і звичайні пасажири.
"Весь світ бореться за транзитні потоки, – каже Рябікін. – І ми, як країна, яка знаходиться на перетині повітряних потоків, повинні боротися за них". Справа за малим – перетворити Бориспіль на вузлову станцію Східної Європи.
Усі подібні хаби, за спостереженням Рябікіна, відрізняються головним – там є базовий перевізник. У Ризі це AirBaltic, у Варшаві – LOT, у Франкфурті і Мюнхені – Lufthansa, у Стамбулі – Turkish Airlines і т. Д. "У нас – МАУ, – робить висновок Рябікін. – Ніхто інший не везе сюди пасажирів з метою пересадки. Компанія – монополіст у трансфері ".
Монополіст – це і є те, за що МАУ критикує Омелян. Руйнування монополії МАУ, на думку міністра, призведе до зниження вартості перельотів. Міжнародні авіаперевізники зможуть запропонувати конкурентну ціну.
Одна з можливостей привести цей вирок у дію – це чергова невдала спроба завести ірландський лоукост Ryanair до Борисполя. Гості, за оцінкою Рябікіна, зажадали непомірно низької вартості технічного обслуговування їхніх рейсів. Хазяї визнали таку пропозицію комерційно невигідною. В результаті сторони звинуватили одна одну в нечистоплотній грі і тимчасово розійшлися по кутах.
14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...
Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...