Астрономи виявили в сузір'ї Секстанта вкрай незвичайну екзопланету, що складається з матерії, здатної позмагатися в легкості з пінопластом, йдеться в статті, опублікованій в Astronomical Journal, повідомляють Патріоти України.
"Ця планета у буквальному сенсі "роздулася"- вона важить приблизно в п'ять разів менше Юпітера, але при цьому вона на 40% більше за нього. Її щільність приблизно дорівнює цим показникам для пінопласту, завдяки чому її атмосфера є рекордно великою. Це робить її ідеальним полігоном для перевірки наших методик вивчення екзопланет", - заявив Джошуа Пеппер (Joshua Pepper) з університету округу Леха в Бетлехемі (США).
За останні десять років астрономи відкрили тисячі планет за межами Сонячної системи, частина з яких виявилася схожою на Землю за своїми розмірами, а інші - на зменшені або збільшені копії Юпітера. Зараз планетологи активно працюють над вивченням їх атмосфери для оцінки того, чи може існувати на них життя, і розкриттям історії формування.
Великих успіхів в цьому напрямку було досягнуто при вивченні "гарячих юпітерів" - найбільших і зручних для вивчення планет поза Сонячною системою. Їх розпечена атмосфера виявилася схожою за складом на газові оболонки Юпітера і Сатурна, в основному складаються з водню, гелію і вуглеводнів, а в їх небесах астрономи відкрили екзотичні скляні та свинцеві хмари і дощі з дорогоцінних каменів.
Пеппер і його колеги відкрили ще один екзотичний "гарячий Юпітер", спостерігаючи за зірками в сузір'ї Секстанта за допомогою двох автоматичних телескопів в США і ПАР, побудованих спеціально для пошуків планет у дуже яскравих світил на нічному небі Південної півкулі Землі.
Спостерігаючи за зіркою HD 93396, літнім аналогом Сонця в 320 світлових роках від нас, який майже вичерпав свої запаси зоряного "пального", вчені помітили характерні падіння в яскравості цього світила, що зазвичай виникають в той момент, коли планета проходить по диску зірки і загороджує її світло від спостерігачів на Землі.
Спочатку планетологи припускали, що вони мають справу з великим газовим гігантом або навіть коричневим карликом, проте подальші спостереження за планетою показали, що відкрита ними екзопланета KELT-11b є відносно невеликим, але при цьому унікальним і вкрай незвичайним об'єктом.
Як виявилося, зовнішні оболонки KELT-11b, планети розміром з Юпітер, були незвично сильно роздуті - її щільність становила 0,09 грама на кубічний сантиметр, що трохи більше щільності пінопласту - 0,05 грама на кубічний сантиметр, і більша за густину земної повітря в приблизно десять разів.
Причиною подібного "роздуття", як вважають вчені, є те, що ця планета знаходиться незвично близько до зірки HD 93396, що виділяє незвично багато енергії на останніх стадіях її перетворення в червоного гіганта. Вона робить один оборот навколо світила за п'ять неповних днів і знаходиться приблизно в п'ять разів ближче до нього, ніж Меркурій до Сонця. Завдяки цьому атмосфера KELT-11b розпечена до температури в 1400 градусів Кельвіна, що могло змусити її розширитися до таких великих розмірів.
Нещільна і велика атмосфера KELT-11b, як відзначають вчені, робить її особливо цікавою для розкриття таємниць хімічного складу планет-гігантів, а також перевірки нових методик пошуків слідів життя і оцінки населеності землеподобних планет, чиї атмосфери в сотні разів менше зручні для вивчення за рахунок меншої товщини і меншою однорідності їх складу.
14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...
Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...