"Помилки правильного харчування, або Чому овочі не завжди корисні", - лікар

Задоволення, депресія і вуглеводи – що між ними спільного?

Про це на своїй сторінці у Facebook пише лікар, кандидат медичних наук Андрій Бєловєшкін, передають Патріоти України.

"Досить часто буває цікава ситуація з вуглеводами: «овочі не працюють». Так, ми всі знаємо, що потрібно їсти більше овочів, це корисно і ефективно, підвищує настрій і знижує ризик депресії. Але наш мозок, будучи жадібним до задоволення і спритним у пошуку лазівок шукає вихід з цієї ситуації. Тому часто можна бачити, як овочі «не працюють»: їх запікають, подрібнюють у смузі, смажать – і не бачать корисного ефекту. Чому? Є різні, але пов'язані між собою пояснення – від глікемічного індексу до запалення в кишечнику. Давайте їх розберемо.

Одне з можливих пояснень – зміна їхнього глікемічного індексу (ГІ). Будь-яка обробка, нагрівання, механічне подрібнення і т.п. помітно збільшує ГІ. Наприклад, крупа вівса має ГІ 40, каша а-ля геркулес 60, а кашка залита водою – все 80! Власне, якщо довго терзати будь-який овоч, то він неминуче наблизиться за своїми показниками до хліба. Дослідження підтверджують цей висновок. Однак не поспішайте йти в сироїдство – графік користі має U-подібну форму. Ну і пам'ятайте, що крім запікання можна зварити аль-денте.

А може вся справа в запаленні? Мета-огляд показує зв'язок між депресією і вуглеводами. Підтримує його і мета-аналіз за дослідженням зв'язку запалення і якості вуглеводів, є зв'язок між типом вуглеводів і рівнем хронічного запалення. Цікаво, що вживання цільних круп або клітковини високого рівня менше впливає на запалення, ніж контроль глікемічного навантаження. А от низьке глікемічне навантаження дійсно пов'язане зі зниженим рівнем запалення. Зверніть увагу, що це не поодинокі дослідження, а мета-аналізи.

Є ще низка теорій, які показують багато різних аспектів «сучасних» і «давніх» вуглеводів. «Давні» вуглеводи мають більш низьку щільність (від 5% в яблуці до 30% в коренеплодах, порівняйте з борошняними виробами), кращий склад і багато клітковини.

Зрозуміло, нульовий глікемічний індекс має фастінг, близько до нього і низьковуглеводні дієти. Доведено, що інсулінорезистентність пов'язана зі зниженим рівнем дофаміну в мозку (як у наркоманів), за діабету рівень ще нижче. Навіть у здорових людей чутливість до інсуліну чітко пов'язана з рівнем дофаміну в мозку. Рецепт простий: підвищення чутливості до інсуліну – це дорога до відмінного настрою без наркотиків.

Простий спосіб поліпшити чутливість до інсуліну – це їсти менше продуктів з глікемічним навантаженням, їсти рідше і використовувати періодичне харчове утримання (фастінг, пост, розвантаження). А крім цього: фізична активність, загартовування, зниження стресу, правильний світловий режим. Так-так, і світло, і стрес теж впливають на чутливість до інсуліну.

Мозок починає працювати краще ще й з іншої причини: периферична інсулінорезистентність як правило корелює з мозковою. Це означає, що чим вище ваша чутливість до інсуліну, тим краще ваш мозок забезпечений глюкозою. Поліпшення чутливості до інсуліну може допомогти в лікуванні багатьох психологічних і психіатричних розладів. Так, вуглеводи піднімають настрій, але робіть це правильно – збільшуючи кількість низькокрохмалистих сирих або мінімально оброблених вуглеводів (зелень і овочі)."

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

Порошенко звинуватив чинну владу у розправі з ВККС для збереження тиску на суди

неділя, 22 вересень 2019, 17:30

Чому не були відсторонені судді, які ігнорували реформу, за часів його правління, п'ятий президент не розповів. Очевидно, що тоді йому було вигідно мати ручні суди, а тепер... Реформа судів першої інстанції була зірвана через саботаж зсередини. За зако...

Хіти тижня. У самій білизні влаштувала погром чужих авто: У Дніпрі жорстоко побили 26-річну дівчину (відео)

неділя, 22 вересень 2019, 17:30

В соціальних мережах всю ніч з 14 на 15 вересня публікували відео "пригод" 26-річної дівчини в місті. Як наголошується, в соціальних мережах всю ніч з 14 на 15 вересня публікували відео "пригод" 26-річної дівчини в місті. Очевидці повідомили, що історі...