Поправки "радикала" Лозового закривають всі провадження в злочинах проти Майдану, - Горбатюк

Усі кримінальні провадження, які зараз розслідуються стосовно злочинів часів Революції гідності, будуть закриті через зміни в Кримінальний процесуальний кодекс, прийняті Верховною Радою 3 жовтня.

Допрацювались: Всі провадження в злочинах проти Майдану закриють

Про це заявив начальник Департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України Сергій Горбатюк, повідомляють Патріоти України з посиланням на Інтерфакс-Україна.

"Вчора Верховна Рада прийняла зміни до Кримінального процесуального кодексу. Зокрема, врахували і поправки народного депутата Андрія Лозового (фракції Радикальної партії - ред.). Згідно з цими змінами, всі провадження, які ми розслідуємо в злочинах проти Майдану, після вступу закону в дію треба буде закрити", - сказав Горбатюк.

Він зазначив, що, згідно з новим положенням КПК, запропонованим А.Лозовим, якщо протягом року слідство не зможе встановити підозрюваних у скоєнні злочину, слідчий зобов'язаний закрити провадження. "Поправки Лозового визначають, що в слідчого буде шість місяців на розслідування загального терміну і ще на шість місяців терміни може продовжити суд. Все. Інших варіантів для продовження термінів не передбачено", - розповів С.Горбатюк.

Він також зазначив, що в змінах, пропонованих А.Лозовим, відсутні перехідні положення, які б регламентували дію нових норм щодо вже існуючих розслідувань.

"У Конституції прописано: якщо зміни в закон пом'якшують відповідальність підозрюваного - закон має зворотну силу. І це стосується тільки Кримінального кодексу. Однак практика Європейського суду свідчить, що і процесуальні зміни, тобто зміни в КПК, в разі пом'якшення відповідальності також можуть мати зворотну дію. Навіть якщо цю практику не брати до уваги - в законі немає перехідних положень, в яких треба було б прописати, що нові норми КПК застосовуються з моменту набуття законом чинності. Однак цього немає. А в законі написано, що терміни на розслідування тривають не з моменту оголошення про підозру, а з моменту реєстрації злочину в Єдиному реєстрі досудових розслідувань", - зазначає голова Департаменту спецрозслідування.

С.Горбатюк додав, що зараз у Департаменту спецрозслідування є провадження, яким скоро виповниться чотири роки.

"30 листопада 2013 року було зареєстровано перше кримінальне провадження. І в нас є фактові провадження, яким скоро виповниться 4 роки. Чому так? Скажімо, у нас провадження за фактом злочину і в ньому є невстановлені особи. Коли з'являється підозрюваний, з фактової справи ми виділяємо окреме провадження, оголошуємо людині підозру і зупиняємо розслідування, щоб терміни не спливали. А щодо інших невстановлених осіб продовжуємо розслідування за фактом справи. Однак тепер фактові кримінальні провадження підпис дають під дію закону, який учора прийняла Верховна Рада. Тому - повинні бути закриті. У мене просто немає слів", - сказав голова Департаменту спецрозслідування.

Він також зазначив, що в А.Лозового, який вносив вищезгадані поправки до КПК, був конфлікт інтересів, оскільки його повинні були притягти до відповідальності за несплату податків. "Він повинен був повідомити керівництву парламенту, що він вносить зміни в закон, за яким його притягують до кримінальної відповідальності. І керівництво Ради, і його колеги з комітету повинні були вказати на цей конфлікт. Однак цього не зробили і зміни пройшли", - сказав С.Горбатюк.

Як повідомляли, 3 жовтня Верховна Рада прийняла законопроект про внесення змін до низки кодексів, запустивши таким чином судову реформу.

А.Лозовий запропонував поправку №109, якою пропонується змінити низку статей КПК. Цю поправку врахував профільний комітет при підготовці законопроекту №6232 до другого читання і, відповідно, парламент прийняв законопроект у цілому з урахуванням цієї правки.

У статті 219 КПК додані положення, які передбачають, що термін досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідування до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.

Згідно з новою редакцією цієї статті, термін досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення в ЄРДР до дня повідомлення особи про підозру становить 2 місяці в кримінальному провадженні щодо кримінального проступку, 3 місяці - щодо злочину невеликої або середньої тяжкості, 6 місяців - щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Крім того, стаття 219 передбачатиме, що досудове розслідування має бути завершене протягом одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку, протягом 2 місяців з дня повідомлення про підозру у вчиненні злочину.

Крім цього, ч.1 ст. 284 пропонується доповнити пунктами, згідно з якими кримінальне провадження закривається в разі, якщо після повідомлення особи про підозру завершився термін досудового розслідування, за винятком випадків, коли підозра стосується вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину проти життя і здоров'я людини.

Слідчий також зобов'язаний буде закрити кримінальне провадження, якщо термін досудового розслідування завершився, і нікому не повідомили про підозру.

Крім того, поправка передбачає зміну положення ст. 234 КПК щодо обшуку для виявлення і фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, пошуку майна, яке було здобуто в результаті його вчинення, а також встановлення місця перебування розшукуваних осіб.

Згідно з правкою А.Лозового, в разі відмови судді в задоволенні клопотання про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи слідчий або прокурор не мають права повторно звертатися до судді з клопотанням про дозвіл на обшук того ж житла, якщо в клопотанні не зазначено нові обставини, які раніше не розглядав слідчий суддя.

Опублікував: Олег Устименко
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

14 вересня - Воздвиження Хреста Господнього: Що категорично не можна робити в цей святковий день

субота, 14 вересень 2024, 0:10

14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...

Різдво Пресвятої Богородиці: Ця сильна молитва, прочитана з чистою душею, допоможе здійснити найзаповітніші бажання

неділя, 8 вересень 2024, 5:00

Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...