Пристрасті навколо Одеського СІЗО не вщухають (фото, відео)

За останні дні містом повзло чимало чуток, а правоохоронці та пенітенціарники намагалися спростовувати їх, або давали привід для нових балачок.

Журналісти Depo.Одеса розбиралися, що ж сталося, та чи будуть покарані винні, передають Патріоти України.

Вбивство та зґвалтування: що було насправді

17 серпня пізно ввечері в одеських ЗМІ з'явилася інформація про те, що на території Одеського СІЗО зґвалтували та вбили працівницю установи. Окрім того, тіло жінки розчленували та заховали у пакетах, які викинули в контейнери зі сміттям на господарчому дворі.

У поліції відділ комунікації зразу відреагував на публікації. Згодом представили офіційну версію події: вбивство дійсно сталося, також підтвердили факт розчленування. Щодо зґвалтування повідомлень від правоохоронців не було. Пізніше з'явилася інформація, що це питання буде вирішено після проведення низки експертиз загиблої.

Ім'я співробітниці СІЗО, як це буває зазвичай, офіційні джерела не повідомили. Але журналісти дізналися, що жінку звали Олена Порошенко. Їй було 34 роки. Пізніше стало відомо, що вона мешкала на селищі Котовського з мамою, сестрою та племінником.

Олена Порошенко

Що стосується вбивці, то в скоєнні злочину підозрюють 39-річного рецидивіста Василя Чемериза, що знаходився під арештом у СІЗО. У 2002 році він вже був засуджений за цілу низку злочинів, зокрема, за зґвалтування та вбивство. Відсидівши 14 років чоловік вийшов на волю та життя без грат не було для нього довгим. Він знову скоїв злочин, був затриманий за розбій та відправлений у СІЗО. У липні цього року суд обрав для нього запобіжний захід – 60 днів під вартою. З'ясувалося, що арештант майже весь час проводив на господарчому подвір'ї, в камері майже не перебував. Прокурор Одеської області Олег Жученко розповів, що навіть речі підозрюваного у вбивстві знаходилися на свинарнику, де стався злочин.

Слідство вважає, що чоловік заманив працівницю СІЗО на свинарник обіцянкою показати маленьких поросят. Жінка навіть не повинна була знаходитися у тій частині території, бо в її обов'язки не входила господарська діяльність, вона супроводжувала підслідних, наприклад, для зустрічі з адвокатом.

"Те що відбулося в Одеському СІЗО, вказує на повне нехтування закону керівництвом даного закладу. Для мене взагалі було шоком, що людина, яка засуджена пожиттєво за вбивство, була розконвойована та у свою камеру не заходила днями і вільно пересувалася по СІЗО", - зазначив генеральний прокурор України Юрій Луценко під час перебування 23 серпня у Хортиці.

Зазначимо, що керівника слідчого ізолятора В'ячеслава Коваля відсторонили від посади. А прокуратура та поліція розпочали розслідування та відкрили декілька кримінальних проваджень, у тому числі і у відношенні працівників установи, які допустили скоєння злочину на території СІЗО. Прокурор Одеської області Олег Жученко впевнений, що вбивство сталось через недбальство працівників СІЗО.

Нові злочини

Наступного дня після вбивства місто сколихнула нова подія у СІЗО: до установи прибуло підкріплення, над арештантами почали знущатися. Омбудсмен Валерія Лутковська на своїй сторінці у Facebook опублікувала фото, зроблене у слідчому ізоляторі, на якому було видно, що на тілі чоловіка виднілися сліди від побиття кийками. У Мінюсті зразу спростували заяву уповноваженого по правам людини.

"Немає жодної скарги від них (арештантів, - Ред.) про застосування щодо них фізичної сили", - наголосив прес-секретар заступника міністра юстиції Юрій Маслак в інтерв'ю українським ЗМІ.

А ось у прокуратурі Одеської області зазначили, що арештантів таки катували. Під стінами слідчого ізолятора неодноразово збиралися родичі затриманих, які вимагали по-людськи ставитися до їхніх рідних. В.о. начальника Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції Анатолія Ковтуна, який 21 серпня намагався виїхати з колегами на похорони вбитої Олени Порошенко, активісти не випускали за територію СІЗО.

Суперечки на вищому рівні

Незважаючи на заяви громадськості, омбудсмена та прокуратури області, у Мінюсті та пенітенціарній службі продовжували спростовувати факти катування арештантів. Проте 22 серпня прес-секретар Генеральної прокуратури України Лариса Сарган на своїй сторінці у Facebook оприлюднила відео-докази побиття людей, які наразі знаходяться у СІЗО.



Прокурор області Олег Жученко зазначив, що під час перевірки стану додержання прав утриманих у слідчому ізоляторі 19 серпня прокуратура виявила факти нелюдського поводження з утриманими та розпочала розслідування за фактом перевищення службових повноважень. "В ході подальшого слідства у вказаному кримінальному провадженні встановлено кричущі факти поводження з арештантами зі сторони працівників пенітенціарної установи. У зв'язку із цим прокуратура змінила правову кваліфікацію у кримінальному провадженні з перевищення службових повноважень на катування", - розповів він. За його словами, за цей злочин Законом передбачено від п'яти до 10 років ув'язнення.

Окрім цього, під час слідства у СІЗО був знайдений портрет засновника та голови ВНК Фелікса Дзержинського. За даним фактом прокуратурою розпочато кримінальне провадження за ч. 2 ст. 436-1 КК України (пропаганда представником влади комуністичного та націонал-соціалістичного, тоталітарних режимів).

Після опублікованих відео у Міністерстві юстиції зробили нову заяву. Прес-секретар відомства Юрій Маслак на своїй сторінці у Facebook нарешті зазначив, що побиття таки було.

"Сьогодні склалася така ситуація, коли усі ми опинилися в заручниках тих осіб, які дозволили собі дезінформувати керівництво Міністерства юстиції щодо реального перебігу подій в Одесі", - написав він та додав, що у Мінюсті дійсно вірили всім документам, що отримували з Одеси.

Маслак розповів, що представники міністерства приїдуть до Одеси та всіх покарають: дезінформаторів та вбивцю працівниці СІЗО.

"Пенітенціарна система давно потребує кардинальних змін та перезавантаження у демократичному напрямку. Вбивство дівчини та катування утриманих - цьому жахливий приклад. Про що взагалі може йти мова, коли на стінах пенітенціарної установи висить такий яскравий приклад тоталітарного режиму, як портрет Фелікса Дзержинського", - зазначила прес-секретар ГПУ.

Що буде далі – наразі невідомо. Підозрюваний у вбивстві переведений у інше місто. Де саме – правоохоронці не уточнюють. ЗМІ повідомили, що його відправили до Миколаєва. Прокуратура обіцяє довести слідство до кінця та покарати винних у тому, що сталося.

Генпрокурор Юрій Луценко зазначив, що необхідно кардинально реформувати пенітенціарну службу. "Це означає більша зарплата, новий персонал і нове керівництво. Я переокнаний, що бізнес, що крутиться навколо СІЗО не повинен приводити до вбивств і побиття людей в цих державних закладах", - наголосив він.

Опублікував: Олег Устименко
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

Один з найважливіших для християн днів року. Благовіщення Пресвятої Богородиці: Історія і заборони свята

понеділок, 25 березень 2024, 6:15

25 березня за новим стилем (7 квітня - за старим) - Благовіщення Пресвятої Богородиці, яке належить до числа дванадесятих свят, тобто, найбільш значущих у житті Ісуса Христа і Богородиці. За Біблією, саме в цей день Архангел Гавриїл повідомив Діві Марі...

День Віри, Надії, Любові та Софії: Народні прикмети 17 вересня

неділя, 17 вересень 2023, 8:18

За новоюліанським календарем християни східного обряду України вперше святкують день ангела жінки на ім'я Віра, Любов, Надія і Софія. Ще минулого року цей день припадав на 30 вересня. Також в честь цього дня іменинницям обов'язково потрібно сходити в ц...