"Росії вигідніше вивести війська з України й зупинити війну", - Foreign Policy

Але вона цього не зробить, якщо міжнародна спільнота не буде реагувати на її все нові прояви агресії, як це сталося в Керченській протоці.

П’ять років тому Росія вторглася в Крим, влаштувала там так званий «референдум» і окупувала український півострів. Захід, спантеличений атакою, дуже повільно наважився на відповідь. В результаті російський автократ Володимир Путін влаштував нове вторгнення на українську територію. Цього разу на Донбасі. Атака зіштовхнулася з жорстким опором, а Захід обклав Росію санкціями і почав працювати над тим, щоб добитися перемир’я. Однак, війна, яка вже забрала життя близько 10,3 тисяч українців, триває і досі.

Тепер же світ постав перед новим викликом. Росія в односторонньому порядку взяла під контроль Керченську протоку. І Захід не зробив нічого. Про це на сторінках Foreign Policy пише член правління Інституту миру США і колишній радник президента з національної безпеки Стівен Гедлі, передають Патріоти України.

На його думку, нове мовчання світу щодо російських злочинів може підштовхнути Путіна до зухвалої окупації чергового шматка України, втручання в українські президентські вибори або й навіть до обох цих авантюр. Президент США Дональд Трамп мав рацію, коли говорив, що Путін окупував Крим, а Захід не зробив нічого. Але тепер, коли російський автократ може готуватися до масштабніших злочинів, що зробить сам Трамп?

Автор нагадує про те, як 25 листопада кораблі російської берегової охорони обстріляли і захопили три судна ВМС України у міжнародних водах Чорного моря. Українські моряки досі в російській в’язниці. На думку Гедлі, відкривши вогонь по українських суднах в міжнародних водах, поводячись з українськими моряками як з цивільними, а не службовцями армії іншої країни, і виправдовуючи ці свої дії анексією Криму і територіальних вод навколо нього, Москва порушила міжнародний закон, правила ведення збройних конфліктів, а також двосторонню угоду з Україною про спільне користування Керченською протокою і Азовським морем від 2003 року.

Україна не відмовиться просто так від своїх прав використовувати Керченську протоку і територіальні води навколо Криму, які їй належать по праву. Росія, вірогідно, відповість на це агресивно, підвищуючи ризик поглиблення конфлікту. Але є й інші фактори, які погіршують кризу. Президентські вибори в Україні пройдуть 31 березня. І Путін сподівається, що президент Петро Порошенко буде ослаблений або й зовсім переможений. Росія також роздратована створенням автокефальної Православної церкви України. Крим гостро залежить від поставок прісної води з материкової частини України. І це може теж підживити небезпечну спокусу Росії.

Тактика Путіна опирається на дуже знайому закономірність: визначити можливість просування того, що він вважає російськими інтересами, провести обмежену військову операцію, щоб скористатися цією можливістю, а потім подивитися, якою буде міжнародна відповідь. Якщо реакції не буде, можна підняти ставки і розширити операцію. І от через два місяці після атаки Росії проти українських кораблів світ майже не продемонстрував жодної реакції.

А отже Росія може повірити в те, що її нові атаки проти України на її території чи в акваторії не будуть мати жодного опору. Такого ж висновку вона дійшла перед атакою проти Грузії в 2008 році чи після анексії Криму в 2014-му. Але чіткі кроки зараз можуть стримати подальшу російську агресію.

Такі заходи повинні охоплювати широкий спектр дипломатичних, економічних і превентивно військових заходів. В дипломатичному полі лідери Європи і Америки повинні посилити свій осуд попередніх проявів агресії Росії проти України і застерегти від нових подібних вчинків. В економічній сфері Євросоюзу і США повинні запровадити нові санкції за одностороннє посягання Кремля на Керченську протоку і Азовське море. США також повинні переконати Німеччині відмовитися від «Північного потоку-2» хоча б на період, поки Росія не відмовиться від війни проти сусідньої країни. А краще і взагалі закрити будівництво цього газопроводу назавжди.

У військовому полі найбільш впливові країни Європі і США повинні збільшити свою присутність в Чорному морі. Їхні кораблі повинні регулярно заходити в Одесу й інші українські порти. Міжнародні спостерігачі повинні перебувати на борту всіх українських кораблів, які проходять через Керченську протоку. Також варто відправити цивільних міжнародних спостерігачів на території України, які межують з Кримом, зокрема, в Миколаїв, Мелітополь і Бердянськ. США і ЄС повинні посилити і збільшити свою військову допомогу Збройним силам України з фокусом на ВМС, берегову оборону і повітряну оборону. А США разом з союзниками повинні почати працювати з Туреччиною разом, щоб зміцнити свободу пересування суден в Чорному морі.

На думку автора, Росія загнала себе в глибоку діру, коли розв’язала війну на Донбасі. Військова ситуація зайшла в глухий кут, а санкції тиснуть на російську економіку. Москва може вирішити, що атака проти України в іншій точці якось змінить цю ситуацію. Але насправді санкції ще більше посиляться, а діра, в якій перебуває Росія, ще більше поглибиться. Для Кремля було б значно краще вийти з війни через низку переговорів і політичних рішень, які б поважали російські інтереси і відновили український суверенітет. Але таких переговорів не буде до виборів президента України. На думку автора, ідея, згідно з якою на Донбас були б відправлені миротворчі сили ООН, Росія вивела б свої війська, а Київ надав спеціальний статус для російськомовних мешканців окупованих зараз територій, могла б вирішити ситуацію. Міжнародні санкції проти Росії за війну на Донбасі були б зняті.

Щоправда Крим досі був би під окупацією. Але завершення війни на Сході України стало б першим кроком до більш керованих відносин між США, Європою і Росією. Це означало б співпрацювати з Москвою, де це можливо, і відстоювати принципи там, де погляди з Кремлем розбігаються. При цьому обидві сторони повинні були б працювати над пошуком рішень, щоб не призвести до конфронтації чи конфлікту. Такий формат пішов би на користь усім включно з Росією.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

7 грудня - День святої Катерини: Традиції і прикмети свята

середа, 7 грудень 2022, 8:57

Цей день ще називають Святом жіночої долі. День святої великомучениці Катерини щорічно відзначають 7 грудня: прислухаються до прикмет, дотримуються традицій та ворожать на свою долю, передають Патріоти України. Водночас, це давнє слов’янське свято долі...

"Пилип не до всіх прилип": У християн східного обряду починається Різдв'яний піст. Що треба знати про Пилипівку

понеділок, 28 листопад 2022, 9:09

Заговини до посту завжди починається на Пилипов день (27 листопада), звідси бере початок народна назва цієї церковної аскези. 28 листопада, для православних вірян починається Різдвяний піст, котрий встановлено на честь святкування Різдва Христового, на...