Лі загрожує позбавлення волі на строк до 10 років, він перебуває під вартою без права звільнення під заставу. Адвокат для Лі ще не призначений, - йдеться в заяві Міністерства юстиції США, передають Патріоти України.
Справу Лі частково пов’язують із розкриттям агентурної мережі ЦРУ владою Китаю у 2010 році, коли майже два десятки інформаторів були вбиті чи потрапили до в’язниці за звинуваченням у шпигунстві. Тоді в американській спецслужбі заявили про «найбільший провал національної розвідки».
Хто такий Джеррі Чун Шинґ Лі
Заарештованому 53 роки, він натуралізований громадянин США. У середині 1980-х Лі відслужив чотири роки в американській армії, потім отримав учений ступінь у галузі міжнародного бізнесу та управління персоналом.
Згідно з матеріалами справи, на службу до Центрального розвідувального управління Лі вступив у 1994 році – тоді його навчали методам збору секретної інформації, виявлення стеження, вербування й управління агентами розвідки, а також методам убезпечення засекреченої інформації.
Аж до звільнення зі служби у 2007 році Лі працював за кордоном на позиціях, які передбачали доступ до секретної інформації та секретної інформації з особливим режимом зберігання. Згідно з правилами ЦРУ, щоб отримати доступ до документів з особливим режимом зберігання, агенти повинні підписати документ про довічне нерозголошення отриманої інформації. Лі також підписував кілька актів про нерозголошення щодо окремих документів. Чим саме займався Лі у ЦРУ на цих місіях, у справі не зазначено. Після завершення служби в ЦРУ Лі з сім’єю переїхав до Гонконга, де з перервою на рік жив донині.
Контррозвідка і вбивства агентів
У травні 2017 року пресі стало відомо про майже 20 розсекречених агентів і джерел ЦРУ в Китаї. Деякі з них були вбиті агентами китайської розвідки у період з 2010-го по 2012 роки. В одному з ресторанів, де американські агенти зустрічалися з інформаторами, офіціантами виявилися співробітники китайських спецслужб, а саме місце, як з’ясувалося, було обладнане «жучками». За даними американського відомства, одне з джерел всередині китайського уряду застрелили під час виходу з роботи.
Про різке скорочення кількості завербованих агентів ЦРУ стало відомо в середині 2011 року – після того, як потік інформації скоротився у декілька разів. Тоді американські спецслужби припустили, що або всередині агентурної мережі була людина, яка «зливала» інформацію китайським спецслужбам, або урядові КНР вдалося зламати внутрішній секретний канал для комунікації з джерелами.
У 2011 році стало відомо і про те, що стеження та збір інформації Агентством національної безпеки США на Тайвані виявилися скомпрометовані китайськими спецслужбами. ЦРУ і ФБР відкрили спільне розслідування, головний офіс якого розташовувався на півночі Вірджинії. Об’єктами ретельної перевірки стали всі без винятку співробітники американських посольств у Китаї. Окрім того, контррозвідка перевіряє ще раз усі можливі місії ЦРУ на території КНР.
Тоді Лі й потрапив під підозру. До цього часу він уже жив у Гонконзі, але продовжував підтримувати зв’язок із колишніми колегами. Але у слідства не було достатніх доказів для висунення офіційних звинувачень.
Секретні обшуки й секретні записи
За словами джерел The New York Times у ЦРУ, у 2012 році спецслужбам вдалося переконати суд видати ордер на обшук особистих речей Лі. Для цього агенти від імені підставної фірми запропонували Лі роботу у Вірджинії у США.
Під час секретного обшуку в готельному номері Лі під час його зупинки на Гаваях ФБР виявило два блокноти, в яких, серед іншого, були записані від руки реальні особисті дані інформаторів і агентів ЦРУ. Там же виявилися нотатки із зустрічей з агентами розвідки, дані про місця прихованого стеження і адреси офісів ЦРУ. В одному з блокнотів було 49 сторінок таких записів, у другому – 21.
Американські спецслужби дійшли висновку, що інформація в блокнотах Лі мала засекречений і секретний характер, в одному випадку – надсекретний, і що її розкриття могло завдати непоправної шкоди національній безпеці США. Частина цих записів була зроблена під час роботи Лі в ЦРУ.
Як свідчить спеціальний агент ФБР Келлі Р. О’Браян, після повернення до США Лі кілька разів зустрічався з агентами ЦРУ і держслужбовцями. Лі п’ять разів викликали на інтерв’ю до ФБР – про блокноти з секретною інформацією він жодного разу не згадав, стверджує О’Браян. У червні 2013 року Лі повернувся до Гонконга. Чому колишній агент приїхав у США цього разу, слідству поки не відомо.
На сьогоднішні у заарештованого немає адвоката. За даними американських спецслужб, Лі поки не загрожує звинувачення у шпигунстві – у слідства все ще недостатньо доказів.
14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...
Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...