США проти РФ: Як Мін'юст США викрив "фабрику тролів" з Ольгиного, - ЗМІ

Розташоване в Санкт-Петербурзі "Агентство интернет-исследований" створювало в соцмережах акаунти вигаданих людей і перетворювало їх на лідерів громадської думки в США.

Будівля, у якій розташований офіс "Агентства интернет-исследований"

"ГОРДОН" розповідає, як мін'юст США викрив "фабрику тролів" з Ольгиного, передають Патріоти України.

Кого і в чому звинуватили?

16 лютого мін'юст США висунув обвинувачення 13 росіянам у справі про втручання в президентські вибори 2016 року. У списку опинилися керівники й співробітники "Агентства интернет-исследований" – так званої "фабрики тролів", розташованої в Санкт-Петербурзі.

Список обвинувачених такий:

  1. Євген Пригожин (власник холдингу "Конкорд", який фінансував "Агентство интернет-исследований");
  2. Михайло Бистров (гендиректор агентства);
  3. Михайло Бурчик, також відомий як Михайло Абрамов (виконавчий директор агентства);
  4. Олександра Крилова (відповідала за збір даних);
  5. Сергій Полозов (IT-менеджер, який курирував запуск серверів у США);
  6. Богачова Анна (перекладач, аналітик);
  7. Марія Бовда (керівник відділу перекладачів);
  8. Роберт Бовда (заступник керівника відділу перекладачів);
  9. Володимир Вєнков (перекладач);
  10. Ірина Каверзіна (перекладач);
  11. Джейхун Асланов (директор компанії "Азимут", через яку фінансували агентство);
  12. Вадим Подкопаєв (аналітик);
  13. Гліб Васильченко (відповідав за моніторинг та оновлення даних у соцмережах).

Обвинувачення у втручанні у вибори також висунуто трьом компаніям: "Агентству интернет-исследований", Concord Management and Consulting і Concord Catering (входять до холдингу Пригожина "Конкорд"). Міністерство юстиції наголошує, що втручання у вибори президента – частина більш великої операції Москви під назвою "Проект Лахта", яка поширюється не тільки на США.

Обвинувальний акт охоплює вісім кримінальних справ. Перша – "змова з метою обману", фігурантами якої є всі вищевказані люди та організації.

Друга – "змова з метою шахрайства". Тут обвинуваченими є Асланов, Васильченко та "Агентство интернет-исследований". Вони відкривали рахунки в банках США, використовуючи особисті дані реальних американців без їхньої згоди (дату народження, адресу, номер соціального страхування). Надалі ці рахунки використовували для переказу коштів із Росії в США на проведення акцій.

Ще шість кримінальних справ стосуються крадіжки ідентифікаційних даних американців. Фігуранти – Асланов, Васильченко, Каверзіна, Вєнкова і "Агентство интернет-исследований".

В обвинувальному акті немає інформації про те, що у злочинному угрупованні свідомо брав участь хоча б один громадянин США. Також у документі немає твердження, що втручання росіян визначило результат виборів 2016 року.

Розслідування ще не завершено, ним керує спецпрокурор США Роберт Мюллер. Після завершення розслідування справу розгляне суд присяжних. Заступник генпрокурора США Род Розенштайн на брифінгу заявив, що США будуть домагатися екстрадиції росіян.

Що відомо про фігурантів?

Більшості із цих людей ніколи не згадували в ЗМІ, але є й кілька відомих прізвищ.

Власника ресторанного бізнесу Євгена Пригожина російські ЗМІ називають "кухарем" президента РФ Володимира Путіна. Присвячене Пригожину розслідування в жовтні 2016 року публікував опозиціонер Олексій Навальний.

В обвинувальному висновку сказано, що приблизно 29 травня 2016 року співробітники "Агентства интернет-исследований" із допомогою обману змусили громадянина США прийти до Білого дому з плакатом: "Із 55-м днем народження, дорогий босе". Американцеві вони пояснили, що плакат присвячений "нашому лідеру, нашому начальнику, нашому засновникові". День народження Пригожина – 1 червня 1961 року.

Журналісти також пов'язують Пригожина з російською приватною військовою компанією "Вагнер", яка зараз бере участь у бойових діях на території Сирії. Бізнесмен зв'язок із ПВК заперечує.

У листопаді 2017 року власне розслідування, присвячене "фабриці тролів", опублікував журнал РБК. У матеріалі йдеться, що екс-керівник агентства Михайло Бистров у минулому був начальником УМВС Московського району Санкт-Петербурга, а нині очолює компанію "Главсеть", зареєстровану за однією адресою з "фабрикою тролів".

Михайла Бурчика журнал РБК називав фактичним керівником усієї "фабрики", а уродженця Азербайджану Джейхуна Асланова – керівником "американського відділу" агентства. Компанія Асланова "Азимут" займається розкруткою акаунтів у соцмережах. За даними мін'юсту США, саме через цю компанію холдинг "Конкорд" фінансував "фабрику тролів". Для переказу коштів найчастіше використовували систему PayPal.

Відвідували територію США тільки двоє обвинувачених – Олександра Крилова і Ганна Богачова. У червні 2014 року вони об'їхали дев'ять штатів, збираючи необхідну інформацію для агентства. Вони приховали дані про свою роботу й отримали туристичні візи. Після цих поїздок вони дійшли висновку, що мають сконцентруватися на "фіолетових штатах", де рівень підтримки демократів і республіканців приблизно однаковий.

Результати голосування на виборах президента США. Що яскравіше червоний або синій колір – то більший відрив Трампа й Клінтон відповідно.

У чому полягало втручання у вибори?

Міністерство юстиції стверджує, що головною метою "Агентства інтернет-досліджень" був "розбрат у США й підрив довіри суспільства до демократії". Росіяни впливали на громадську думку в Америці за допомогою соціальних мереж.

Щоб приховати своє російське походження, агентство купувало простір на серверах у США і створювало віртуальні приватні мережі (VPN). Росіяни зареєстрували сотні акаунтів у Facebook, Twitter і Instagram, використовуючи водночас викрадені чи підроблені американські документи, фіктивні банківські рахунки.

Обвинувачені "позиціонували себе як політично й соціально активні американці", створювали групи в соцмережах, купували рекламу, а також вербували справжніх американців, платили їм за просування політичних кампаній і організацію мітингів.

Завербовані американці не знали, що насправді спілкуються з громадянами РФ, додає міністерство.

Як працювало агентство?

Вивчення американського сегмента соцмереж агентство почало ще 2014 року. Мін'юст зазначає, що в липні 2014-го понад 80 співробітників із Санкт-Петербурга "проводили операції проти США" в YouTube, Facebook, Instagram і Twitter.

Співробітники "фабрики тролів" зареєстрували численні акаунти в соцмережах, щоб перетворити неіснуючих громадян США у "лідерів громадської думки". Від імені цих американців росіяни писали пости на тему економіки й зовнішньої політики США.

Росіяни працювали в денні і нічні зміни, щоб публікувати пости в потрібний час з урахуванням часового поясу. Для написання актуальних текстів вони також користувалися списком американських свят.

Крім того, вони створили фейкові групи у Facebook і Instagram, присвячені імміграції (група під назвою Secured Borders), руху Black Lives Matter (Blacktivist), релігії (United Muslims of America, Army of Jesus) і окремим регіонам США (South United, Heart of Texas). До 2016 року багато створених агентством спільнот мало сотні тисяч підписників.

Росіяни також створювали у Twitter акаунти, які маскували під сторінки реальних людей або організацій у США. Наприклад, агентство зареєструвало акаунт TEN_GOP, схожий на офіційну сторінку регіонального відділення Республіканської партії в штаті Теннессі (адреса цієї сторінки відрізняється на одну літеру: TNGOP). Цей фейковий акаунт зібрав понад 100 тисяч підписників. Зараз його заблоковано.

Мін'юст США стверджує, що 2016 року агентство почало використовувати розкручені акаунти, щоб "передавати принизливу інформацію" про кандидата в президенти Гілларі Клінтон, обмовляти кандидатів Теда Круза й Марко Рубіо, підтримувати Берні Сандерс і Дональда Трампа. У вересні 2016-го адміністратора групи Secured Borders керівництво вичитало за малу кількість постів із критикою Клінтон. Джерела цієї інформації мін'юст не уточнює, проте інші інсайди про роботу агентства основані на електронних листах росіян.

Із квітня до листопада 2016 року обвинувачені замовляли політичну рекламу на американських веб-сайтах і в соцмережах. У цих оголошеннях громадян США закликали голосувати за Трампа й не підтримувати Клінтон. Рекламу оплачували з рахунків у російських банках, зареєстрованих на вигаданих американських громадян.

Гасла варіювалися від "Огайо хоче в'язниці для Клінтон" до "Гілларі – сатана, її злочини і брехня довели, наскільки вона зла".

У другій половині 2016 року росіяни працювали над тим, щоб американські меншини не пішли на вибори. Наприклад, 16 жовтня на фейковій сторінці Woke Blacks в Instagram було опубліковано такий пост: "Галас і ненависть до Трампа вводить людей в оману і змушує чорних голосувати за Гілларі. Ми не можемо вибирати менше з двох зол. Тоді нам краще взагалі не голосувати".

"Американські мусульмани бойкотують сьогоднішні вибори, більшість американських мусульман відмовляються голосувати за Гілларі Клінтон, тому що вона хоче продовжити війну з мусульманами на Близькому Сході, голосувала за вторгнення в Ірак", – ідеться в пості United Muslims of America, опублікованому в листопаді.

Як росіяни влаштовували мітинги в США?

Починаючи з червня 2016 року обвинувачені почали організовувати й координувати політичні мітинги у США. Щоб приховати російське походження, вони видавали себе за місцевих активістів, у яких немає можливості особисто бути присутнім на акціях. Для залучення людей на мітинги вони використовували власні розкручені сторінки в соцмережах і замовляли рекламу у великих спільнотах.

За допомогою облікового запису March_for_Trump росіяни зв'язалися з реальним волонтером кампанії Трампа в Нью-Йорку, який погодився надати плакати для їхнього мітингу. Серед організованих росіянами заходів була та акція на підтримку Клінтон ("Підтримай Гілларі. Спаси американських мусульман"), що відбулася 9 липня 2016 року. На цьому мітингу було розгорнуто плакат нібито із цитатою Клінтон: "Думаю, що Шаріат буде новим потужним напрямком свободи".

Надалі росіяни проводили акції на підтримку Трампа у Флориді, Нью-Йорку, Пенсильванії, використовуючи ті самі методи: купували рекламу на Facebook (оголошення про мітинг у Флориді побачили 59 тис. осіб, понад 8 тис. клікнули на нього), зв'язувалися з реальними волонтерами й платили американцям за участь або допомогу в організації ("Ми дамо вам гроші на друк постерів і купівлю мегафона"). У документі мін'юсту США наводять текст повідомлення, яке росіяни надіслали адміністраторам реальної Facebook-сторінки Florida for Trump:

"Вітаю! Я – учасник онлайн-спільноти "Бути патріотом". Слухайте, у нас є ідея. Флорида все ще залишається фіолетовим штатом, нам потрібно пофарбувати її в червоний колір. Якщо ми втратимо Флориду, втратимо Америку. Ми не можемо цього дозволити, правильно? Як щодо організувати величезний протрамповський флешмоб у кожному місті Флориди? Ми зараз шукаємо місцевих активістів, у нас є хлопці, які готові організувати заходи майже всюди. Але нам все одно потрібна ваша підтримка. Що ви про це думаєте? Ви у справі?"

Після перемоги Трампа на виборах "фабрика тролів" організувала відразу два мітинги: один – на підтримку обраного президента, другий – проти нього. Обидва пройшли в Нью-Йорку одного й того самого дня – 12 листопада.

Акція на підтримку Трампа у Флориді в жовтні 2016 року

Що кажуть у Росії?

Спікер міністерства закордонних справ РФ Марія Захарова заявила, що в неї "немає сил" читати новини про це розслідуванні. "13 людей здійснювали втручання у вибори в США?! 13 проти мільярдних бюджетів спецслужб? Проти розвідки й контррозвідки, проти новітніх розробок і технологій?.. Абсурд? Так. Але це сучасна американська політична реальність", – написала вона у Facebook.

Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров назвав звинувачення "балаканиною", попросивши вибачення за "не дуже дипломатичний вираз", передає ТАСС.

Бізнесмен Євген Пригожин повідомив агентству "РИА Новости", що звинуваченнями на свою адресу не засмучений. За його словами, американці "дуже вразливі" і "бачать те, що хочуть бачити".

Коментарі двох інших фігурантів наводить агентство РБК. Бурчик заявив, що недостатньо добре знає англійську мову, щоб зрозуміти суть обвинувачення. "Раз кілька сотень мільйонів американців переживають так через діяльність звичайного російського індивідуального підприємця з IT-сфери, яке займається розробкою сайтів, то, мабуть, у них зовсім важка ситуація у країні", – сказав він.

Васильченко заявив, що в обвинувальному акті згадано не його, а "повного тезку". На запитання про те, чи поїде він тепер у США з туристичною поїздкою, Васильченко відповів: "Ніколи не любив Америку, мені і в Росії добре".

Опублікував: Олег Устименко
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

Один з найважливіших для християн днів року. Благовіщення Пресвятої Богородиці: Історія і заборони свята

понеділок, 25 березень 2024, 6:15

25 березня за новим стилем (7 квітня - за старим) - Благовіщення Пресвятої Богородиці, яке належить до числа дванадесятих свят, тобто, найбільш значущих у житті Ісуса Христа і Богородиці. За Біблією, саме в цей день Архангел Гавриїл повідомив Діві Марі...

День Віри, Надії, Любові та Софії: Народні прикмети 17 вересня

неділя, 17 вересень 2023, 8:18

За новоюліанським календарем християни східного обряду України вперше святкують день ангела жінки на ім'я Віра, Любов, Надія і Софія. Ще минулого року цей день припадав на 30 вересня. Також в честь цього дня іменинницям обов'язково потрібно сходити в ц...