Тарифи на газ "по-новому": Як зміниться життя українців

Українці зможуть самі вибирати, у кого і за якими тарифами купувати газ і в будь-який момент змінити постачальника. Ціни на блакитне паливо більше не встановлюватимуть уряд чи регулятор - їх визначить ринок.

Після запуску нової моделі подорожчання газу не уникнути, проте в майбутньому блакитне паливо може бути дешевшим за європейське. Перший крок до нової моделі очікується вже 1 серпня - цього дня Україна перейде на добове балансування, передають Патріоти України.

Відповідні зміни прописані в чинному законі "Про ринок природного газу". Журналісти з'ясували, як і коли в Україні запрацюють нові "газові правила" і як це відіб'ється на простих сім'ях.

Ринок замість уряду

В Україні ринок газу фактично розділився на дві частини: за одними правилами живуть промислові, за іншими - побутові споживачі. Бізнес може сам вибирати, у кого купувати газ, порівнювати ціни різних постачальників. У той же час прості українці фактично купують блакитне паливо у державного "Нафтогазу" за встановленим урядом тарифом.

І в той час, як для промислових споживачів на відкритому ринку газ коштує 9-10 грн за кубометр, прості українці купують це саме блакитне паливо за 6,9 грн. Але триватиме ця ситуація недовго.

У прийнятому законі "Про ринок газу" сказано: уряд як виняток для захисту споживачів може накладати спеціальні зобов'язання на постачальників, наприклад, що стосуються тарифів. І такими зобов'язаннями вони "нагородили" "Нафтогаз". Однак після того, як ринок газу повноцінно запрацює, тариф на блакитне паливо формуватиметься на біржі.

Замість одного "Нафтогазу" будуть десятки різних компаній, зокрема й іноземні. Вони розрахують свої тарифи і запропонують їх споживачу. Причому чим нижча ціна, тим більше покупців. Це і має в майбутньому стримувати зростання тарифів.

"Іншого шляху, крім лібералізації ринку, немає. Якщо газ для промисловості коштує 10 тис. грн за тисячу кубометрів, а для населення - 7 тис. грн, хтось має платити за цю різницю. У нас залишився останній сегмент, який повинні лібералізувати - населення і ТКЕ. Конкуренція - єдине, що може утримувати низькі ціни", - пояснює заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов.

Для запуску ринку треба виконати три важливі умови: розділити активи "Нафтогазу" (оператор газотранспортної системи "Укртрансгаз" - "дочка" монополіста, а це створює конфлікт інтересів), монетизувати субсидії і запустити за європейським зразком добове балансування газу. "Знижки на комуналку" держава має давати "живими" грошима і кінцевому споживачу. Сім'я зможе розплачуватися за комуналку самостійно і за повними тарифами. В цьому випадку постачальники газу будуть зацікавлені працювати з населенням. Зараз же компенсації по субсидіях приходять із затримками, а до такої ситуації готовий далеко не кожен бізнес.

Балансування - усунення різниці між газом, що надійшов, і відібраним блакитним паливом у системі. На даний момент в Україні діє місячне балансування. "Укртрансгаз" для утримання балансу купує блакитне паливо через систему Prozorro. Але розмір цих лотів доходить до 1,8 млрд грн, такі обсяги може виконати лише "Нафтогаз". Якщо ж перейти на добове балансування, розмір лотів зменшитися, і в них зможуть брати участь десятки різних постачальників.

"Коли у 2008-му сталася криза, європейський ринок почав переходити на короткострокові контракти: внутрішньодобові і на добу наперед. Покупцям стало невигідно оформлювати довгострокові контракти. Перехід на біржі призвів до значного зниження ціни. Коли обсяги будуть маленькими, конкуренція зросте. Зараз ж на Prozorro "Укртрансгаз" закуповує газ для балансування такими лотами, що ніхто крім "Нафтогазу" не може продати йому цей газ", - розповідає член правління Української енергетичної біржі Інна Щербина.

"Зараз ж на Prozorro "Укртрансгаз" закуповує газ для балансування такими лотами, що ніхто крім "Нафтогазу" не може продати йому цей газ. Буде конкуренція, буде знижуватися ціна", - розповідає Щербина.

Що буде з цінами

У ринку газу повинні брати участь і іноземні компанії, як це зараз відбувається у промисловому сегменті. Експерти МВФ, як і український "Нафтогаз", вважають: доти, доки Україна імпортує частину блакитного палива, ціни повинні формуватися на основі імпортного паритету. У підписаному з МВФ меморандумі йдеться про так звану формулу "хаб +". Тобто до цін на німецькому хабі додають витрати на транспортування, податки та прибуток. Отримана цифра - тариф, за яким повинні платити за блакитне паливо українці. В той же час у "Нафтогазі" озвучують інший варіант формули - "хаб -". Тобто замість того, щоб додавати витрати на транспортування (якого насправді немає), віднімати ці витрати від імпортних цін.

І поки уряд погоджує з МВФ остаточний варіант оновленої формули (до слова, вартість газу з ПДВ має сягнути у жовтні 11,47 грн, згідно з імпортним паритетом), Національна комісія у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) разом з урядом намагається запустити ринок газу. Наприклад, зараз на українській біржі кубометр газу коштує 9 грн, минулої зими ціни опускалися і до 8,6 грн/куб. Це більше, ніж чинні тарифи, але менше за імпортний паритет.

"Біржа дозволяє робити прогноз. Постачальники прогнозують споживання, прогнозують, якою може бути ціна. Виходячи з цього, вони вже розраховують свої тарифи. А населення вже вибирає серед постачальників тих, чиї умови їх більше приваблюють. Зазвичай підписують договори на квартал, півроку з певними фіксованими тарифами", - пояснює Щербина. Експерт впевнена: якщо ринок повноцінно запрацює, то ціни почнуть знижуватися.

"Нафтогаз" проти

Добове балансування газу в Україні має запрацювати вже з 1 серпня цього року. Кодекс газотранспортної системи, який регулює нові правила, вже прийнятий НКРЕКП. Однак проти нововведень виступає "Нафтогаз" разом зі своїм дочірнім підприємством "Укртрансзгазом". Головний аргумент - Кодекс нібито легалізує крадіжку блакитного палива.

Так, несанкціонований відбір газу (простіше кажучи, крадіжку) за допомогою самовільного підключення або пошкодження лічильників, враховуватимуть у балансування. "Тобто будь-хто може незаконно позбавити "Укртрансгаз" права власності на технологічний ресурс природного газу, і це не буде вважатися правопорушенням, оскільки згідно з абзацем 2 пункту 7 глави 6 розділу ХІІ нової редакції Кодексу ГТС - це послуга балансування", - зазначено в офіційній позиції "Укртрансзгаза".

Також у "Нафтогазі" неофіційно назвали й інші "зауваження" до Кодексу - НКРЕКП не затвердили методику прогнозування обсягів, а отже невідомо, чи не будуть цифри "взяті зі стелі". Крім того, кодекс не зобов'язує щодня публікувати інформацію про рівень газу в системі, а плата за нейтральність стягуватиметься щокварталу, а не щомісяця, як це передбачено в європейській практиці.

У НКРЕКП впевнені, що "Укртрансгаз" просто гальмує запуск добового балансування у власних інтересах. Голова регулятора Оксана Кривенко заявила, що днями на підприємстві проведуть позапланову перевірку: з'ясовуватимуть, як "Укртрангаз" витратив гроші, виділені на підготовку до нового принципу балансування. У той же час переносити нову методику до НКРЕКП відмовилися.

Офіційно ж ідею добового балансування підтримує і уряд, і "Нафтогаз", і "Укртрансгаз".

Джерело: Обозреватель
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

14 вересня - Воздвиження Хреста Господнього: Що категорично не можна робити в цей святковий день

субота, 14 вересень 2024, 0:10

14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...

Різдво Пресвятої Богородиці: Ця сильна молитва, прочитана з чистою душею, допоможе здійснити найзаповітніші бажання

неділя, 8 вересень 2024, 5:00

Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...