Журнал Новое Время пише про чотири політсили, які були помічені журналістами та політологами в просуванні своїх інтересів в Сполучених Штатах за допомогою грошей.
Блок Юлії Тимошенко
Фірма Aveiro LP, яка офіційно є британською структурою, хоча її директор - українка Юлія Білоусова, входить в п'ятірку найактивніших замовників лобістських послуг. У 2016 році вона сумарно заплатила великим лобістським компаніям Wiley Rein LLP і MKW Group $410 тис., підрахував американський проект Open Secrets, що збирає інформацію про лобізм.
Українська журналістка Тетяна Козирєва стверджує, що саме Aveiro LP домовлялася з Wiley Rein LLP про візит в США на той момент депутата від Батьківщини Надії Савченко.
Ця ж лобістська компанія організовувала зустрічі Юлії Тимошенко з політиками і чиновниками - наприклад, послом США в Україні Джоном Гербстом і Анною Маканджу, спеціальним радником по Європі і Євразії в ООН.
Крім того, Aveiro LP домовлялася з Wiley Rein LLP про зустріч Григорія Немирі, одного з топів Батьківщини, що відповідає за зовнішню політику, з представниками комітету закордонних справ американського Сенату.
Крім того, фірма Trident Foundation, яку очолює Михайло Соколов, народний депутат шостого скликання і депутат Миколаївської облради від Батьківщини, в 2014-2016 роках витратила на лобізм інтересів Тимошенко в Вашингтоні $1,2 млн.
Прес-служба Батьківщини проігнорувала запит НВ про активність партії в США, її зв'язках з місцевими лобістами і завданнях, які соратники Тимошенко перед ними ставлять. Так само відреагував на звернення редакції Немиря і обидві американські лобістські компанії - Wiley Rein LLP і MKW Group.
Адміністрація Президента
Ще одним великим замовником послуг американських лобістів, ймовірно, є Адміністрація президента України.
У документах американського Мін'юсту є звіт великої лобістської компанії Barbour Griffith&Rogers Group (BGR). Та вказала контракт на $90 тис. за 2015 рік і на $30 тис. за 2016-й - за "консультування в питаннях відносин між США і Україною, що стосуються політичних, економічних, оборонних та антикорупційних реформ".
Замовником виступила громадська організація Ukraine Investment Alliаnce. Вона створена восени 2014 року, причому її засновники - співробітники самої лобістської фірми BGR: Ендрю Ашер, Денні Макнамара і Тодд Іерденсон. Адреса реєстрації - американський, але "корпоративний": на ньому "висить" ще з десяток компаній.
У 2014-му на рахунок Ukraine Investment Alliаnce надійшло $2 млн, велика частина з яких пішла на оплату проекту, пов'язаного з дослідженнями оборонного комплексу. Його замовили у американського стратегічного дослідницького центру RAND. Решту фінансів Ukraine Investment Alliаnce пішли на оплату роботи лобістів.
При цьому Козирєва уточнює: співробітники RAND самі зізнавалися їй в бесіді, що з ними зустрічався Дмитро Шимків, заступник голови АП, а також якийсь "друг президента". "Мені не вдалося з'ясувати, що це за" друг ", - каже журналіст. Однак вона впевнена: діяльність Ukraine Investment Alliаnce курирували з АП.
На початку 2017-го та ж BGR відзвітувала Мін'юсту США про новий контракт, в якому прописаний замовник - уряд України (Government of Ukraine) з адресою "вулиця Банкова, Київ". Представником української сторони вказано Шимківа.
Сам заступник голови АП пояснив: мовляв, сталася помилка з боку американців, і вже в кінці березня 2017-го контракт переписали на неурядову українську організацію Фонд підтримки реформ в Україні. На сайті останньої зазначено, що вона фінансується різними донорами, наприклад посольствами.
Шимків в розмові з НВ додав: фонд створений, щоб координувати логістику реформ і просувати інтереси України за кордоном. Для цього і був укладений договір з BGR: мовляв, таким чином ініціюється просування потрібних для Києва законопроектів в американському Сенаті.
Представник АП не зміг уточнити, прийняття яких саме законів домагається українська сторона. Також він не став розкривати будь-яких подробиць контракту, пояснивши лише одне: процес оформлення законопроекту в Штатах дуже довгий.
В АП на запит НВ не змогли відповісти, чому виникла потреба в дорогих американських лобістах.
Арсеній Яценюк
У липні 2015 Арсеній Яценюк на посаді прем'єра здійснив візит до Штатів. Вояж організувала відома лобістська компанія Apco Worldwide. У звітній формі, яку ця фірма подала в мін'юст, фігурував і замовник - уряд України і Яценюк. Однак рахунок на $35 тис. сплатив не Кабмін, а якась українська громадська організація Communication for Change.
Ольга Лаппо, прес-секретар Яценюка, запевняє: її шеф, будучи прем'єром, ніколи не використовував бюджетні кошти для лобізму, а послуги "в створенні позитивного іміджу України та просуванні інтересів українського бізнесу" допомагали оплачувати представники української діаспори, громадські та міжнародні організації.
Опозиційний блок
Політтехнолог Тарас Березовець, який часто буває в Штатах з діловими візитами, розповів НВ, що активно працюють з американськими лобістами і представники Опозиційного блоку. Але при цьому "спадкоємці" регіоналів діють максимально скритно і тому не фігурують безпосередньо в звітах мін'юсту США.
Березовець запевняє: представники американських лобістських кіл розповідали йому про активну співпрацю з Сергієм Льовочкіним, одним із стовпів Оппоблока і екс-главою АП. Той, мовляв, "просуває тему дострокових виборів і те, що Опозиційний блок готовий домовитися з росіянами, щоб закінчити конфлікт на Донбасі".
У прес-службі Оппоблока НВ заявили: ніяких контрактів з лобістами у Льовочкіна і партії немає і не було.
14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...
Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...