Україна - НАТО: "Північноатлантичний альянс може ухвалити несподіване рішення щодо нашої країни", - експерт

За словами експерта, для вступу України до НАТО не потрібен референдум, та й військовий конфлікт на Сході не створює жодних перешкод для членства в Північноатлантичному Альянсі.

Сергій Джердж

У чому полягають популярні міфи про НАТО, а також яке рішення може бути ухвалено щодо України та Грузії - розповів глава "Громадської Ліги Україна-НАТО" Сергій Джердж, передають Патріоти України з посиланням на Апостроф.

- Існує міф про те, що нібито в разі територіального конфлікту країна не може стати членом НАТО.

- Це не так. Існує Північноатлантичний (Вашингтонський) договір, і це основний документ НАТО. По-перше, там є пункт, що всі європейські країни, які сповідують демократію, підтримують принципи цього договору, роблять свій внесок у європейську безпеку, - мають право бути членами альянсу. По-друге, НАТО - це політично-військова організація, тому для політиків і військових, які там є, зрозумілі питання миру та війни.

В даному випадку Україні потрібно протягнути руку допомоги, тому що ми багато років були учасниками різних програм НАТО, брали участь практично у всіх місіях альянсу, ми робили свій внесок у світову безпеку. Сьогодні час допомогти Україні. Тому щодо України може бути прийнято політичне рішення. І питання того, які стосунки з Росією у нас сьогодні - це дуже суб'єктивний показник. Не скажу, що він не діє, на лідера будь-якої країни впливають всі фактори. Але ми повинні відстоювати свою позицію, яка полягає в тому, що Європа буде сильнішою разом з Україною, а не навпаки.

- Які ми знаємо приклади інших країн, котрі маючи невирішені територіальні конфлікти, ставали або залишалися членами НАТО?

- Норвегія - країна-засновник НАТО. У неї була територіальна суперечка з Росією стосовно Північних островів. Лише в 2015-2016 роках це питання було закрите остаточно, а до цього тривалий час була суперечка з СРСР, потім з РФ. Далі відносини Туреччини і Греції - дві країни, які історично мають різні підходи до територіального поділу деяких островів в Середземному морі. Але і там, і там розуміють, що є питання вище таких конфліктів. Це безпека й подальший розвиток всієї Європи, і в НАТО ухвалили рішення прийняти обидві країни майже одночасно до свого складу. Після цього конфлікти припинилися, тому що діалог вже міг реалізовуватися не тільки між двома країнами, а в рамках цілої великої організації. Це більш чесний і прозорий підхід.

Звичайно, є політичні суперечки між Грецією і Туреччиною, але війни не було, і НАТО якраз цьому сприяло. В цьому й полягає одна з головних ідей створення даної організації - припинити напругу всередині європейських країн. Ми знаємо складні відносини Франції та Німеччини, Франції і Великої Британії, Іспанії і Португалії свого часу, але вже в минулому столітті після Другої світової війни лідери цих країн почали говорити про те, що ми повинні будувати нову Європу, де основною метою буде економічний успіх, і НАТО стало тригером об'єднаної Європи. НАТО створено в 1949 році, а перші європейські об'єднання датуються 1953 роком. Без об'єднання на рівні довіри, на рівні безпеки неможлива співпраця політична й економічна, і та Європа, яку ми бачимо сьогодні, багато в чому залежить від створення НАТО.

- Тобто ні Південна Осетія і Абхазія, ні Придністров'я в Республіці Молдова, ні Донбас в Україні не є перешкодою для вступу до НАТО?

- Так, жодних міжнародних передумов немає. Всім відомі міжнародні кордони суверенної України. Не українці почали цю війну і не наша вина, що ця війна трапилася. Генеральний секретар НАТО зараз частіше згадує Грузію, ніж Україну в контексті майбутнього вступу до Північноатлантичного Альянсу, але її територіальні питання залишилися невирішеними. Фактично, НАТО може політичним рішенням прийняти і Грузію, і Україну до свого складу.

- Стосовно членства України в НАТО, є думка, що це можна вирішити тільки за допомогою референдуму. Чи так це?

- У більшості країн референдум не проводився, фактично керівництво країни брало на себе відповідальність, і так воно й повинно бути. Референдум - це політичний момент, тому що ми не можемо зробити з усіх громадян експертів з безпеки, а якщо лідери країни говорять: "Ми не знаємо, як вчинити, у людей запитаємо", то це теж лукавство, тому що хто як не вони мають доступ до інформації, в тому числі й закритої, включаючи дані розвідки й аналітичних центрів.

У багатьох країнах цього не робилося, наприклад Німеччина, яка свого часу блокувала надання Плану дій щодо членства в НАТО для України, і питання, яке вони піднімали, це те, що в суспільстві немає підтримки процесу. У мене зустрічне запитання - яка підтримка в суспільстві була в 1955 році в Західній Німеччині щодо членства в НАТО? Гадаю, якби тоді проводили референдум, результат був би негативним. Але лідери Західної Німеччини розуміли, що прийшов час вибудовувати нові відносини, нову Європу, а минулі сторінки потрібно перевернути і все будувати з чистого аркуша, особливо в питаннях безпеки.

Щодо України - питання багато в чому політизоване. Але те, що Верховна Рада ухвалила зміни до Конституції (7 лютого 2019 року, і з 21 лютого документ набув чинності), говорить про те, що в цій ситуації вже референдум не потрібен, тому що більшість депутатів (333 людини) проголосували за це рішення, і це фактично замінює референдум.

Втім, одна з цифр, яку озвучив Фонд "Демократичні ініціативи ім. І. Кучерева", свідчить, що якби референдум щодо вступу України до НАТО відбувався зараз, то 74% українців сказали б "так".

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

Хіти тижня. "Это было, было...": Радянські звички, від яких краще позбутися

понеділок, 29 листопад 2021, 0:10

Зараз наше мислення зовсім змінилося, і пережитки минулого пора залишити там же ... Причем даже блюда, которые, по сути, сами хлебом и являются, потому что сделаны из такой же муки — макароны и пельмени, например, не говоря уже о тех же яйцах, только в...

З архіву ПУ. Просто і смачно: Рецепти пісних страв до Різдвяного посту (фото)

субота, 27 листопад 2021, 23:55

Різдвяний піст 2018-2019 почнеться 28 листопада і завершиться 7 січня. І у багатьох господинь знову виникає проблема – що приготувати? Асортимент продуктів щедріший, ніж під час Великого посту. Страви на рослинній олії можна готувати кожен день, а у св...