"Нова зрада намалювалася. Вийшла статистика. Статистика інвестицій в Україну. Її прочитали по діагоналі. І кажуть, що Росія найбільший інвестор в Україні. І це на тлі зливу патріотів і Медведчука в телевізорі. Суцільна зрада", - пише у своєму блозі інвестиційний банкір і блогер Сергій Фурса, передають Патріоти України, і продовжує:
"А що насправді? А насправді все з точністю до навпаки. Так, є статистика прямих іноземних інвестицій в Україну. Прямо скажемо, там мало інвестицій. Дуже мало. Не квапляться інвестори до нас. Але це не новина. Вони як в 2011 році втекли, так і не квапляться. А зараз, на тлі того, що відбувається в світі, криз у Туреччині та Аргентині, і поготів не поспішають. Це погано. Бо інвестиції - це єдиний шлях до економічного зростання. І нам дуже треба переконати іноземних інвесторів щоб вони прийшли. Але зараз про інше.
За тією ж статистикою, на папері, найбільшим інвестором в українську економіку є Росія. Частка Росії в прямих інвестиціях в Україну за підсумками 1-го півріччя - висока. У державу за статистикою надійшло $1,3 млрд. З них - $436 млн з Росії. Здавалося б, натуральна зрада. Якщо тільки не спробувати зрозуміти, що ж це за інвестиції. І тоді вийде швидше справжнісінька перемога.
Що це за гроші - це докапіталізація російських банків. Звучить теж зрадливо. Як так, російські банки не дивлячись на протести патріотів, збільшують капітал в Україні. Просто таки експансія. Але що насправді? А насправді це не інвестиції, це скоріше схоже на виплату за заручників. Що відбувається з російськими банками? Україна фактично взяла їх в заручники. Банки під санкціями. І виводити гроші з України вони не можуть. Продати свої фінансові установи у них теж не виходить. Закрити їх просто так - не можна. Банкрутство - погана ідея, коли ти великий системний банк, представлений в різних країнах світу. У підсумку, російські банки змушені підтримувати свої дочірні в Україні, вибравши стратегію їхнього поступового вмирання. Іншого виходу їм не залишили.
В українських дочок російських державних банків є кредити перед материнськими банками. Так зазвичай роблять. Материнський банк дає дешевий кредит своєму дочірньому банку, а той вже кредитує бізнес. Але ми пам'ятаємо, що є санкції. Тому повернути ці кредити своїм материнським банкам дочірні банки в Україні просто не можуть. Що вони роблять з цими кредитами? Переводять їх в капітал. Транзакція чисто на папері. Одна частина пасиву балансу банку, кредитна заборгованість, просто переходив в інший рядок - капітал. Але що в підсумку? У підсумку ця транзакція проходить як пряма інвестиція. І бабах, у вас уже російські банки - найбільші інвестори в економіку України.
Чи зі своєї волі вони це роблять? Ні. Чи є це експансією в Україну - точно ні. Вони б втекли з радістю. Але не можуть. Чи підвищує це залежність України від російських грошей? Взагалі ні. Це все наслідки активної експансії російських грошей в 2010-2013 роках, коли російські банки під керівництвом Кремля кредитували в Україні все, що рухається. Тепер уже не кредитують. І кредити їм теж, прямо скажемо, не дуже повертають. Але шлейф тієї експансії ще іноді відбивається у статистиці.
От і все. Ніякої зради. І ніякої особливої перемоги. Просто злегка приємно, що можна додати багато головного болю російським державним банкам. І більше нічого немає в цій статистиці. І дає вона нам їжу для роздумів тільки в контексті того, що мільярд доларів іноземних інвестицій для такої країни як Україна - це дуже мало. Але це вже зовсім інша історія."
Провідна або поминальна неділя, проводи, провідки, гробки, опроводи, радониця, дарна неділя, радниця, Томина неділя – все це назви однієї і тої ж традиції – згадувати душі померлих в першій після Великодня недільний день. Провідна неділя 2025 року у хр...
Після Великодня почалася Світла седмиця. Кожен день цього тижня має свої традиції. Цьогоріч 23 квітня східні та західні християни разом відзначають Світлу середу. Про традиції третього дня Світлої седмиці переказують Патріоти України. Далі - мовою ориг...