22 січня 1918 року Українську Народну Республіку проголосили незалежною державою.
УНР пройшла три основних етапи – Центральна Рада на чолі з Михайлом Грушевським, Гетьманат Павла Скоропадського і Директорія під управлінням спочатку Володимира Винниченка, а потім Симона Петлюри, передають Патріоти України.
Як зазначають деякі історики, Українська революція 1917–1921 років зазнала поразки не тому, що громадяни не були готові захищати її, а тому, що змушені були протистояти масштабній агресії одночасно на декількох фронтах. Подіям, які розгорталися століття тому, присвячена експозиція відкритого в 2009 році «Музею Української Народної Республіки». Він розташований у Києві в історичній будівлі Української Центральної Ради. Серед головних експонатів – Тризуб, Державний герб Української Народної Республіки і оригінал IV Універсалу Центральної Ради, на основі якого була проголошена повна державна незалежність УНР.
Однак ніяких конкретних кроків у цьому напрямку зроблено не було. Тільки в 2016 році на сайті Верховної Ради розмістили текст IV Універсалу. Таким чином, один із найважливіших нормативно-правових актів часів УНР, як зазначають у Києві, став частиною законодавства сучасної Української держави.
Навесні 2015 року Верховна Рада ухвалила закон «Про правовий статус і вшанування пам’яті борців за незалежність України в XX столітті», згідно з яким, зокрема, борцями за незалежність визнаються і представники УНР.
На початку 2018 року представники правих партій – «Свободи» і «Національного корпусу» – зареєстрували в парламенті проект закону про визнання України правонаступницею УНР. «Ми вважаємо, що Українська Народна Республіка, проголошена 100 років тому, була окупована більшовицькою Росією. 24 серпня 1991 року Україна відновила свою незалежність, звільнилася від окупації», – заявив депутат Верховної Вади від партії «Свобода» Андрій Іллєнко.
Цю тему порушив у розмові з істориком Олександром Зінченком політичний оглядач Радіо Свобода Віталій Портников.
Віталій Портников: Цей столітній ювілей не став важливою подією для самої України. Мені здалося, що у самої нинішньої української держави немає відчуття спадкоємності від Української Народної Республіки.
Олександр Зінченко: Для мене теж це залишається питанням. Незважаючи на певні зусилля з організації, наприклад, якихось урочистостей, пов’язаних зі сторіччям проголошення УНР Четвертим Універсалом Центральної Ради, вони закінчилися вельми плачевно. Ідея була дуже гарна – провести це там, де, власне, була проголошена Українська Народна Республіка, тобто в будівлі Української Центральної Ради – у Будинку вчителя. Нинішня позиція виглядає дуже дивно: на цю пропозицію не відгукнулися ні президент, ні депутати.
Віталій Портников: Можливо, це пов’язане з тим, що в суспільстві цю історію досі ще не дуже добре розуміють? Радянський дискурс історії, можливо, став антирадянським, але він досі залишається таким, що переважає в головах людей, які отримували шкільну та університетську освіту абсолютно в інших умовах.
Олександр Зінченко: Величезна кількість фактів, які пов’язані з цим періодом, просто не осіли в свідомості людей. Дійсно, суспільство мало поінформоване.
Віталій Портников: У плані історичної науки Росія здобула реальну перемогу. Російській історичній школі вдалося переконати жителів українських земель у тому, що ніякої держави у них ніколи не було, що навіть після 1917 року спроби відокремлення – це були такі собі спроби сецесії. Те, що для України державність є якимось поривом, ніхто в Росії не сприймає.
Олександр Зінченко: Мені якраз так не здається. Ті соціологічні дослідження, які стосуються історії цього періоду, якраз і показують, що цей історичний простір потихеньку відвойовується. Зрештою, в 2015 році більшість українців вже не читали радянських шкільних підручників. Із кожним роком стає дедалі менше носіїв віртуальної радянської реальності. Тому, я б не сказав, що Росія тут перемогла: Путін, скоріше, програв.
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.
14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...
Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...