"В УПЦ (МП) є серйозні настрої, спрямовані на відрив від Москви", - релігієзнавець

Новим предстоятелем об'єднаної Української православної церкви, найімовірніше, оберуть одного із тих ієрархів, які зараз керують своїми єпархіями чи церквами в Україні.

Віктор ЄленськийЦе, скоріш за все, буде та людина, що зможе повести за собою саме в цей момент. Про це Радіо Свобода сказав релігієзнавець, народний депутат Віктор Єленський, передають Патріоти України.

– Пане Єленський, ми почули і рішення Синоду Вселенського патріархату, і виступ президента України, і виступ Київського патріарха Філарета. Як ви можете оцінити все, що сталося, і що буде далі?

– Я вважаю, що здійснений дуже важливий крок на шляху до автокефалії православної церкви в Україні, і, по суті, тут дійсно можна казати, що справа автокефалії вийшла на фінішну пряму. Тобто йдеться вже про справи, які мають полагодити в Україні наші ієрархи, і вони можуть тоді звернутися вже за томосом до Вселенського патріарха.

– Наскільки простою буде ця фінішна пряма, аби таки добігти чи дійти до фінішу? Патріарх Філарет сказав у виступі, що вони ще не знають дати призначення собору і того, як довго це може тривати.

– Я сподіваюсь на церковну свідомість наших ієрархів і на їхню, якщо хочете, громадянську позицію. Вони знають, наскільки великим є запит на церковну незалежність в Україні, наскільки великим є запит на церковну єдність у нашій крані, і тому думаю, що вони постійно мали б на це зоглядатися. Я хочу також подякувати – якщо так можна сказати – за мужність тим ієрархам, тим священикам, клірикам, мирянам, які вірили впродовж чверті, по суті, століття, що правда на їхньому боці, що Дух Святий не тільки дихає там, де Московський патріархат, а що він є в їхніх таїнствах, що він присутній у їхніх храмах, що Христос присутній серед них. Це дуже важливо.

– Пане Єленський, скажіть, будь ласка, наскільки, як кажуть в українців: «Де два українці – там три гетьмани», – як буде обиратися глава, предстоятель нової церкви? Може бути така… поки той дим піде чи не піде – можливо, в Україні цього не буде?

– Його будуть обирати ті архієреї, які звернулися до Вселенського патріарха з проханням про томос. Із іншого боку, вони можуть запросити і інших ієрархів, які до них приєднаються, наприклад, з Української православної церкви (Московського патріархату). І разом, я думаю, вони випрацюють процедуру обрання і оберуть найбільш гідного серед них або того, який є найбільш відповідний моментові. Тому що у церкві інколи вибирають не найглибшого богослова і не наймудрішого діяча, і навіть не найкращого адміністратора, а ієрарха, який найбільше підходить для церкви в цей момент, який може повести цей корабель саме в цей, а не в який інший відтинок історії.

– Якщо звертатися до вас не як до релігієзнавця, а як до політика – то це може бути… хто, прогнозуючи? Це може бути хтось із тих, хто нині проживає в Україні, хто нині є предстоятелем церкви, чи це може бути з тих, хто приїздив, із посланців патріарха Константинопольського Варфоломія?

– Найімовірніше, це буде один із тих ієрархів, які зараз керують своїми єпархіями чи церквами в Україні. УПЦ КП – неодноразово спікери її говорили про те, що вони не бачать предстоятелем, принаймні кандидатом в предстоятелі, когось іншого, ніж нинішнього предстоятеля УПЦ КП. І я не чув, щоб хтось із інших ієрархів висував свою кандидатуру чи говорив. Це нічого, звичайно, не означає, тому що в церкві не ведуть передвиборчі кампанії, але те, що ніхто з них не заявляв, або його прихильники не заявляли, про такі амбіції, – це, очевидно, говорить на користь нинішнього предстоятеля УПЦ КП.

– Як ви думаєте, скільки парафій, митрополій, хто може від Московського патріархату долучитися до цієї автокефалії?

– Я знаю, що в УПЦ (МП) є серйозні настрої, спрямовані на відрив від Москви. Але це не значить, що ми будемо з вами свідками такого карколомного обвального переходу. Тому що є чимало міжособистісних суперечностей, є проблеми такі, які зі світського погляду не дуже помітні, а можливо, і дуже помітні. Наприклад: є чимало архієреїв, які мають один і той самий титул. Розумієте? Тобто такого не може бути у православній еклезіології. Тобто вони повинні ділити свої єпархії і міняти свої титули. Є багато таких проблем внутрішньоцерковних, до яких держава не має стосунку і не може мати стосунку, які церква має вирішити самостійно.

– Самостійно і мирним, очевидно, способом. Як ви прогнозуєте – чи можуть бути маніфестації, церковні ходи?

– Одним із пунктів нинішнього рішення є заклик до мирного розв’язання всіх проблем, які існують у православній церкві. Це, звичайно, ніяким чином не входить у плани Московської патріархії. Там день і ніч говорять про зіткнення, про кров і так далі, і тому подібне. Таким чином вони малюють сценарій своїх майбутніх дій. Ми знаємо, що вони дуже талановиті у справі розпалювання міжетнічних, міжнаціональних і міжцерковних суперечностей, і знаємо, що про це знають наші правоохоронні органи.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

День Віри, Надії, Любові та Софії: Народні прикмети 17 вересня

неділя, 17 вересень 2023, 8:18

За новоюліанським календарем християни східного обряду України вперше святкують день ангела жінки на ім'я Віра, Любов, Надія і Софія. Ще минулого року цей день припадав на 30 вересня. Також в честь цього дня іменинницям обов'язково потрібно сходити в ц...

Хіти тижня. День Віри, Надії, Любові та Софії: Народні прикмети

субота, 16 вересень 2023, 6:41

17 вересня за новоюліанським календарем (до 1923 року - 30 вересня) українці святкують день ангела Віри, Любові, Надії і Софії. Також в честь цього дня іменинницям обов'язково потрібно сходити в церкву, і попросити у ікони трьох великомучениць здоров'я...