Все заради європейських "плюшок": Через безвіз в Україні зростає кількість фіктивних шлюбів з іноземцями

Журналісти з'ясували, якими шляхами іноземці зазвичай отримують посвідку на проживання або громадянство в Україні і чи готові вони, наприклад, укласти фіктивний шлюб заради бажаного документа.

Оскільки довгоочікуваний безвіз став реальністю, Україна ще більше наблизилася до Європи і, по ідеї, набула особливої привабливості як країна проживання - з точки зору громадян країн третього світу чи, наприклад, тих громадян Росії, які не в захваті від путінської політики і міркують про еміграцію, повідомляють Патріоти України з посиланням на "Обозреватель".

Журналісти з'ясували, якими шляхами іноземці зазвичай отримують посвідку на проживання або громадянство в Україні і чи готові вони, наприклад, укласти фіктивний шлюб заради бажаного документа.

Як іноземці отримують посвідку на проживання?

Посвідка на проживання в Україні може бути тимчасовою (її потрібно оновлювати в більшості випадків раз на рік, за відповідних підстав) або постійною. Тимчасову посвідка на проживання можна отримати, якщо людина:

  • навчається в українському вузі;
  • офіційно працевлаштована в Україні;
  • бажає вести освітню/наукову/релігійну діяльність в Україні (мова про видатних представників цих сфер діяльності);
  • працює в представництві закордонних ЗМІ;
  • уклала шлюб з громадянином України.

Посвідка на постійне проживання дає ті ж права, що у громадян, за винятком права на голос (участь у виборах) і деяких інших прав (наприклад, безкоштовне навчання у вузі). Список підстав для отримання постійної посвідки на проживання досить довгий; там, зокрема, йдеться про такі високі матерії, як інвестиції в економіку України, вклад в її науку і культуру; крім усього іншого, можуть розраховувати на цей документ близькі родичі громадян України, в тому числі і чоловік/дружина.

В останні роки збільшився потік емігрантів з Росії - перш за все, з числа тих горезвісних "14%", які не підтримують війну c Україною і взагалі Путіна. Вони намагаються знайти різні шляхи отримання посвідки на проживання.

"В останні пару років ми спостерігаємо збільшення кількості громадян РФ, які звертаються за отриманням дозволів на тимчасове або постійне проживання в Україні. Одні росіяни шукають родинні зв'язки, інші переводять бізнес в Україну, є і такі, які отримують посвідку на проживання "про всяк випадок" шляхом реєстрації компанії і отримання дозволу на роботу", - повідомила Катерина Коваль, начальник відділу корпоративного та міграційного права юридичної компанії "Юстікон".

За словами Катерини, найпростіший спосіб легалізації в Україні - це отримання тимчасової посвідки на проживання по роботі в своїй же компанії: іноземець відкриває компанію, отримує для себе дозвіл на роботу, наприклад, на посаду директора, і на цій підставі оформляє посвідку на проживання. Але за такою процедурою можна отримати тільки тимчасову посвідку на проживання, яку потрібно оновлювати щороку.

"В Україні, як і в будь-який більш-менш цікавій для проживання країні, також поширений такий варіант законної легалізації, як укладання шлюбу з українкою/українцем. Хтось знаходить свою любов, а хтось йде шляхом фіктивного шлюбу. Шлюб з гр-ном України дає можливість отримати не тільки тимчасову посвідку на проживання, але й постійну (через 2 роки), а потім одночасно громадянство України ", - додала Катерина Коваль.

Хорошу справу шлюбом не назвуть?

Щорічно близько 10 тисяч українок пов'язують своє життя з громадянами іншої країни. За статистикою "Укрдержреєстру", в 2016 році майже кожен десятий шлюб в Києві було укладено з іноземним громадянином, найчастіше - з жителями країн Європи і Азії, а також Росії. Щоправда, за цими даними, не прослідкуєш, яка кількість пар їде потім з України в іншу країну, і вже тим більше неможливо встановити, яка частина цих шлюбів є фіктивними.

В інтернеті безліч оголошень з пропозицією укласти фіктивний шлюб з громадянкою або громадянином України для отримання посвідки на проживання. У цих оголошеннях вказують і ціну: 1,5-5 тис. доларів. Однак чи можна вважати, що це реальна ціна, яку дійсно хтось готовий платити?

В ході міні-опитування, проведеного в Facebook, вдалося розшукати двох осіб, які побічно підтвердили, що уклали фіктивний шлюб з громадянами України заради отримання посвідки на проживання. У першому випадку це був виходець з Пакистану, який живе в Україні вже близько 10 років. Він знайшов в інтернеті фірму, яка пропонувала допомогу в укладанні фіктивного шлюбу, оплатив послуги (в розмірі декількох тисяч доларів) і знайшов дружину-українку.

У другому випадку це громадянка Росії (назвемо її Наталією), яка вела правозахисну громадську діяльність в своєму рідному місті і почала отримувати погрози від влади, тому вирішила емігрувати в Україну.

Дівчина розповіла, що знайшла майбутнього чоловіка через знайомих, причому абсолютно безкоштовно - це був просто хороший хлопець, який хотів допомогти росіянці одних з ним політичних поглядів. З її точки зору, в інтернеті повно "божевільних", які заламують шалену ціну за фіктивний шлюб з громадянином/громадянкою України, але ці люди навряд чи знаходять "клієнтів" серед росіян. І є "хороші люди", готові допомогти безкоштовно.

"Це можуть бути звичайні громадяни України (думаю, що в інших державах теж є такі), яким "не в падло" допомогти людині. Хтось робить це за умовну суму га місяць/рік, або разово 200$ - це максимальна ціна; хтось розуміє, що людина просто не в змозі виплатити жодних сум і допомагають безкоштовно. З моїм чоловіком мене познайомили знайомі. За що я їм дуже вдячна. Зараз у мене чудові стосунки з чоловіком і просто чудові зі свекрухою", - поділилася Наталя.

До речі, вона абсолютно марно намагалася "зашифруватися" в бесіді з "Обозревателем": законом України не передбачена відповідальність за укладення фіктивного шлюбу.

Що дає фіктивний шлюб?

Через два роки після весілля іноземець, який уклав шлюб з громадянином(-кою) України, отримує постійну посвідку на проживання. Відразу після цього він може претендувати на отримання громадянства - на відміну від інших, кому з постійною посвідкою на проживання ще потрібно прожити п'ять років, перш ніж подавати на громадянство.

Потрібно враховувати, що європейські "плюшки" - тільки для громадян України, тому на підставі тимчасової або навіть постійної посвідки на проживання нікого в Шенгенську зону без візи не впустять.

"Безвізовий режим надано тільки громадянам України, це домовленість суто між країнами Шенгенської угоди та України. Будь-яких переваг у порядку перетину кордону для іноземців, які законно тимчасово або постійно проживають в Україні, немає. Такі іноземці можуть в'їжджати в країни Шенгенської угоди за правилами, встановленими для країни свого громадянства (щодо візового або безвізового режиму)", - пояснила Катерина Коваль.

Однак через два роки, отримавши дозвіл на проживання, а потім і громадянство - якщо все пройде гладко з юридичної точки зору - новий українець отримає вільний доступ, в тому числі, і в Європу. Важливий нюанс: постійне проживання на території України не потрібне, отримати постійну посвідку на проживання і громадянство можна, навіть якщо подружжя живе в іншій країні.

Опублікував: Олег Устименко
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

7 грудня - День святої Катерини: Традиції і прикмети свята

середа, 7 грудень 2022, 8:57

Цей день ще називають Святом жіночої долі. День святої великомучениці Катерини щорічно відзначають 7 грудня: прислухаються до прикмет, дотримуються традицій та ворожать на свою долю, передають Патріоти України. Водночас, це давнє слов’янське свято долі...

"Пилип не до всіх прилип": У християн східного обряду починається Різдв'яний піст. Що треба знати про Пилипівку

понеділок, 28 листопад 2022, 9:09

Заговини до посту завжди починається на Пилипов день (27 листопада), звідси бере початок народна назва цієї церковної аскези. 28 листопада, для православних вірян починається Різдвяний піст, котрий встановлено на честь святкування Різдва Христового, на...