У Любліні керівники держав також відвідали штаб-квартиру литовсько-польсько-української бригади. Про співпрацю трьох держав розповіла екс-міністр оборони Литви Раса Юкнявічене, передають Патріоти України з посиланням на Радіо Свобода.
–Пані Юкнявічене, ви були ініціатором створення українсько-польсько-литовської бригади. Хай це не дуже велика бригада, але, поза тим, це дуже важливий символ нашої тристоронньої співпраці. На вашу думку, як може ця тристороння співпраця розвиватися саме у сфері безпеки, політичних і воєнних проектів, коли йдеться про дві держави – Польщу і Литву, які є членами НАТО, ЄС, і державу, яка перебуває ніби за межами ЄС і НАТО – це Україна?
- У 2008 році народилася ця ідея (про створення українсько-польсько-литовської бригади – ред.). Ми з тодішнім міністром оборони Польщі почали працювати над цим. Спочатку була ідея, щоб і Латвія та Естонія були разом із нами, але вони сказали, що, можливо, для них це не настільки цікаво. На жаль, коли в Україні обрали Януковича президентом, все зупинилося – у вас не було пріоритетом вступ чи співпраця з НАТО. Після Майдану все просувається вперед.
Важливий і оборонний аспект, які батальйони всередині цієї бригади, яка потуга. Але найголовніше – це те, що дві держави НАТО і держава, яка прагне увійти до НАТО, разом. Ваші військові навчаються стандартів НАТО. До нашого вступу в НАТО у 2004 році у нас був батальйон польсько-литовський. Нам тоді було дуже важливо, щоб був прямий ланцюг із державою, яка вже є членом НАТО.
Я вважаю, що і історію треба поважати і пам’ятати, коли тривалий час ми були разом і оборонялися від Сходу разом, і зараз завдання схожі. Зараз нам необхідно, знаючи історію, спробувати дивитися у майбутнє. Поляки, українці і литовці є дуже важливим кордоном або ж об’єднанням, яке може допомогти і Європі бути вільною. Зараз Україна обороняє і нас – і Литву, і Польщу, і всю Європу! Так що це геополітично важливий проект. Я думаю, що у нас вийде допомогти і Україні, і всім бути разом. Вірю, що я ще дочекаюся у своєму житті, коли Україна буде і в ЄС, і в НАТО.
Якщо ще кілька років тому люди теоретично відчували наше членство в НАТО, то наразі я не чую, щоб якийсь політик сумнівався в НАТО. Я думаю, що всі зрозуміли дуже реально, що таке НАТО. У Литві, Латвії, Польщі, Естонії зараз є натівські батальйони, які разом із нашими військовими планують нашу оборону.
Найголовніше з того, що сталося 5 років тому, – що всі стали на ноги і стали реально дивитися на загрози. Україна нам дуже допомогла. 10 тисяч, навіть 13 тисяч жертв, які ви втратили – ці жертви якраз допомогли і нам, і державам НАТО зрозуміти, що ми маємо навколо нас. Я маю на увазі агресивну Росію. Якби не Майдан 5 років тому, я переконана, щоб перевірити НАТО, Путін міг би цей бліцкриг зробити в Балтійських державах. Не знаю, як все тоді закінчилося б, бо тоді точно союз НАТО не був готовий до таких бліцкригів десь, наприклад, на півночі Естонії.
14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...
Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...