Червень 2014 року. Бойовики угруповання «ЛНР» Ципкалов і Плотницкий ведуть переговори про літаки з українськими десантниками. Ті летять обороняти Луганський аеропорт. Аудіозапис оприлюднила СБУ.
«Ну, всі – Дмитренко взагалі хлопчисько. Артем Скалозуб – метр дев’яносто з чимось мав зросту. Всі хлопці як на підбір були», – каже батько загиблого десантника Павла Ніконова Сергій Ніконов.
Чоловік може розповісти історію кожного загиблого в збитому ІЛ-76 бійця 25-ї дніпропетровської бригади.
За три роки судів над прямими і непрямими винними у катастрофі родичі вбитих десантників практично зріднилися. Майже всі загиблі – добровольці.
«У той день він увечері зателефонував, сказав, що ніби на Луганськ їх перекидають. Це була наша остання розмова з ним», – згадує Сергій Ніконов.
Генпрокуратура порушила проти ватажка бойовиків угруповання «ЛНР» Плотницького кримінальну справу – за той самий збитий ІЛ-76. Але суд не відбувся вдруге поспіль: «Колегія суддів приходить до висновку про неможливість брати участь у розгляді цієї справи та прийнятті рішення про самовідвід», – так заяву зробили судді.
Представники родичів загиблих десантників рішенням суддів Бабушкінського районного суду в Дніпрі обурені.
«Військових судити можна. Навіть генерала Назарова можна судити, так? А коли дійшла справа до сепаратистів, вони чомусь взяли самовідвід», – обурюється адвокат потерпілих Віталій Погосян.
Але судді виправдовують своє рішення технічними проблемами.
«При призначенні справи системою документообігу було допущено цілий ряд помилок. В цьому випадку судді зобов’язані зробити самовідвід. Чому? Тому що якби вони цього не зробили, то яким би не було ухвалене ними рішення, воно підлягає скасуванню», – пояснив спікер-суддя Бабушкінського районного суду міста Дніпра Юрій Селіщенко.
Та батьки загиблих десантників рішення суддів по-людськи не розуміють.
«Це до такої міри прикро – покласти таких бійців, які були в 2014 році хоч якось навчені. І просто відпустити під ракети. І взагалі, Плотницького не судити!», – обурюється батько загиблого десантника.
Чому ж українська Феміда не може засудити бойовиків навіть заочно?
Юрист із Луганська Ігор Чудовський сам постраждав від рук угруповання «ЛНР» – за проукраїнську позицію його викрали бойовики і фактично розстріляли в упор. Але адвокат вижив. І зараз стверджує: заочно судити проросійських бойовиків – юридично неправильно.
«Заочне засудження – норма нова, вона була введена зміною в Кримінальний процесуальний кодекс в березні 2017 року. Практики ніякої, вона буде напрацьовуватиметься. І ставлення Європейського суду з прав людини неоднозначне до такої практики», – пояснює Чудовський.
Юрист стверджує: така норма суперечить Конвенції з прав людини. І судді просто бояться брати участь в таких кримінальних справах.
«Не можна заочно судити особу, яка перебуває на території України», – зауважує адвокат.
Тим часом Генпрокуратура України проводить слідство щодо цілої низки одіозних бойовиків – в українські суди передадуть справи проти Захарченка, Гіркіна, Пушиліна та інших.
Після оголошення вироку представників угруповань «ЛНР» та «ДНР» оголосять в розшук. Шансів, що гучні заочні, але з юридичної точки зору неоднозначні, справи доведуть до кінця, небагато.
І все ж родичі загиблих десантників збираються боротися за справедливість.
«Нехай вони не думають – ні судді, ні президент – ніхто, що це просто так зійде самопливом. Поки ми живі, цього ми зробити не дамо. Ми будемо постійно битися за цих хлопців», – наголосив Сергій Ніконов.
Повний випуск передачі "Донбас.Реалії":
14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...
Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...