З'їздило Х*йло до Гельсінкі: "Кримська декларація" США поставила Путіна нарівні зі Сталіним", - історик

МЗС РФ зневажливо поставилося до заяви Державного департаменту США про анексію Криму, але схожий документ від 1940 року – "Декларація Веллеса" про захоплення СРСР Естонії, Латвії і Литви – впливав на зовнішню політику США десятки років.

"Кримська декларація" американського держсекретаря Майка Помпео визначить зовнішню політику США на довгі роки. Про це у своєму блозі написав український історик Андрій Плахонін, передають Патріоти України.

Він зазначив, що міністерство закордонних справ РФ зневажливо поставилося до заяви, але "одна важлива деталь" свідчить про її надзвичайну важливість. Держдеп у своєму комюніке послався на "Декларацію Веллеса". Плахонін нагадав, що цей документ США опублікували 23 липня 1940 року у відповідь на "захоплення Радянським Союзом Естонії, Латвії і Литви". "Виконувач обов'язків держсекретаря США Самнер Веллес підписав коротку декларацію, у якій говорилося про невизнання анексії. У момент публікації цієї декларації, у світлі підготовки [керівником СРСР Йосипом] Сталіним набагато глобальніших правок до атласу світу, вона здалася Москві нікчемною", – розповів історик.

За його словами, пізніше радянська влада неодноразово вимагала скасувати або відредагувати текст декларації. "Минули десятиліття. Змінювалися президенти та генеральні секретарі. [Президент США Річард] Ніксон міг дарувати [генсеку КПРС] Леоніду Брежнєву автомобілі і шуби, але фундаментальний принцип "Декларації Веллеса" залишався незмінним: "Ex injuria jus non oritur" – "Злочин не може бути джерелом права", – підкреслив Плахонін.

Він пояснив, що цей підхід тепер буде протистояти "базовим принципам зовнішньої політики Росії: "Ex factis jus oritur" – "Факти породжують закон". "Цілих півстоліття факт анексії СРСР Балтії здавався безповоротним і безсумнівним, і все ж у 1990–1991 роках Естонія Латвія і Литва повернули свою незалежність. А сьогодні їхній суверенітет захищає вже не "Декларація Веллеса", а членство в НАТО.

Послідовне дотримання фундаментальних принципів рано чи пізно все одно переможе грубу силу. Напевно, саме це своїм посланням у першу чергу хотів сказати Помпео [президентові РФ Володимиру] Путіну", – припустив історик.

Плахонін уточнив, що документ "поставив Путіна врівень зі Сталіним, але зовсім не в тому сенсі, як це бачиться самому президенту РФ". Водночас США нібито дали зрозуміти, що, "хоч би скільки зустрічей в Гельсінкі і навіть у Білому домі не відбувалося, як би не складалися американсько-російські відносини надалі, хто б не прийшов у США на місце [президента США Дональда] Трампа, і навіть на місце Путіна в Кремлі, США ніколи не змиряться зі скоєним Росією злочином". "Навіть через півстоліття Росії все ж доведеться повернути Крим", – запевнив Плахонін.

Опублікував: Олег Устименко
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

Один з найважливіших для християн днів року. Благовіщення Пресвятої Богородиці: Історія і заборони свята

понеділок, 25 березень 2024, 6:15

25 березня за новим стилем (7 квітня - за старим) - Благовіщення Пресвятої Богородиці, яке належить до числа дванадесятих свят, тобто, найбільш значущих у житті Ісуса Христа і Богородиці. За Біблією, саме в цей день Архангел Гавриїл повідомив Діві Марі...

День Віри, Надії, Любові та Софії: Народні прикмети 17 вересня

неділя, 17 вересень 2023, 8:18

За новоюліанським календарем християни східного обряду України вперше святкують день ангела жінки на ім'я Віра, Любов, Надія і Софія. Ще минулого року цей день припадав на 30 вересня. Також в честь цього дня іменинницям обов'язково потрібно сходити в ц...