13 грудня - День Андрія Первозванного: Історія, традиції і прикмети свята

День пам'яті апостола Андрія Первозванного - це не тільки церковне свято, у народі воно називається Калита.

13 грудня християни східного обряду відзначають День пам'яті апостола Андрія Первозванного, передають Патріоти України.

День пам'яті апостола Андрія Первозванного - це не тільки церковне свято, у народі воно називається Калита. У цей день молодь влаштовує гуляння, крім того, незаміжні дівчата в ніч на 13-е число ворожать на судженого.

Відомо, що апостол Андрій Первозванний – покровитель професій, пов'язаних з морем.
Історія свята
Християнська легенда свідчить, що святий Андрій названий Первозванним, тому що був покликаний першим з 12 апостолів та учнів Ісуса Христа. Він був свідком служінь спасителя, його розп'яття та воскресіння з мертвих.
За переказами, апостол Андрій проповідував у Криму, потім по Дніпру дійшов до місця, де згодом виник Київ. "На горах цих засяє благодать Божа: велике місто буде тут", - сказав апостол учням.
Він був розп'ятий у грецькому місті Патри (Патрас) на хресті, що мав X-подібну форму. Згодом цей хрест отримав назву Андріївський.
Хоча Андрій Первозванний – християнський святий, однак народні традиції, звичаї та обряди в цей день мають дохристиянський характер, наприклад, ворожіння на долю.
Традиції
Згідно з українською традицією, на Андрія Первозванного дівчата та жінки ворожать. Також молодь збирається разом, щоб виконати обряд "кусання Калити" - хлопці повинні, не засміявшись, верхи на кочерзі підстрибнути й відкусити шматок калити. Тим, кому це вдається - доля обіцяє щасливе одруження, а хто був не дуже вправним - йшов від калити з вимазаним сажею обличчям.
Варто зазначити, що церква забороняє такі розваги. По-перше, свято припадає на Різдвяний піст, по-друге, ворожіння вважаються гріхом.
Тому церква рекомендує на Андрія піти в храм на службу й помолитися, у незаміжніх жінок є шанс у цей день вимолити собі щасливе сімейне життя.
Прикмети
За Днем Андрія Первозванного, як і багатьма іншими святами, намагалися передбачувати погоду.
Якщо в цей день іде сніг - зима буде довгою та морозною.
Якщо сніг випав до 13 грудня - зима буде теплою та м'якою.
Сонячна погода у цей день обіцяє багатий урожай наступного року.
Що не можна робити
- займатися хатніми роботами;
- шити;
- ткати;
- прясти;
- ворожити – але це – церковна заборона, в народі вважається, що в це свято дівчатам і жінкам можна ворожити на свою долю та судженого;
- влаштовувати гучні гуляння з алкоголем.
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

Провідна неділя 2025 року: Прикмети та традиції, що треба знати про радоницю

неділя, 27 квітень 2025, 0:10

Провідна або поминальна неділя, проводи, провідки, гробки, опроводи, радониця, дарна неділя, радниця, Томина неділя – все це назви однієї і тої ж традиції – згадувати душі померлих в першій після Великодня недільний день. Провідна неділя 2025 року у хр...

Світла середа 2025: Традиції і заборони третього дня після Великодня

середа, 23 квітень 2025, 7:40

Після Великодня почалася Світла седмиця. Кожен день цього тижня має свої традиції. Цьогоріч 23 квітня східні та західні християни разом відзначають Світлу середу. Про традиції третього дня Світлої седмиці переказують Патріоти України. Далі - мовою ориг...