5 січня православні вшановують пам'ять святого Теодула (Феодула) Критського і з ним ще дев'яти мучеників Саторнина, Євпора, Геласія, Євникіана, Зотика, Помпія, Агафопуса, Василіда та Євареста, які постраждали за християнську віру в III столітті під час гонінь при імператорі Декії, передають Патріоти України.
В народі свято відоме під назвою Федул Зимовий і дата має свої особливі традиції та повір'я. Вірили, що 5 січня можна гадати про погоду на майбутнє, а також захистити душу і тіло від підступів нечистого.Також церква вшановує в цей день преподобного Ніфонта, єпископа Кіпрського, якому Бог дарував можливість виганяти бісів, перемагати демонів та бачити результат душ після смерті. Перед тим, як прийняти чернечий постриг, юнак вів грішне і розгульне життя, але посоромився глибоко в своєму серці та щиро розкаявся, присвятивши себе Богові.
Прославившись численними благочестивими справами і суворим постом, вже в старості в Олександрії Ніфонта обрали єпископом.
Преподобний вважався захисником від потойбічних злих сутностей, і в часи Київської Руси-України у святого просили про заступництво в передріздвяні дні, коли, як вірили, нечисть розгулювала землею та полювала за душами грішників, або просто чинила всілякі підступи людям і їх господарству.
Так, в цей день наші пращури мали традицію не тільки прибирати в хатах і починати готувати святкову кутю, але і робили особливі пісні коржі у формі корівок, бичків і конячок, овець і кізок, курок і півнів, які приносили худобі та птиці, загорнувши в рушник - для захисту від пристріту й нечисті.
5 січня вірили, що загадане сьогодні бажання обов'язково збудеться - а для цього цілий день потрібно утриматися від ліні, тяжких думок і рясних гулянь, проте провести час з користю і бути чуйним.
Важлива заборона на Федула Зимового стосувалося роботи з гострими предметами - якщо хтось сьогодні пораниться, то може весь рік провести в хворобах.
Ще одне правило стосувалося жінок - не можна підшивати поділ, інакше життя проживеш менше, ніж тобі відведено.
На свято можна приготувати прості страви, які не вдарять по фігурі. У неділю, 23 червня, цьогоріч відзначатиметься Трійця – 50-й день після Великодня (Воскресіння Христове). Традиційно меню на Паску жирне, у ньому багато м'ясних страв, оскільки до свя...
Провідна або поминальна неділя, проводи, провідки, гробки, опроводи, радониця, дарна неділя, радниця, Томина неділя – все це назви однієї і тої ж традиції – згадувати душі померлих в першій після Великодня недільний день. Провідна неділя 2025 року у хр...