8 листопада - Дмитрів день: Історія, традиції і заборони свята

Цього дня вшановують пам'ять великомученика Димитрія Солунського, який прийняв мученицьку смерть за християнську віру.

8 листопада православні віряни відзначають Дмитрів день. Патріоти України розповідають про свято, а також про головні прикмети, заборони і традиції цього дня.

Хто такий Димитрій Солунський?

Дмитро Солунський, також відомий як Мироточець, – християнський святий-великомученик із грецького міста Солунь (Салоніки), який за віру був проколотий списами.

Відомо, що жив він за часів імператора Діоклетіана. У житії його сказано, що батьки Димитрія спочатку були таємними християнами і після народження сина відразу ж його охрестили в домашній церкві, а потім намагалися виховувати в благочесті та вірі.

Не знаючи про християнську віру Димитрія, римський імператор призначив його проконсулом Фессалонікійської області. Замість того, щоб переслідувати християн, Димитрій на своїй посаді відкрито навчав мешканців міста християнської віри та викорінював ідолопоклонство й поганські звичаї.

Коли про це дізналася влада, святого Димитрія кинули до в'язниці і прохромили списами. Тіло святого римляни кинули на поталу звірам, проте побожні солуньські християни підібрали і поховали його.

Що потрібно робити в цей день

У Дмитрів день з іменинами вітають усіх Дмитрів.

Крім того, цього дня у народі було заведено пити пиво: "У Дмитрів день і горобець під кущем пиво варить".

Також заведено було одягатися тепло – вважалося, що це врятує від злих морозів взимку.

Чого не можна робити в цей день

У Дмитрів день традиційно не дозволялося працювати.

Також у цей день не можна оминати увагою покійних родичів. Причому їх не тільки поминають за святковим столом і замовляють службу в церкві (хоча б просто ставлять свічки у храмі), але ще й залишають на ніч їм воду і новий рушник: щоб спочила душа могла напитися або помитися.

Причому обід цього дня подають увечері, оскільки приходу душ чекають після настання темряви. Від кожної страви відкладають по ложці в окремий посуд, залишаючи його потім під іконою або в іншому "урочистому" місці.

У Димитрів день традиційно не дозволялося працювати

Головні прикмети і забобони на Дмитрів день

Дмитрів день означав закінчення сезону сватання. Напередодні різдвяного посту і подальших свят лише до цього дня дозволялося засилати сватів. У народі казали: "До Дмитра дівка хитра, а після Дмитра не буде такою".

За прикметою, Дмитрів день знаменує прихід зими: мовляв, святий Дмитро закриває землю золотим ключем до приходу святого Юрія (6 травня). Наші пращури казали: "На Дмитра зима на тин лізе".

Якщо цей день видавався сніжним і морозним, то й весни чекали холодної та сніжної: "Коли Димитрій по снігу, то й Великдень – по снігу, а Димитрій по голу, то й Великдень по тому".

Якщо зоря була багряною, то чекали вітряної погоди, а холод означав, що скло на вікнах запотіє.

У деяких країнах на Дмитрів день ворожать на гостях: якщо першим у цей день до оселі зайде людина заможна і добра, то й рік буде прибутковим.

Дмитрій відкрито навчав християнської віри та викорінював ідолопоклонство й поганські звичаї

У народі говорили, що в ніч на Дмитрів день нечисть краде з неба місяць, щоб видоїти його як корову.

Що можна просити у Дмитрів День

У Дмитрів день просять:

– про надання допомоги під час військових дій,

– про зцілення хвороби очей,

– про дарування терпіння і мужності,

– про прозріння сліпих.

Молитва до Святого Дмитра

До Святого Дмитра звертаються з молитвами. Наводимо одну з них:

"Як великого поборника в бідах знайшла тебе Вселенна, стратостотерпче, ти перемагаєш народи, бо, як скинув ти Лієву гординю і на подвиг сміливим учинив ти Нестора, так святий Димитріє, молися Христу Богу дарувати нам велику милість" (Тропар, голос 3).

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

14 вересня - Воздвиження Хреста Господнього: Що категорично не можна робити в цей святковий день

субота, 14 вересень 2024, 0:10

14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...

Різдво Пресвятої Богородиці: Ця сильна молитва, прочитана з чистою душею, допоможе здійснити найзаповітніші бажання

неділя, 8 вересень 2024, 5:00

Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...