Про це розповів політолог і філософ Максим Розумний, коментуючи озвучені недавно ініціативи президента перенести столицю в інше місто України, передають Патріоти України з посиланням на Gazeta.ua.
Столиці, як правило, переносять не в кризові часи, а тоді, коли держава набуває сили, отримує значні ресурси і починає впорядковувати свій простір. Назарбаєв переносив столицю в період розквіту своєї влади. А у нас, коли дуже непевна ситуація політична, коли дуже мало ресурсів у державній скарбниці, переносити столицю не час.
- Називають суму в три мільярди доларів.
Це для початку. Має ще й уся транспортна інфраструктура бути переорієнтована. З іншого боку, це може дати розвиток і робочі місця іншому регіону.
Присутність адміністративних органів влади у великих містах робить життя незручним. Коли ж із міста вилучається адміністративна складова, відразу вивільняється дуже багато простору для вкладення грошей
- Який резони перенесення столиці бачите?
Казахстан відмовився від Алма-Ати в ролі столиці, Бразилія - від Ріо-де-Жанейро, Сполучені Штати - від Нью-Йорка, тому що присутність адміністративних органів влади у великих містах робить життя незручним. Не лише про кортежі мова. Якщо місто економічно розвивається, як той самий Нью-Йорк, публічний простір стає дуже тісний, і його вартість зростає. Коли ж із міста вилучається адміністративна складова, відразу вивільняється дуже багато простору для вкладення грошей. Оці всі залишки різноманітних церемоніалів до певної міри паралізують життя великого міста.
- Де б ви хотіли бачити столицю України?
Поки що її не варто переносити з Києва, тому що столиця є одним з державних символів. У час, коли ще відбувається становлення України, і багато людей досі сумніваються в тому, що український народ має право на свою державність, орієнтація на Київ як на столицю необхідна. Зараз зберігати столичний статус Києва – це значною мірою зберігати незалежність української держави. Тому поки що я б цим не ризикував.
Зараз зберігати столичний статус Києва – це значною мірою зберігати незалежність української держави. Тому поки що я б цим не ризикував
З іншого боку, у 2014 році загроза російського вторгнення була дуже реальною. Київ, який знаходиться з північного сходу в межах одноденного танкового маршу від кордонів, був би в реальній небезпеці. Вигідніше тоді було б столиці розташовуватися десь південніше, щоб мати глибину оборони, – на південній Київщині-північній Черкащині, у тому краю, де колись Богдан Хмельницький столиці тримав.
- Чи західніше?
Якщо столицю відсунути далі на Захід, це може спричинити відокремлення українського сходу. А нам потрібно всі наші землі тримати в хорошій комунікації.
14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...
Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...