Пестициди, які мають найбільше підтверджень своєї канцерогенності:
Такі пестициди як миш'як (arsenic), етилен оксид (ethylene oxide) та ліндан (lindane) мають найбільше наукових підтверджень своєї канцерогенності.
Пестициди, які ймовірно викликають рак:
Шість пестицидів — каптафол (captafol), етилен дібромід (ethylene dibromide), гліфосат (glyphosate), малатион (malathion), діазінон та дихлордифенілтрихлорметилмета́н (diazinon and dichlorophenyltrichloroethane DDT) — класифіковані як пестициди, які ймовірно, викликають рак.
Пестициди, які можливо, викликають рак:
Сім пестицидів — тетрахлорвінфос (tetrachlorvinphos), паратіон (parathion), метолахлор (metolachlor), пендиметалін (pendimethalin), перметрин (permethrin), трифлуралін та 2,4-дихлорфеноксиоцтова кислота(trifluralin and 2,4-dichlorophenoxyacetic acid 2,4-D) — класифіковані як пестициди, які можливо викликають рак, але чітких досліджень, які б це доводили — бракує і потрібне подальше вивчення цих речовин.
Що відомо про інсектицид "Нурал Д"
За попередніми даними, тонна інсектициду "Нурал Д" потрапила до річки Рось, загинула риба та тварини. Наскільки це небезпечно для людей?
За даними прес-служби ДСНС, проводиться моніторинг якості води у місцях водозабору та водосховищах акваторії р. Рось.
За описом інсектициду, він містить дві діючі речовини — хлорпирифос та цеперметрин.
Хлорпірифос:
Як стверджує Національний інформаційний центр з питань пестицидів США, хлорпірифос може бути небезпечним, якщо потрапляє до організму з їжею, при потраплянні на шкіру або в очі та при вдиханні.
Ця речовина впливає на нервову систему тварин та людей. Ознаки отруєння можуть проявитись через декілька хвилин або годин після контакту з речовиною.
Як стверджує інформаційний центр, хлопірифос приймає токсичну форму під час того, як організм намагається його розщепити.
Токсична форма, яка має назву "хлорпірифос оксон" зв'язується з ферментами, які відповідають за сигнали між нервовими клітинами. Коли речовина зв'язується з великою кількістю ферментів, нерви та м'язи не можуть нормально функціонувати.
Дослідження на тваринах не виявили канцерогенності хлорпірифоса. Агенція з охорони довкілля США (EPA) вирішила, що це "доказує неканцерогенність хлорпірифосу для людей".
Важливо знати, що діти більш чутливі до дії пестицидів, ніж дорослі.
Дослідники вивчали кров жінок, які зазнали дії хлорпірифосу, а також кров їхніх дітей. У дітей, які мали хлорпірифос у крові, помічали затримку розвитку, а також проблеми з увагою та гіперактивну поведінку.
Циперметрин:
Ще одна діюча речовина "Нурал Д". Як і хлорпірифос, циперметрин впливає на нервову систему. За даними інформаційного центру з питань пестицидів, люди, які працювали з цією речовиною зазнавали таких симптомів як:
- опіки;
- свербіж;
- запаморочення;
- шум у вухах.
EPA класифікує циперметрин як можливий канцероген для людини. Дослідження, які проводились на тваринах, мають обмеження, отож важко зробити остаточні висновки щодо того, викликають вони рак чи ні.
Як діяти при отруєнні пестицидами
Департамент здоров'я Австралії радить наступне:
1. Зрозумійте, як саме пестицид потрапив до організму.
Якщо людина вдихнула речовину — її варто вивести на свіже повітря. При потраплянні в очі — промийте їх проточною водою протягом 15 хвилин. За браком проточної води, наберіть воду в місткість та зробіть "ванну" для очей. Воду тоді потрібно часто змінювати. Якщо речовина потрапила на шкіру, зніміть одяг, що контактував з пестицидом, та промийте ретельно шкіру водою з милом.
2. Якщо людина не дихає, починайте серцево-легеневу реанімацію.
3. Обов'язково запам'ятайте назву пестициду!
Якщо на пакуванні прописано як надавати першу допомогу у разі отруєння, скористайтесь цими порадами та покажіть інструкцію лікарю.
4. Якщо людина проковтнула пестицид — промийте рот водою.
Але лише якщо людина у свідомості!
5. Терміново доставте людину до лікарні.
6. Тримайте людину в теплі та комфорті.