Дослідження зносу зубів 106 осіб, похованих на ділянці Кастельон-Альто в Іспанії показало, що жінки використовували свої зуби в якості інструментів для виготовлення ниток. Цікаво, що такий знос зубів зустрічається тільки у жіночих скелетів, підкреслили археологи з Каталонського інституту палеоекології, передають Патріоти України з посиланням на іноземні ЗМІ.
Між 2200 і 1550 роками до нашої ери культура Ель-Аргар розвивалася на південному сході Піренейського півострова. Відомо, що це було складне суспільство, яке практикувало соціальну диференціацію на основі статі, віку і спеціалізації в таких завданнях, як ремісниче виробництво, тобто робота з керамікою, тканинами і металами.
Зокрема, новий аналіз зносу зубів останків 106 осіб, похованих на археологічному ділянці Кастельон-Альто в Гранаді, Іспанія, показав, що ще в бронзову добу (1900−1600 роки до нашої ери) жінки використовували передні зуби для виконання певних завдань, пов’язаних з виготовленням ниток і шнурів.
Ознаки зносу включали щербини, сколи емалі, міжзубні борозенки, що виникли в результаті маніпуляції з волокнами рослинного і тваринного походження. Вже було відомо, що такі матеріали пов’язані з виробництвом текстилю та плетінням, завдяки уже існуючим свідченнями матеріальної культури Ель-Аргар, але після цього дослідження вчені змогли встановити прямий зв’язок, який вказав на особистість цих ремісників.
Таким чином, одним з найбільш важливих результатів цього дослідження є свідчення того, що ще в кінці бронзової доби, тобто майже 4000 років тому, існував подвійний поділ праці: лише невелика група людей була посвячена в процес ремісничого виготовлення ниток, і в цю групу входили виключно жінки, які використовують зуби як інструменти.
Більш того, з огляду на той факт, що це поведінка була ідентифікована за останками людей різного віку — чим старша людина, тим більше виражений знос — можна зробити висновок, що ця спеціалізація почалася в підлітковому віці і що жінки продовжували виконувати це завдання протягом усього періоду їх життя.
На свято можна приготувати прості страви, які не вдарять по фігурі. У неділю, 23 червня, цьогоріч відзначатиметься Трійця – 50-й день після Великодня (Воскресіння Христове). Традиційно меню на Паску жирне, у ньому багато м'ясних страв, оскільки до свя...
Провідна або поминальна неділя, проводи, провідки, гробки, опроводи, радониця, дарна неділя, радниця, Томина неділя – все це назви однієї і тої ж традиції – згадувати душі померлих в першій після Великодня недільний день. Провідна неділя 2025 року у хр...