Як карпатський мольфар врятував першу "Червону руту"

У Чернівцях на стадіоні "Буковина" 21 вересня 1989 року пройшов фінал І Республіканського фестивалю української пісні "Червона рута". Фестиваль тривав з 17 по 24 вересня.

За два роки до цього у часописі "Молодь України" вийшла стаття журналіста Івана Лепши "То є чистая вода…". Писав, що треба створити музичний конкурс, присвячений композиторові Володимирові Івасюкові (український композитор, написав слова і музику пісні "Червона рута". Його знайдено повішеним у Брюховицькому лісі під Львовом). У 1989 виповнювалося 40 років з дня народження і 10 років із дня смерті. Цим вшанувати пам'ять музиканта і популяризувати твори композиторів будь-якого рівня професійності, передають Патріоти України з посиланням на Gazeta.ua.

Ідею схвалив центральний комітет комсомолу. В робочий комітет увійшли музиканти Тарас Мельник, Кирило Стеценко, Анатолій Калениченко та поет Іван Малкович. Вони розробили концепцію та правила фестивалю. Гроші та звукоапаратуру дали директор Олег Репецький із українсько-канадського підприємства "Кобза". Долучилися ще два десятки дрібніших спонсорів.

З весни до літа організатори провели відбіркові тури в усіх областях, в обласних центрах і маленьких містечках. Змагання поводили в трьох категоріях. На фінал поп-виконавців приїжджає найбільше учасників - 78. Рокерів зібралось три десятки, а співців, що виконували авторські пісні – півсотні.

У вересні на Буковині йдуть затяжні дощі. Організатори по допомогу звертаються до мольфара 59-річного Михайла Нечая, який жив у селі Верхній Ясенів Верховинського району Івано-Франківської області. Мольфар тиждень гуляє на фестивалі. Знайомиться із людьми, проводить у повітрі свяченим ножем, щось шепоче. Під час фестивалю в Чернівцях було сухо.

Конкурсні програми у жанрах поп- та рок-музики проходять у Літньому театрі, а конкурс авторської пісні та співаної поезії виносять далеко від центру міста. Рок-групи виступають за дротяною сіткою на стадіоні. У фіналі перше місце у жанрі рок-музики посідає співачка Віка Врадій - "Сестричка Віка". Серед інших лауреатів тієї першої "Червоної Рути": "Брати Гадюкіни", "Кому Вниз", Віктор Морозов, Андрій Миколайчук. "ВВ" і Тарас Чубай отримують дипломи, гран-прі дістався барду Василю Жданкіну.

Фестиваль вирішили проводити по різних містах раз на два роки. 1991-го "Червону руту" приймало Запоріжжя, 1993 року - Донецьк. З 2001 року конкурс проходить у Києві. Цього року пройде у Чернівцях.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

Один з найважливіших для християн днів року. Благовіщення Пресвятої Богородиці: Історія і заборони свята

понеділок, 25 березень 2024, 6:15

25 березня за новим стилем (7 квітня - за старим) - Благовіщення Пресвятої Богородиці, яке належить до числа дванадесятих свят, тобто, найбільш значущих у житті Ісуса Христа і Богородиці. За Біблією, саме в цей день Архангел Гавриїл повідомив Діві Марі...

День Віри, Надії, Любові та Софії: Народні прикмети 17 вересня

неділя, 17 вересень 2023, 8:18

За новоюліанським календарем християни східного обряду України вперше святкують день ангела жінки на ім'я Віра, Любов, Надія і Софія. Ще минулого року цей день припадав на 30 вересня. Також в честь цього дня іменинницям обов'язково потрібно сходити в ц...