"Історія дала Україні другий шанс", - Financial Times

Це момент в дусі 1989 року, коли в країни з’явилася можливість скинути з себе спадщину корупції й безладдя.

Історія не дає другого шансу. Але Україна його отримала, коли партія президента Володимира Зеленського здобула впевнену перемогу на парламентських виборах. Це був момент в дусі 1989 року. В України з’явилася можливість скинути з себе спадщину нефункціональності, яка стримувала розвиток країни й переслідувала її сусідів впродовж останніх майже 30 років. Про це пише Financial Times, передають Патріоти України.

Досвід свідчить, що в українських новоспечених політиків не багато часу до закриття вікна можливостей. Міжнародна спільнота зобов’язана зробити все, що у її силах, щоб допомогти скористатися ним. Українські проблеми після здобуття незалежності мають свій особливий клас, тому що втрачене було не одне десятиліття, а одразу три. Головний економіст ЄБРР Сергій Гурієв вказав, що в 1989 році ВВП Польщі на душу населення був таким же, як і в Україні. Сьогодні він втричі більший, ніж український.

Причина такої катастрофи сповільненої дії, яка насувається на країну з багатими ресурсами й освіченими людьми, добре відома. Глибока корумпованість інститутів так чи інакше узаконила розкрадання активів купкою олігархів. Ситуацію погіршив дестабілізуючий тиск з боку Росії, який включав військове вторгнення на Донбас і крадіжку Криму. Москва веде агресію на землі, в морі й кіберпросторі. Насправді дивно, що справи України не стали ще гіршими, ніж вони є зараз.

Після революції 2014 року і початку війни економіка врешті стабілізувалася. Щорічне зростання вже кілька років становить близько 3%. Гурієв вважає, що інфляція в Україні скоротиться до 5% наступного року. Економіст Андерс Аслунд підкреслює, що зміцнення національної валюти скоротило державний борг України до 55%. Хоча у 2016 році він сягав 80% від ВВП. Інвестори дуже оптимістично налаштовані.

Але Україна повинна показати значно кращий результат, ніж просто успішне відвернення краху. Для економіки, яка починає з такого низького у порівнянні з Європою, зростання і приплив інвестицій повинні були б бути в рази вищими. І вони були б, якби не політичне й інституційне середовище, яке відлякує і дозволило патологічне накопичення багатства. Той факт, що економіка тримається на плаву, означає, що абсолютним пріоритетом повинно стати використання цієї можливості для радикальної інституційної зміни. Аналогічно вчинило багато інших країн в 1989 році.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

Провідна неділя 2025 року: Прикмети та традиції, що треба знати про радоницю

неділя, 27 квітень 2025, 0:10

Провідна або поминальна неділя, проводи, провідки, гробки, опроводи, радониця, дарна неділя, радниця, Томина неділя – все це назви однієї і тої ж традиції – згадувати душі померлих в першій після Великодня недільний день. Провідна неділя 2025 року у хр...

Світла середа 2025: Традиції і заборони третього дня після Великодня

середа, 23 квітень 2025, 7:40

Після Великодня почалася Світла седмиця. Кожен день цього тижня має свої традиції. Цьогоріч 23 квітня східні та західні християни разом відзначають Світлу середу. Про традиції третього дня Світлої седмиці переказують Патріоти України. Далі - мовою ориг...