Втім, персона головного нападника дуже скоро перестала бути таємницею. Винуватець інциденту сам оприлюднив відеозапис звернення до громадськості, передають Патріоти України з посиланням на Радіо Свобода.
Про роль особистостей в конкретній історії
Ним виявився колишній доброволець батальйону «Азов», представник праворадикальної партії «Національний корпус», виходець із Росії Нікіта Макєєв, у вузьких колах відомий під псевдонімами «Одіссей» і «Айвазовський». Повідомлялося також, що за тиждень до вказаної події іноземець отримав українське громадянство з легкої руки нинішнього президента України Володимира Зеленського.
За словами самого Макєєва, основною метою його акції було прагнення покарати колишнього верховного головнокомандувача за неприсвоєння ним українського громадянства десяткам іноземних добровольців, які захищають Україну на сході країни. Пікантна деталь: серед небагатьох іноземних учасників АТО, які стали громадянами України ще в 2014 році завдяки підпису саме Порошенка, числиться земляк та екскомандир «Одіссея», одіозний Сергій Коротких («Боцман»).
Тим часом авторові цих рядків вдалося ідентифікувати ще кількох осіб, які брали безпосередню участь у бійці біля автівки Порошенка. Навіть побіжна персоніфікація цих чоловіків здатна пролити світло на істинних організаторів нападу та ймовірні мотиви акції залякування.
Що ж достеменно відомо про самого Макєєва? 35-річний колишній громадянин Росії і активіст тамтешніх ультраправих рухів з’явився в Україні влітку 2014-го і за деякий час потрапив до лав тоді ще міліцейського спецбатальйону «Азов». За визнанням самого «Одіссея», контузія, отримана ним у боях за український Донбас, змусила його залишити фронт і зайнятися громадськими справами рідного підрозділу. За інсайдерською інформацією, протягом своєї діяльності в столиці багатодітний батько Макєєв встиг обзавестися власною квартирою. Неабияке досягнення в порівнянні, наприклад, із переважною більшістю тих українських атошників, які, будучи переселенцями з окупованого Донбасу, вимушені орендувати житло, навіть незважаючи на наявність у багатьох із них стійких соціальних зв’язків, а часто й родичів на вільної від війни території України. Щоправда, «азовців» із найближчого оточення Сергія Коротких, який свого часу опублікував власну декларацію про доходи, що містить в собі близько мільйона доларів (загальна сума грошей) та приватний літак, квартирою зовсім не здивуєш.
Знайомтеся, один із учасників бійки з бодігардами Порошенка – 25-річний виходець із Криму, шанувальник пауерліфтингу Ернест Громов («Ерік»). У недавньому минулому співробітник «Відділу поліції охорони об’єктів стратегічного призначення» сьогодні є одним із десятка особистих охоронців Коротких. Про цю напівкомерційну організацію під дахом МВС свого часу чимало писалося в ЗМІ. Залишається додати, що колишній керівник «Відділу» Сергій Коротких зізнався в одному зі своїх інтерв’ю, що у 2017-му формально звільнився зі своєї посади. Фактично ж він залишив за собою контроль над структурою в особі свого наступника, колишнього кримського міліціонера Сергія Коровіна («Хорста»).
Колишній заступник комбата та ідеолог «Азова» Олег Однороженко, який сьогодні вимушений переховуватися від помсти колишніх побратимів за кордоном, прямо називає замовниками і виконавцями вбивства ексюриста «Азова» Ярослава Бабича «Боцмана» та «Хорста». Це стверджує і вдова вбитого Лариса Бабич.
(Самі «Боцман» і «Хорст» такі звинувачення на їхню адресу публічно не коментували. Раніше поліція відкрила справу за ст. 115 (вбивство) Кримінального кодексу, але потім закрила її, заявивши що те, що трапилося, є самогубством. Вдова з цим не погоджується.)
До речі, Коротких, Макєєв і Громов є офіційними співзасновниками однієї з дочірніх громадських організацій «азовського руху» ГО «Зірка». Починаючи з квітня 2019 року Ерік де-юре нею керує.
Обмовка за Фройдом?
Перераховані вище факти викликають велику стурбованість активістів та колишніх бійців «Азова», які не побоялися раніше неодноразово висловитися стосовно темних справ «азовської» верхівки, а також їхнього зв’язку із вищими чинами Міністерства внутрішніх справ. Адже безкарність породжує свавілля. Більш того, паралельно з нападом на авто експрезидента посилилися погрози на адресу опонентів Білецького та Коротких – як анонімні, але з явним натяком на організаторів тиску, так і цілком конкретні – з боку верхівки «азовського руху». Втім, автор цих рядків не може озвучити імена об’єктів переслідування без їхньої попередньої згоди та з міркувань їхньої ж подальшої безпеки. Додам лише, що дехто з тих, кому нещодавно погрожували, терміново виїхав за кордон разом із малолітніми дітьми.
Йдеться насамперед про наявні зміни у психології мас. Адже намітилось певне повернення проросійських настроїв у суспільстві. У подібних умовах найближчим часом українські націоналісти неодмінно втрачатимуть підтримку громадськості, що в будь-якому випадку вплине і на легітимність їхніх подальших дій. У першу чергу цей прогноз стосується саме партії «Національний корпус», яка асоціюється з більш радикальною гілкою націоналістичного руху в порівнянні з уже звичною, старшою за віком в усіх аспектах, більш ортодоксальною партією «Свобода».
Оновлений дух часу просто не могли не відчути лідери «азовців». Тому в мережі з’явився красномовний відеоролик зі зверненням так званих «чорних чоловічків» до політичних реваншистів, знятий незадовго до інциденту з Порошенком. Нагадаю, що історія батальйону «Азов» багато в чому починалася саме з добровольців у чорних камуфляжах.
Не варто також забувати про ще чинного міністра МВС, якого протягом тривалого часу численні ЗМІ й навіть кілька народних депутатів із різних парламентських фракцій вголос називали покровителем «азовських» парамілітарних угруповань. Не дивлячись на постійні спростування цього твердження з боку самого Арсена Авакова або Андрія Білецького. Політичне майбутнє донедавна найбільш впливового українського міністра продовжує залишатися невизначеним і певною мірою потребує зайвих проявів колишньої могутності. Чи не ця необхідність породила нещодавні нотки в лексиконі Авакова на кшталт, Порошенка не можна «кінчати по-бєспрєдєлу»?
14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...
Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...