Художниця із Сум Дар'я Безкоста, що страждає на тяжку форму ДЦП, закінчила школу. У свої 24 дівчина нарешті отримала свідоцтво про середню освіту. На досягнутому вона зупинятися не збирається, бо мріє продовжити навчання вже в училищі і здобути професію дизайнера, передають Патріоти України з посиланням на ТСН.
Пальцями ніг у планшеті Дар'я гортає стрічки новин. У соцмережах ділиться здобутками з друзями по всьому світу, і переписується англійською, яку вивчила в школі.
"Всі дивуються - як так, ногами? Як закінчила школу? Ходити не може?" - розповідає мама дівчини Олена Безкоста.
Цілих 8 років жінка виборювала право доньки на навчання. В часи, коли інклюзію лише починали, дівчинку зі складним діагнозом ніхто не хотів брати. Після сотень надісланих листів та десятків пройдених комісій, в майже 16 років, Дар’я стала першокласницею. Вчителі приходили додому.
Хвороба назавжди скувала її тіло, але не мрії. Змалечку дівчина прагла, щоби її розуміли, і відкрила себе оточуючим за допомогою фарб.
Вона малює пальцями ніг. Першими її картини помітила ТСН, і після сюжету про Дар'ю почали писати і знімати навіть за кордоном. За 10 років дівчина створила близько 250 картин. Важко, неймовірно, каже мама, але коли з’являється нове полотно - донька щаслива.
Якщо неможливо змінити себе - треба міняти світ, вирішила дівчина, і розпочала з квартири.
Першим досягненням Дар’ї стало повне переоблаштування своєї кімнати. Дівчина сама все проектувала, підбирала кольори, шпалери, навіть заробила гроші на ремонт, продавши кілька своїх картин. І вже тоді вирішила, що хоче бути дизайнером.
З атестатом Дар’ї її мама обходить училища та технікуми. "На папері існує таке навчання для таких дітей, як моя донька, а взагалі цей закон не працює", - стверджує жінка.
В двох закладах їм відмовили, в одному з коледжів - ні, але й документи не прийняли. На перепоні - діагноз Дар’ї, бо навчання передбачає практику: виїзд на місцевість, вимірювання, проектування.
"Виконувати макети кожен студент повинен вміти власноруч. Треба буде заздалегідь узгоджувати з Міністерством освіти, тому що самостійно навчальний план заклад докорінно змінити не може", - пояснює директор Будівельного коледжу Валерій Гриценко.
В коледж шлях і справді закритий, підтверджує очільниця Департаменту освіти і науки Сумської ОДА Вікторія Гробова, але в училища - ні. Посадовиця дивується, чому заклади відмовили родині, адже на інклюзив в них навіть субвенція є.
"Документи у них приймуть. В закладі ПТУ не можуть відмовити такій дитині", - заявляє Гробова.
Після її дзвінка у ПТУ погодилися навчати Дар'ю, однак лише на маляра-штукатура. В департаменті пообіцяли скоригувати програму так, щоби дівчина змогла працювати дизайнером.
"Спільно з інклюзивно-ресурсними центрами ми розробимо для неї програму. Період, ми знаємо, що до 18 років обслуговують ці установи. Але ми зробимо виключення. Ми обов’язково організуємо навчальний процес для такої дитини", - запевнила Гробова.
Дар’я з мамою, хоч і бояться радіти цій новині, однак, впевнені - хоч і невеличкими кроками, але зможуть домогтися змін. Якщо не для себе, то хоч для інших.
"Змінити систему для багатьох таких як вона. Щоб ті люди, які закриті вдома, могли реалізуватися", - каже мама Олена.
Провідна або поминальна неділя, проводи, провідки, гробки, опроводи, радониця, дарна неділя, радниця, Томина неділя – все це назви однієї і тої ж традиції – згадувати душі померлих в першій після Великодня недільний день. Провідна неділя 2025 року у хр...
Після Великодня почалася Світла седмиця. Кожен день цього тижня має свої традиції. Цьогоріч 23 квітня східні та західні християни разом відзначають Світлу середу. Про традиції третього дня Світлої седмиці переказують Патріоти України. Далі - мовою ориг...