"Коронавірус стає непередбачуваним, через два тижні в лікарнях не залишиться ліжок", - епідеміолог

Нова британська мутація коронавірусу не буде останньою. Найімовірніше, протягом найближчих років щеплення від COVID-19 доведеться робити щорічно.

Питання вакцинації в Україні слід узяти під контроль Раді національної безпеки і оборони, адже її повільні темпи становлять загрозу для держави, зокрема й економічні. До того ж у країні продовжує збільшуватися добова кількість госпіталізацій. Будь-яка вакцина, яка схвалена ВООЗ, серед них і CoviShield, доводитиме свою ефективність. Без масової імунізації українцям буде вкрай важко повернутися до звичних умов життя. Такі думки висловив лікар-епідеміолог Андрій Александрін, передають Патріоти України з посиланням на Обозреватель.

– Що ви можете сказати щодо нової вакцини NovaVax? У липні Україна очікує 15 мільйонів доз цієї вакцини.

– Я не був би настільки оптимістичним, бо поставки вакцин ідуть із запізненням не тільки в Україну. Цей ажіотаж відчувається в усьому світі. Мені здається, отримати в липні 15 мільйонів доз – це поки проблематично.

– Наскільки ця вакцина може загалом плинути на епідеміологічну ситуацію в нашій країні? Адже вона показала 96% ефективності від звичайного штаму і 86% від британського.

– Звісно, значно. Але все залежить від того, який у нас буде відсоток охоплення населення. Якщо вакцинація буде проходити такими темпами, як зараз, то, звісно, ніякої ефективності ми не побачимо щодо захворюваності на COVID-19. Тим більше щодо ускладнень або смертності.

А якщо у нас буде хороше охоплення, то, звичайно ж, ми побачимо.

На сьогодні не слід обговорювати якість чи ефективність вакцини, яка має дозвіл для екстреного використання від Всесвітньої організації охорони здоров'я. Тому що будь-яка вакцина, схвалена ВООЗ, буде ефективною.

Я хочу додати, щоб було зрозуміло населенню, що будь-яка вакцина, зроблена за останній рік, набагато ефективніша, ніж та ж вакцина від грипу. 96 або навіть 74% ефективності CoviShield, яка використовується в нашій країні, це значно більше, ніж ефективність вакцинації від грипу провідних фармацевтичних компаній.

– Як думаєте, чи спаде ажіотаж на вакцини через пів року? Адже в Ізраїлі, країні-лідерці з вакцинації, вже говорять, що, найімовірніше, щеплення робитимуть кожні пів року.

– Я думаю, що за пів року – ні, не спаде. Дійсно, Ізраїль має охоплення вакцинопрофілактики понад 60%. Це та країна, яка вже показала на практиці, що вакцина працює.

Вони вже реєструють мало нових випадків COVID-19, і найголовніше – у них майже не госпіталізуються важкі випадки перебігу коронавірусу. Тому ефективність вакцинації вже доведено.

Але те, що ми будемо вакцинуватися нехай не раз на пів року, а раз на рік – це дуже ймовірно. І до цього ми, напевно, все-таки дійдемо, якщо ми хочемо повернутися до звичайного для нас життя.

– До речі, про процес вакцинації. Міністр охорони здоров'я незадоволений ним. За його підрахунками, щоб за таких темпів вакцинувати все населення України, будуть потрібні роки, якщо не десятиліття. Чому у нас все відбувається так повільно? Що допоможе прискорити процес?

– Проблему потрібно розглядати як на національному рівні, так і на регіональному. Якщо брати національний рівень, то за питання організації вакцинопрофілактики у нас відповідає головний державний санітарний лікар України.

Я вважаю, що ті темпи, якими у нас ішла підготовка до вакцинальної кампанії, незадовільні. Ба більше, було дуже дивно чути, що тільки 15 лютого у нас почали готуватися мобільні бригади для вакцинації від COVID-19.

Питання – а чим ви займалися 2020 року і чим вакцинальний процес проти COVID-19 відрізняється від вакцинального процесу проти грипу чи інших вакцинокерованих інфекцій?

Я вважаю, що це повинен бути один процес, одна система. Не треба витрачати гроші на окремі кампанії. Повинна бути постійна державна робота.

А те, що такими темпами ми ніяк не зможемо вплинути на загальну захворюваність, на жаль, призведе до серйозних економічних наслідків, з яких ми потім, напевно, довго не виберемося.

Це вже питання національної безпеки. Я думаю, що це повинні розглядати на засіданні РНБО. Відповідальність лягає і на регіональних керівників, на голів обладміністрацій, на обласні або районні ради, і безпосередньо на тих людей, які відповідають за організацію вакцинального процесу в регіонах.

– І щодо нового британського штаму – VUI. Якщо попередній виявився більш небезпечним, він швидше передається, то чи може цей новий штам бути ще небезпечнішим?

– На сьогодні однозначно встановлено, що британський штам легше передається, ніж SARS-CoV-2.

Ми повинні розуміти, що коронавірус поводиться досить непередбачувано. Але ми точно знаємо, що це РНК-вірус, який здатен швидко мутувати. Це факт.

Ті статті, які вже опубліковано в наукових журналах, говорять про те, що він впливає на більш молоде населення і має важчі клінічні форми перебігу. Але радує, що вакцина від коронавірусу, яка використовується в нашій країні, є ефективною, зокрема і проти цього штаму.

Я думаю, це не остання його мутація, і ми повинні звикати до думки: щонайменше рік будемо вакцинуватися для того, щоб вести нормальний спосіб життя.

– Ми можемо спрогнозувати, як розвиватиметься ситуація в Україні до кінця весни? Адже кількість виявлених випадків зараження знову стрімко зростає.

– Я б не звертав уваги на кількість виявлених COVID-19. Я б звертав увагу на інший показник – кількість госпіталізованих випадків. Тому що за останні дні Україна, на жаль, б'є рекорди за весь період пандемії COVID-19.

Якщо такі темпи зберігатимуться, то буквально через два тижні у нас не залишиться жодного ліжка для лікування важких форм коронавірусу.

– Чи не варто переглянути порядок тих, кого слід вакцинувати? Можливо, потрібно вакцинувати активне населення України, а пенсіонерів мотивувати більше сидіти вдома?

– Тут я згоден. Ба більше, я здивований. Чиновники кажуть про те, що у нас погане охоплення вакцинопрофілактики, люди не бажають вакцинуватися, відмовляються навіть деякі медичні працівники.

Але, наскільки я знаю, вже близько 190 тисяч зареєстрованих у черзі на вакцинопрофілактику в "Дії". У мене своя пропозиція: так візьміть і вакцинуйте тих, хто на сьогодні хоче. І ми таким чином покажемо прихильність частини населення до вакцинації. Люди більше відкриються до неї і почнуть їй довіряти.

Також я хочу сказати, що не вакцинацією єдиною. Не слід ігнорувати методи профілактичних програм із інфекційної безпеки, які впроваджують у всьому світі. Вони дійсно працюють. Але, на жаль, наша країна не зробила висновки за 2020 рік і такі програми не впроваджує.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

День Віри, Надії, Любові та Софії: Народні прикмети 17 вересня

неділя, 17 вересень 2023, 8:18

За новоюліанським календарем християни східного обряду України вперше святкують день ангела жінки на ім'я Віра, Любов, Надія і Софія. Ще минулого року цей день припадав на 30 вересня. Також в честь цього дня іменинницям обов'язково потрібно сходити в ц...

Хіти тижня. День Віри, Надії, Любові та Софії: Народні прикмети

субота, 16 вересень 2023, 6:41

17 вересня за новоюліанським календарем (до 1923 року - 30 вересня) українці святкують день ангела Віри, Любові, Надії і Софії. Також в честь цього дня іменинницям обов'язково потрібно сходити в церкву, і попросити у ікони трьох великомучениць здоров'я...