Тиждень-два тому з аптек великих українських міст почали зникати не тільки вітаміни, які призначають хворим на коронавірус, але й антибіотики для лікування хвороб дихальних шляхів. Люди купують їх на всякий випадок і вживають із метою профілактики, хоча лікарі в один голос попереджають: шкоди від такого самолікування буде більше, ніж користі, передають Патріоти України з посиланням на Oбозреватель.
Боячись заразитися, українці в прямому сенсі спустошують аптеки, скуповуючи вітаміни й найпоширеніші антибіотики для лікування дихальних шляхів і ЛОР-органів.
Найперше йдеться про вітаміни групи C, D, A і препарати, що містять цинк. Серед антибіотиків важко знайти "Авелокс" і "Моксифлоксацин".
І якщо вітаміни вже є в наявності, то останніх двох позицій майже немає досі.
Лікарі стурбовані такою тенденцією й акцентують увагу на тому, що бездумне вживання вітамінів без попередніх аналізів та інформації щодо стану здоров'я людини швидше зашкодить їй, ніж принесе користь.
"Наприклад, якщо вживати багато вітаміну С – можуть активізуватися камені в нирках. Був у мене колись пацієнт, який любив пити воду з лимоном уранці. Це спричинило в нього зрушення каменів у жовчному міхурі. Якщо в когось гастродуоденіт (запалення слизової оболонки шлунка, яке переходить на слизові оболонки дванадцятипалої кишки. – Ред.) або ентероколіт (одночасне запалення тонкої і товстої кишок. – Ред.), то скільки б ви вітамінів не випили, на користь вони не підуть", – пояснив лікар Тарас Жиравецький.
Інші його колеги говорять те саме. Наприклад, відома лікарка-інфекціоністка Ольга Голубовська переконана, що вживання вітамінів із метою профілактики COVID-19 або лікування хвороби не є панацеєю. Але через слабку довіру до державних інституцій люди в Україні звикли самі рятуватися. Вони черпають інформацію де завгодно, зокрема і в плані коронавірусу. І що головне – цей небезпечний процес зупинити неможливо.
"Важкі форми коронавірусу призводять до дефіциту вітамінів, тому ми їх призначаємо в комплексі. Але якщо в людини немає дефіциту вітаміну D, його вживання (без вказівок лікаря. – Ред) може досить негативно позначатися на організмі. Препарати цинку теж бездумно вживати не можна. Тільки за призначенням лікаря в постконтактний період", – зазначила вона.
Передозування та побічні ефекти вітамінів, які часто рекомендують вживати для профілактики й лікування COVID-19, можуть спричинити більш важкі наслідки, ніж сам коронавірус, уточнив дитячий лікар-інфекціоніст Сергій Крамарєв. Мовляв, немає жодного закінченого дослідження, що доводить, що вживання вітамінів має профілактичний або лікувальний ефект під час коронавірусу.
Головний анестезіолог МОЗ, професор Сергій Дубров категорично не рекомендує вживання антибіотиків під час коронавірусної інфекції. Тільки в разі ускладнення стану, але призначати їх можуть лише лікарі.
Він також застеріг сімейних лікарів від використання антибіотиків у разі легкого й навіть середнього перебігу коронавірусної хвороби. Ось його слова:
Провідна або поминальна неділя, проводи, провідки, гробки, опроводи, радониця, дарна неділя, радниця, Томина неділя – все це назви однієї і тої ж традиції – згадувати душі померлих в першій після Великодня недільний день. Провідна неділя 2025 року у хр...
Після Великодня почалася Світла седмиця. Кожен день цього тижня має свої традиції. Цьогоріч 23 квітня східні та західні християни разом відзначають Світлу середу. Про традиції третього дня Світлої седмиці переказують Патріоти України. Далі - мовою ориг...