Своїм досвідом життя в іншій країні наша героїня ділиться в рамках рубрики #СвоїЗаКордоном, передають Патріоти України.
Скільки часу пішло на адаптацію та до чого найскладніше було звикнути?
У Румунії мені більше сподобалося, ніж в Німеччині, оскільки менталітет значно ближчий до українського. Коли я переїжджала з Києва до Німеччини, для отримання візи з метою з`єднання сім`ї, мені потрібно було вивчити базову німецьку. На це пішло близько місяця, я склала іспит і переїхала, але з базовими знаннями мови у Франкфурті нічого не могла зробити і ніхто на вулицях, в магазинах, інших закладах чи адміністративних офісах не хотів зі мною розмовляти англійською. Згодом я таки опанувала мову і навіть працювала в Німеччині. А через два роки чоловіку по роботі запропонували переїхати у Бухарест.
У Румунії відразу ж відчули контраст — тут дуже позитивне ставлення до іноземців. Не всі говорять англійською (рівень знання англійської приблизно такий, як і в Україні), але люди завжди намагалися допомогти, пояснювали румунською та за допомогою активної жестикуляції. Взагалі румуни ставляться до іноземців з інтересом, завжди прагнуть поспілкуватися. Але в офіційних установах без знання мови можуть виникнути труднощі. Тому в такі заклади люди часто йдуть або з перекладачем, або з адвокатом. Що стосується лікарень, то в приватних можна спілкуватися англійською, а в державних без знання мови часто доводиться чекати досить довго в чергах. Загалом мені Румунія дуже схожа на Україну, і це є позитивною й негативною рисою водночас.
Як працює медична система в Румунії?
Медична система максимально наближена до української, навіть зважаючи на те, що тут є обов’язкове державне медичне страхування. Розмір медичного страхування залежить від розміру заробітної плати. З мінімальної зарплати у 1300 лей (8660 грн) вираховується 200 лей (1330 грн) на місяць. Це дозволяє отримати безкоштовну консультацію в державному медичному закладі, пройти безкоштовно певний перелік тестів за призначенням лікаря та отримати відшкодування за медикаменти (за певним переліком). Щоб зробити безкоштовно МРТ, біопсію чи іншу складну процедуру, потрібно почекати один-два місяці.
За термінову ж процедуру доведеться заплатити додатково. Діти до 18 років та пенсіонери мають безкоштовне державне страхування. Українці вРумунії переважно користуються приватними медичними закладами і купують медичну страховку за 25-30 євро на місяць. Але навіть за відсутності страховки людина має право звернутися до невідкладної швидкої допомоги й отримати першу медичну допомогу безкоштовно. Або ж звернутися до будь-якого медзакладу та готівкою оплатити отримані послуги. Але хорошого лікаря знайти не так і легко.
Чим відрізняється освітня система від української?
Майже нічим. Є різні рівні навчальних закладів і серед садочків, і серед шкіл. Якщо дитина навчається в школі середнього рівня, то для здачі тестів (аналог до ЗНО) їй необхідно буде займатися з репетиторами. А при вступі до садочків чи шкіл вищого рівня можливе зіткнення з корупцією. Також можна зауважити проблему гендерної нерівності — на уроках літератури майже не говорять про румунських авторок.
Наскільки захищені права жінок?
Якщо говорити про бізнес-сферу, то на керівних посадах є жінки, але їх кількість досить невелика. В румунській законодавчій сфері близько 12% — жінки. З 22 міністрів — 4 жінки. З 9 суддів конституційного суду — 2 жінки. Активних дій в напрямку зміни ситуації не відбувається.
Але для мам у Румунії створено непогані умови. Кожна жінка має право на дворічну декретну відпустку, під час якої щомісяця отримує фінансову допомогу у 85% від свого окладу. А якщо жінка йде в декретну відпустку лише на рік, то держава виплачує їй компенсацію. Мамам, які мають незначний робочий стаж (від 12 місяців) і отримують мінімальну заробітну плату сплачують по 600 лей (близько 4000 грн) щомісяця протягом двох років. Якщо жінка взагалі не працювала, вона отримує щомісячну допомогу у розмірі 85 лей (561 грн). Якщо народжує школярка або студентка, яка навчається в державному навчальному закладі, вона отримує допомогу від держави в розмірі 1200 лей (8000 грн). До речі, декретну відпустку мають право брати й чоловіки.
Що собі може дозволити житель Румунії з середнім доходом?
Податок на дохід тут всього 10%, але із зарплати вираховується ще на обов’язкове медичне страхування і ще дуже багато всяких відшкодувань. І виходить, що мінімальна ставка в гривнях 13 900, а на руки працівник отримує лише 8 700 грн. Але розмір податку розраховується для кожного громадянина в залежності від кількості працюючих в сім’ї, посади, сфери діяльності тощо. Що стосується середньої заробітної плати — то це 18 тисяч гривень вже після вирахування податків. Якщо в родині працюють двоє і отримують середню заробітну плату, вони можуть собі дозволити взяти кредит на квартиру та купити авто, знову ж таки в кредит. Також з середньою зарплатою людина може дозволити собі якісне приватне медичне страхування.
Що в Румунії дешевше, ніж в Україні, а що — суттєво дорожче?
Споживчий кошик в Румунії обійдеться в 4700 грн на місяць і це близько 34% від загальних витрат сім‘ї. Ціни на продукти:
Ціни в кінотеатрах не відрізняються від українських, а от книги та кава дорожчі вдвічі. Оренда житла в Бухаресті починаються зі 100 євро за однокімнатну студію. 150-200 євро доведеться віддати за мебльовану двокімнатну квартиру. До речі, в Румунії значно дешевші медичні препарати та засоби. Ціни на деякі нижчі вдвічі.
Які страви переважають в традиційній кухні? Яким продуктам надають перевагу румуни?
Їхня традиційна кухня дуже схожа зі звичною нам кухнею на Закарпатті. Румуни люблять кислі супи (чорба). Також дуже популярним є суп зі шлунку. Шлунок можна без проблем купити заморожений в супермаркеті. Полюбляють мамалигу з бринзою, гриль, сармале (аналог наших голубців, але з солоною капустою).
Румуни дуже люблять все солоне: огірки, помідори, капусту, зелені перчики. Вживають багато страв зі свинини. На Різдво традиційними є страви з баранини, а на Великдень готують солодкий куліч з шоколадом і горіхами — «Козонак». Традиційним десертом є “папанаши” (пончики з солодкого сиру) та “клатіта” (аналог до наших млинців) з джемом із чорносливу — “тополовені”.
На які теми найчастіше жартують румуни?
Популярні етнічні жарти та жарти про полісменів, політиків, комунальних працівників і релігію.
Як працюють комунальні служби?
Все залежить від району. Місто досить чисте, але в снігопади теж виникають проблеми. Бухарест досить зелений з доглянутими парками та квітниками. Також тут є невеличкі парки призначені для прогулянок з дітьми і вигул собак там заборонено. Врешті ж гуляти зі своїми улюбленцями можна і є собачі вбиральні з пакетиками, але, на жаль, не всі господарі прибирають.
Чи сортується сміття і чи популяризується вторинне використання та свідоме споживання?
Офіційно сміття не обов’язково сортувати. У Бухаресті, наприклад, є спеціальні великі урни, куди можна покласти окремо: скло, пластик, папір, але сортуванням люди займаються на добровільних засадах. Ще біля деяких мереж супермаркетів є пункти прийому пластикових пляшок і алюмінієвих бляшанок за невеличку плату.
Як живуть пенсіонери?
Мінімальна пенсія — близько 4700 грн. Проїзд та медичне страхування для пенсіонерів безкоштовні. Але ціни на комунальні досить високі, тому багато пенсіонерів намагаються ще знайти собі якийсь підробіток охоронцем, прибиральницею чи нянею.
Який вид мистецтва користується найбільшою популярністю?
Найпопулярніша музика. Організовується дуже багато концертів, люди відвідують оперу та театри. З сучасного мистецтва надають перевагу живопису. А на фестивалях та народних ярмарках можна придбати писанки, вироби декоративно-прикладного мистецтва.
А от читають менше, ніж українці, принаймні презентації та зустрічі з письменниками тут не дуже популярні. Також в багатьох кінотеатрах Румунії можна переглянути фільми в оригіналі із субтитрами. Десь 50% сеансів йде з румунським дубляжем і 50% — мовою оригіналу.
Який він румунський темперамент?
Румуни надзвичайно приязні, дотримуються сімейних традицій та цінностей, мають дуже тісні стосунки між родичами. Досить патріотичні, але не активні. Емоційні та конфліктні водії, але в сім’ї, на роботі та у відносинах з можновладцями дуже спокійні й терплячі. Досить релігійні та забобонні.
Чим пишаються в Румунії?
Пишаються своєю національністю (сміється). Собі вони дозволяють критикувати владу чи країну, але коли хтось критикує, дуже ображаються. Також пишаються пам’ятками архітектури (Замком Пелеш, Замком Бран (Замком Дракули) тощо). Я би сказала, що вони пишаються своїми полководцями, людьми мистецтва, тому що по всіх містам вулиці та проспекти названі в честь письменників, музикантів, художників.
Чого не вистачає з того, що є в Україні? За чим сумуєте?
Передусім не вистачає духовного, тобто речей, що формують емоційну сферу, не вистачає друзів і родини. Дуже бракує спілкування рідною мовою. Українців у Румунії небагато, більше росіян. І якщо до ситуації на Майдані всі спілкувалися й не розділялися, то зараз, хоч категоричного розділу немає, все ж умовна межа присутня. А ще дуже бракує деяких звичних продуктів, а мені особливо кондитерських виробів. Наших тортиків і цукерок.
14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, нагадують Патріоти України. Свято пов'язане з ім'ям рівноапостольної Олени, матір'ю імператора Костянтина, яка, згідно з церковним переказом, відшукала Хр...
Різдво Пресвятої Богородиці віруючі за новим стилем відзначають 8 вересня. І цей день вважається дуже сильним енергетично, а молитви мають особливу потужність. За однією з традицій жінки, у яких немає дітей, накривають святковий стіл і запрошують бідни...