Святий Наум є одним з дванадцяти малих біблійних пророків, він написав Книгу пророка Наума, сьому серед книг "малих пророків". Детальніше про свято, його історію, традиції і заборони – передають Патріоти України з посиланням на Oбозреватель.
Святий пророк Наум був родом із села Елкоша в Галілеї. Жив він у 7-му столітті до Різдва Христового. Його ім'я означає "Той, що втішає" і, можливо, є зменшеною формою від імені Неємія ("Господь утішить").
Обставини життя пророка маловідомі. Він помер на 45-му році і був похований в своїй рідній землі.
Старозавітна книга Наума була написана в період між падінням Фів і падінням Ніневії – між 663 і 612 роками до нашої ери.
Книга пророкує загибель ассірійського міста Ніневії за беззаконня, хулу ассірійського царя Сеннахіріма на Бога і за руйнування Ізраїльського царства.
З давніх-давен пророк Наум вважається покровителем учнів, за що його і прозвали Грамотієм.
В Україні, за традицією, на свято Наума, 14 грудня, починалися заняття в дореволюційній школі. Кожен учень приносив до школи горщик каші і повинен був почастувати вчителя.
А оскільки вчитель не міг з'їсти стільки каші, то всі витягали з-за халяви чобота по ложці і до трапези приступали всі.
Якщо в День Наума зірки світили яскраво, це означало прихід морозів. Гучне каркання ворон віщувало снігопад. Глухий гавкіт собак – до хуртовини. Хмари проти вітру пливуть – до похолодання. Північний вітер у день Наума також віщував сильне похолодання.
Якщо 14 грудня місяць у рукавицях (з боковими стовпами), то вдарить мороз, а якщо "на спинці лежить" – до потепління.
Також вірили, що народжені 14 грудня в майбутньому будуть багатими і щасливими.
Раніше вважалося, що під час уроків не можна їсти, інакше вивчене заїж. А книгу не можна залишати відкритою – а то все, що вчив, забудеш.
Також люди вірили, що пророк Наум і дурну голову наведе на розум.
Провідна або поминальна неділя, проводи, провідки, гробки, опроводи, радониця, дарна неділя, радниця, Томина неділя – все це назви однієї і тої ж традиції – згадувати душі померлих в першій після Великодня недільний день. Провідна неділя 2025 року у хр...
Після Великодня почалася Світла седмиця. Кожен день цього тижня має свої традиції. Цьогоріч 23 квітня східні та західні християни разом відзначають Світлу середу. Про традиції третього дня Світлої седмиці переказують Патріоти України. Далі - мовою ориг...